Ամերիաբանկն առաջինը Հայաստանում SWIFT միջազգային կազմակերպության կողմից ճանաչվել է SWIFT global payment innovation (gpi) հարթակի լիիրավ անդամ, որը հնարավորություն է տալիս իրականացնել միջազգային փոխանցումներ`որակական նոր հատկանիշներով:
SWIFT gpi համակարգի շնորհիվ Բանկի հաճախորդներն այսուհետ հնարավորություն կունենան հետևել մուտքային ու ելքային փոխանցումների ընթացքին, ինչպես նաև ստանալ հստակ տեղեկություն վերջնական շահառուի հաշվին գումարի մուտքագրման օրվա և չափի վերաբերյալ` առանց հավելյալ հարցումներ կատարելու:
SWIFT gpi համակարգը ներառում է նաև միջազգային փոխանցումների ընթացքի վերահսկման այնպիսի հնարավորություններ, ինչպիսիք են միջանկյալ/թղթակից բանկերի կողմից փոխանցման կասեցումը և փոխանցման մերժումն ու հետ ուղարկումը:
Բանկի հաճախորդները փոխանցման ընթացքի մասին կկարողանան ամբողջական և մանրամասն տեղեկություններ ստանալ 24/7 ռեժիմով՝ զանգահարելով Բանկի Կոնտակտային կենտրոն, կամ աշխատանքային ժամերին այցելելով Ամերիաբանկի ցանկացած մասնաճյուղ:
«Ուրախ ենք SWIFT gpi համակարգն առաջինը Հայաստանում ներդնելու և մեր հաճախորդներին աննախադեպ ծառայութուններ մատուցելու համար: Ամերիաբանկը ոչ միայն ստեղծել է հարթակ իր կորպորատիվ և մանրածախ հաճախորդների համար, այլ նաև կարող է ստանձնել միջնորդի դեր տարածաշրջանի մակարդակով: Ունենալով միջազգային փոխանցումների լայն աշխարհագրություն` SWIFT gpi-ն այսուհետ հնարավորություն կտա մեզ և մեր հաճախորդներին իրական ժամանակահատվածում հետևել կատարված փոխանցումեներին: Մենք բարձր ենք գնահատում SWIFT gpi-ի կարևորությունը: Այն հնարավորություն է տալիս նվազեցնել վճարումների հետ կապված հարցումները, օպտիմալացնել դրանց ուսումնասիրության գործընթացը, հետևել սպասվող մուտքային փոխանցումների ընթացքին և բարելավել բանկի իրացվելիության կառավարումը: Կարծում եմ, որ նոր մշակվող SWIFT gpi պրոդուկտներն (gCASE Resolution, Payment Pre-Validation) էլ ավելի արդյունավետ կլինեն և կնպաստեն Բանկի սպասարկման որակի կատարելագործմանը», – նշել է Ամերիաբանկի Գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
«Ուրախ ենք, որ Ամերիաբանկն արդեն միացել է gpi ցանցին: Տպավորված ենք, որ անդամագրման գործընթացը շատ արագ և արդյունավետ կազմակերպվեց` ընդամենը 4 ամսում: Սա իր հերթին վկայում է այն մասին, որ gpi ցանցի ներդնումը կարելի է արագ կազմակերպել: Այն հավասարապես արդյունավետ է ցանկացած չափ և ռեսուրս ունեցող բանկի համար: Ես խրախուսում եմ Հայաստանի և տարածաշրջանի մյուս բանկերին նույնպես միանալ մեր ցանցին: Որքան շատ բանկեր անդամակցեն gpi ցանցին, այն կդառնա այնքան ավելի ուժեղ և շահավետ»,- նշել է ընկերության Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի գրասենյակի տնօրեն Մեթյու դե Հերինգը, հայտնում է բանկի մամուլի ծառայությունը:
Նշվում է, որ gpi ցանցին արագ և արդյունավետ անդամագրման գործընթացում իր մեծ լուման է ունեցել Ամերիաբանկի գործընկեր «Հայկական ծրագրեր» ընկերությունը:
2018թ. գործարկված SWIFT gpi համակարգին ամբողջ աշխարհում արդեն իսկ միացել է 460-ից ավել բանկ՝ այդ թվում Citibank-ը, Commerzbank-ը, Deutsche Bank-ը, Wells Fargo-ն և այլն: Համակարգով մեկ օրում իրականացվում են շուրջ 300 մլրդ ԱՄՆ դոլարի չափով փոխանցումներ ամբողջ աշխարհում:

Ameriabank has become the first financial institution in Armenia to be named by the Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT) a full-fledged member of the SWIFT global payment innovation (gpi) platform.
Thanks to the SWIFT gpi system, the customers of the bank will get to follow the process of incoming and outgoing transfers, as well as obtain information on the date and amount of money added to the beneficiary’s account without additional inquiries.
SWIFT gpi system also includes such options for overseeing the transfer process as the suspension of transfer by intermediary/correspondent banks and the refusal of transfer and refund.
Customers will be able to get full and detailed information about the transfer process 24/7 by calling the bank’s contact center, or visiting any of the bank’s branches during working hours.
“We are delighted to be the first to adopt the SWIFT gpi system in Armenia and offer customers with unprecedented services,” said Artak Hanesyan, CEO of Ameriabank.
“Not only has Ameriabank created a platform for its corporate and retail customers, but it can also take on the role of a mediator at the regional level. Offering a wide network of international money transfers, SWIFT gpi will give us and our customers the opportunity to follow the transfers in real time. We highly appreciate the importance of SWIFT gpi. It allows you to reduce the number of payment inquiries, optimize the process of reviewing them, track upcoming inbound transfers and improve bank liquidity management. I believe the upcoming SWIFT gpi products (gCASE Resolution, Payment Pre-Validation) will prove even more efficient and help improve the bank's service quality.”
“We are happy to have Ameriabank join the gpi network and are impressed with how the membership process was organized fast and efficiently within 4 months,” said Matthieu de Herring, head of Head of Central and Eastern Europe at SWIFT.
“This indicates that the introduction of the gpi network can be quickly arranged. It is equally effective for any bank irrespective of its size and resources. I encourage other Armenian and regional banks to join our network as well. The more banks join the gpi network, the more powerful and profitable they will become.”
Ameriabank said its partner, Armenian Software, has played a great role in the rapid and efficient integration of the gpi network in the country.
More than 460 banks throughout the world, including Citibank, Commerzbank, Deutsche Bank, Wells Fargo, have already joined the SWIFT gpi, which was launched in 2018. The system transfers top $300 billion a day globally.