ՕՊԵԿ-ի (Նավթ արտադրող երկրների կազմակերպության) Միջազգային զարգացման հիմնադրամը և Ամերիաբանկը կնքել են 25 մլն դոլարի վարկային պայմանագիր` ուղղված Հայաստանում արտաքին առևտրի զարգացմանը:
Հիմնադրամը և Ամերիաբանկն սկսել են համագործակցել 2015թ.: Մասնավորապես, կնքված առաջին պայմանագրի շրջանակներում վարկային միջոցներն ուղղվել են տնտեսության տարբեր ոլորտներում, այդ թվում` մեծածախ առևտրի, արտադրության, սննդի արդյունաբերության և հյուրանոցների ոլորտներում գործող փոքր և միջին ձեռնարկություններին (ՓՄՁ):
Նոր վարկը տրամադրվում է առևտրի ֆինանսավորման շրջանակներում և կօգտագործվի Ամերիաբանկի միջազգային առևտրի ֆինանսավորման պորտֆելն ընդլայնելու նպատակով: Ներկայումս Ամերիաբանկը Հայաստանի խոշորագույն բանկն է ըստ հիմնական ցուցանիշների և ունի բոլոր նախադրյալները, որպեսզի շարունակի ակտիվորեն նպաստել ՀՀ բանկային հատվածի զարգացմանը:
ՕՊԵԿ-ի Միջազգային զարգացման հիմնադրամի` մասնավոր հատվածի և առևտրի ֆինանսավորման գծով տնօրենի օգնական Թարեք Ալնասարը նշել է. «Հայաստանի տնտեսությունում տեղի են ունեցել մեծ բարեփոխումներ, և արձանագրվել է կայուն աճ: Միասին ՕՊԵԿ-ի Միջազգային զարգացման հիմնադրամը և Ամերիաբանկը նպատակ ունեն նպաստել տարածաշրջանում սոցիալ-տնտեսական առաջընթացին և դա անում են ՓՄՁ-ներին աջակցելու միջոցով, քանի որ ՓՄՁ-ները ցանկացած զարգացող երկրի համար տնտեսության կենսական տարր են: Համաշխարհային առևտրի շուրջ 80-90 տոկոսն ապահովում է առևտրի ֆինանսավորումը (մեծ մասամբ կարճաժամկետ), և մենք շատ ուրախ ենք, որ հնարավորություն ունենք մեր ներդրումն ունենալ այս ոլորտում` նպաստելով առևտրի ֆինանսավորման շուկայում ֆինանսական հոսքերի անընդհատությանը և կապերի ամրապնդմանը»:
Ամերիաբանկի տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը նշել է. «Մենք ուրախ ենք վերստին համագործակցել ՕՊԵԿ-ի Միջազգային զարգացման հիմնադրամի հետ` բարենպաստ պայմաններ ստեղծելով հաճախորդների համար և օգնելով նրանց բարձրացնել իրենց առևտրային գործունեության արդյունավետությունը: Նոր վարկային միջոցները թույլ կտան ընդլայնել առևտրի ֆինանսավորման մեր հնարավորությունները և նոր դռներ բացել ՓՄՁ-ների համար, խթանել Հայաստանի տնտեսությունը և ստեղծել նոր աշխատատեղեր: Ցանկանում եմ երախտիքս հայտնել մեր գործընկերներին` առևտրի վարչապետը ֆինանսավորման ընդլայնմանը նպաստելու համար: Վստահ եմ, որ սա իր հերթին մեծապես կնպաստի Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը»:
ՕՊԵԿ-ի Միջազգային զարգացման հիմնադրամը համագործակցում է զարգացող երկրների և միջազգային դոնորների հետ` աշխարհի տնտեսությամբ անբարենպաստ տարածաշրջաններում տնտեսական աճը խթանելու և աղքատության դեմ պայքարելու նպատակով: ՕՊԵԿ-ի Միջազգային զարգացման հիմնադրամը ֆինանսավորում է տրամադրում էական ենթակառուցվածք ստեղծելու, սոցիալական ծառայությունները զարգացնելու, արտադրողականությունը և մրցունակությունը բարձրացնելու, առևտուրն ընդլայնելու համար: Հիմնադրամի գործունեությունը մարդակենտրոն է` ուղղված այն ծրագրերին, որոնք լուծում են կենսական խնդիրներ` սննդի, էներգիայի, մաքուր ջրի, առողջապահության, կրթության հասանելիություն, նպաստում ինքնուրույնությանը և ստեղծում ապագայի հեռանկարներ:

OFID – the OPEC Fund for International Development – and Ameriabank have signed a $25 million loan agreement aimed at supporting trade flows to and from Armenia.
Cooperation between OFID and Ameriabank dates back to 2015. The first facility supported small- and medium-sized enterprises (SMEs) in Armenia across a diverse range of sectors including wholesale trade, material production, food production and the hotel industry.
The new loan from OFID’s trade finance operations will be used to support the expansion of Ameriabank’s international trade portfolio. Ameriabank is the largest bank in the country by key indicators and is in a strong position to continue contributing to banking sector development.
“Armenia’s economy has experienced sustained growth and ambitious reforms,” said OFID’s Assistant Director-General, Private Sector and Trade Finance Operations, Tareq Alnassar. “Together, OFID and Ameriabank aim to further strengthen socio-economic progress in the region by supporting trade and SMEs – a vital element of all developing economies. Some 80 to 90 percent of world trade relies on trade finance, mostly of a short-term nature, and we are pleased to be able to play our part in encouraging the revival of the complex links and networks involved in the trade finance market to keep finance flowing.”
Ameriabank’s CEO Artak Hanesyan commented: “I am pleased that we have once again joined efforts with OFID; this time to support our clients in organizing their trade activities under more competitive and auspicious conditions. OFID funds will enhance our trade financing capacities and help us open new doors for small and medium-sized businesses to support Armenia’s economy and create new jobs. I would like to express my appreciation to our partners for their impact on trade finance facilitation volumes, which, I believe, will greatly enhance the development of Armenian economy. ”
OFID works in cooperation with developing country partners and the international donor community to stimulate economic growth and alleviate poverty in all disadvantaged regions of the world. It does this by providing financing to build essential infrastructure, strengthen social services and promote productivity, competitiveness and trade. OFID’s work is people-centered, focusing on projects that meet basic needs – such as food, energy, clean water and sanitation, healthcare and education – with the aim of encouraging self-reliance and inspiring hope for the future.
Ameriabank is a universal bank offering corporate, investment and retail banking services in a comprehensive package of banking solutions. Ameriabank is the leading bank in Armenia as measured by all key financial indicators (assets, liabilities, loans portfolio, net profit and equity) according to the 2018 year reportable data.