ԱՄՆ կառավարությունը իր Միջազգային զարգացման գործակալության միջոցով Հայաստանին $600,000 լրացուցիչ աջակցություն կտրամադրի՝ պայքարելու Covid-19 համավարակի դեմ։ Այդ մասին ասվում է ԱՄՆ ՄԶԳ ֆեյսբուքյան էջում։
Այս միջոցները վերջերս հայտարարված $ 1️.1️ մլն ֆինանսավորման հետ կօգտագործվեն հետևյալ ուղղություններով․
• Պատրաստել լաբորատոր համակարգեր
• Ակտիվացնել նոր դեպքերի հայտնաբերման և արձանագրված դեպքերի վերահսկողությունը
• Աջակցել տեխնիկական մասնագետներին` բարելավելու արձագանքման և պատրաստվածության մակարդակը
• Խթանել ռիսկերի հաղորդակցումը
• ինչպես նաև զարգացնել այլ անհրաժեշտ ուղղություններ։
ՀՀ-ում մարտի 16-ից գործող արտակարգ դրությունը, կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար, երկարացվել է մինչև մայիսի 14-ը: Մարտի 25-ից երկրում գործում է քաղաքացիների տեղաշարժի սահմանափակում: Հայաստանում ապրիլի 17-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերի թիվը հասել է 1201-ի՝ նախորդ օրվա համեմատ ավելանալով 42-ով: Մահվան ևս 1 դեպք է գրանցվել, ընդհանուր թիվը հասել է 19-ի։

The United States will provide more funding to Armenia to help the country fight Covid-19, USAID said in a Facebook post on Friday, April 17․
The U.S. Government, through USAID, has committed an additional $600,000 support Armenia's response to the novel coronavirus.
The new funds will build on the $1.1 million support announced earlier, to prepare laboratory systems, to activate case-finding and event-based surveillance, to support technical experts for response and preparedness, to bolster risk communication, as well as to develop other related fields.