Հայաստանի բանկերի միության նախագահ, Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ Արտակ Հանեսյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է, որ 2008 թվականից սկսած բանկը $4.5 մլրդ-ով վարկավորել է ՀՀ տնտեսությունը:
Դրանից $1.2 մլրդ-ը ուղղվել է Հայաստանից արտահանման ֆինանսավորմանը:
Ըստ Հանեսյանի՝ Ամերիաբանկում 2018 թվականին 2017 թվականի համեմատ ավելի քան 50%-ով աճել են հիփոթեքային վարկավորման ծավալները, կրկնակի աճել են սպառողական վարկերի ծավալները, 14%-ով՝ բիզնեսին տրված վարկերը, իսկ հաճախորդների թիվն ավելացել է երկու անգամ:
2018 թվականին Ամերիաբանկը առցանց վարկերի տրամադրման երկու գործիք է ներկայացրել, որոնցից մեկն ուղղված է փոքր բիզնեսին մինչև 10 մլն դրամ առանց գրավի առցանց վարկի տրամադրումը:
Հանեսյանը նշել է նաև, որ 2019 թվականին Ամերիաբանկը ևս երկու օնլայն գործիք կներկայացնի բիզնեսի և ֆիզիկական անձանց համար:

Генеральный директор ЗАО «Америабанк», председатель Союза Банков Армении Артак Анесян заявил, что Америабанк с 2008 года выделил кредиты в размере $4.5 млрд на экономику Армении.
Из них $1.2 млрд предназначались компаниям, занимающимся экспортом.
По словам Анесяна, с 2008 года кредитные инвестиции банка ежегодно увеличивались на 39%. В 2018 году портфель потребительских кредитов Америабанка удвоился, рост ипотечного портфеля составил более 50%, бизнес-кредиты выросли на 14%, а число клиентов удвоилось.
В 2018 году Америабанк представил два инструмента для онлайн-кредитов, один из которых направлен на предоставление онлайн-кредитов МСБ в размере до 10 млн драмов, по процентной ставке начиная от 13,5% годовых, без комиссии за изучение заявки и без залогового обеспечения.
Анесян отметил, что в 2019 году эти программы планируется расширить, а также внедрить еще 2 онлайн-услуги для бизнеса и физических лиц.