Հայաստանի բանկերի միության նախագահ, Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ Արտակ Հանեսյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է, որ 2008 թվականից սկսած բանկը $4.5 մլրդ-ով վարկավորել է ՀՀ տնտեսությունը:
Դրանից $1.2 մլրդ-ը ուղղվել է Հայաստանից արտահանման ֆինանսավորմանը:
Ըստ Հանեսյանի՝ Ամերիաբանկում 2018 թվականին 2017 թվականի համեմատ ավելի քան 50%-ով աճել են հիփոթեքային վարկավորման ծավալները, կրկնակի աճել են սպառողական վարկերի ծավալները, 14%-ով՝ բիզնեսին տրված վարկերը, իսկ հաճախորդների թիվն ավելացել է երկու անգամ:
2018 թվականին Ամերիաբանկը առցանց վարկերի տրամադրման երկու գործիք է ներկայացրել, որոնցից մեկն ուղղված է փոքր բիզնեսին մինչև 10 մլն դրամ առանց գրավի առցանց վարկի տրամադրումը:
Հանեսյանը նշել է նաև, որ 2019 թվականին Ամերիաբանկը ևս երկու օնլայն գործիք կներկայացնի բիզնեսի և ֆիզիկական անձանց համար:

President of the Union of Banks of Armenia, Ameriabank CEO Artak Hanesyan told reporters on Tuesday, March 19 that the bank has lent $4.5 billion to the Armenian economy since 2008.
Hanesyan said $1.2 billion from the entire sum was spent on financing exports.
In 2018 alone, mortgage lending grew by 50% year-on-year, consumer loans doubled, as did the number of customers, while business loans grew by 14%.
Ameriabank unveiled two tools offering loans online in 2018, one of which was created to provide no-pledge online loans of up to AMD 10 million to small businesses.
Hanesyan also revealed that the bank is going to unwrap two more online tools for businesses and individuals.