Ավստրիական զարգացման բանկը (OeEB) և «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն 30 միլիոն ԱՄՆ դոլարի վարկային պայմանագիր են կնքել: Վարկային միջոցներն ուղղվելու են փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ), ինչպես նաև Հայաստանում վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության ոլորտներում իրականացվող նախագծերի ֆինանսավորմանը:
Ճկուն պայմաններով տրամադրված երկարաժամկետ վարկը կնպաստի Հայաստանում փոքր և միջին ձեռնարկությունների զարգացմանը, ինչպես նաև թույլ կտա բարձրացնել դրանց մրցունակությունը տեղական և միջազգային շուկաներում: Վերականգնվող էներգետիկայի ֆինանսավորումը կնպաստի մաքուր էներգիայի ոլորտի կայուն զարգացմանը` այդպիսով բարձրացնելով ձեռնարկությունների և բնակչության շրջանում էներգիայի սպառման արդյունավետությունը:
«Մենք բարձր ենք գնահատում մեր երկարաժամկետ գործընկերոջ` Ավստրիական զարգացման բանկի հետ համագործակցությունը, որի սկիզբը դրվել է դեռևս 2013 թ-ին: Փոքր և միջին ձեռնարկություններին աջակցելը Ամերիաբանկի առաջնահերթ նպատակներից մեկն է: Այս համագործակցության շնորհիվ մենք կկարողանանք նոր դռներ բացել Հայաստանում փոքր և միջին ձեռնարկությունների համար` այսպիսով նպաստելով Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը և նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը: Այս պայմանագիրը մեզ թույլ կտա դիվերսիֆիկացնել մեր վարկային պորտֆելը Հայաստանի տնտեսության առանցքային ճյուղերի ուղղությամբ, ինչպես նաև զգալիորեն ընդլայնել շրջակա միջավայրի պաշտպանության ոլորտում մեր ներդրումը», – նշել է Ամերիաբանկի տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն` Արտակ Հանեսյանը, հայտնում է բանկի մամուլի ծառայությունը:
«Էներգետիկ և ֆինանսական միջոցների հասանելիությունը տնտեսական զարգացման նախադրյալն է: Այս է պատճառը, որ Ավստրիական զարգացման բանկը հիմնական շեշտը դնում է մաքուր էներգիայի ոլորտի, էներգաարդյունավետության և փոքր ու միջին բիզնեսի զարգացման վրա: Այս առումով մեր և Ամերիաբանկի նպատակները համընկնում են, ինչի շնորհիվ վերջինս կատարյալ գործընկեր է մեզ համար: Ուրախ ենք ընդլայնել և շարունակել կայուն զարգացմանն ուղղված մեր արդյունավետ համագործակցությունը», – նշել է Ավստրիական զարգացման բանկի գործադիր մարմնի անդամ Սաբինե Գաբերը:
Ավստրիական Զարգացման բանկը (OeEB) գործում է որպես Ավստրիայի պետական զարգացման բանկ 2008թ. մարտից: Բանկը մասնագիտանում է զարգացող երկրներում մասնավոր հատվածի ծրագրերի համար երկարաժամկետ ֆինանսավորում տրամադրելու մեջ` կայուն զարգացում ապահովելու նպատակով: OeEB-ն նաև տրամադրում է տեխնիկական աջակցություն (խորհրդատվություն), որը կարող է օգտագործվել` զարգացման նախագծերի ազդեցությունն ընդլայնելու համար:

Австрийский банк развития (OeEB) и Америабанк подписали кредитный договор на $30 млн. Кредит будет направлен на финансирование малых и средних предприятий и проектов в секторах возобновляемой энергетики и энергоэффективности Армении.
Долгосрочный кредит с гибкими условиями поспособствует развитию и дальнейшему расширению деятельности МСП в Армении, а также повышению их конкурентоспособности на внутреннем и внешнем рынках. Финансирование секторов возобновляемой энергетики и энергоэффективности поспособствует развитию сектора чистой энергии и обеспечению эффективного использования энергии среди промышленных предприятий и населения.
«Мы высоко ценим отношения с нашим давним партнером OeEB, которые начались еще в 2013 году. Поддержка малого и среднего бизнеса является одним из приоритетов Америабанка. Данное сотрудничество поможет нам открыть новые двери для малого и среднего бизнеса, чтобы поддержать экономику Армении и создать новые рабочие места. Это соглашение также послужит прочной основой для диверсификации нашего кредитного портфеля по направлению ключевых секторов экономики страны и значительно увеличит наш вклад в защиту окружающей среды», – отметил председатель директората-генеральный директор Америабанка Артак Анесян.
«Доступ к источникам энергии и к финансовым средствам является предпосылкой экономического роста. Вот почему основной целью OeEB является развитие сектора чистой энергии, энергоэффективности, а также поддержка малого и среднего бизнеса. Америабанк разделяет эти цели, что делает его идеальным партнером для нас. Мы рады расширению нашего успешного партнерства и будем продолжать совместную работу для обеспечения устойчивого развития», – отметила член исполнительного органа OeEB Сабина Габер.