Կառավարությունը հոկտեմբերի 20-ի իր թիվ 1708-Ն որոշմամբ ժամանակավոր արգելք է դրել թուրքական ծագում ունեցող վերջնական սպառման ապրանքների ներմուծման վրա: Արգելքն ուժի մեջ կմտնի դեկտեմբերի 31-ին:
Թուրքական ծագմամբ ապրանքների ներմուծման սահմանափակումն իրենից ենթադրում է նախևառաջ անվտանգային բաղադրիչ՝ հաշվի առնելով քանիցս հաստատված փաստերը, ըստ որոնց Թուրքիան բացահայտ աջակցում ու սատարում է Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմական և ահաբեկչական գործողություններին:
Թուրքական ծագմամբ ապրանքների ներմուծման արգելքով դադարեցվում է հայաստանյան աղբյուրներից Թուրքիայի պետական գանձարանի ֆինանսական սնուցումը, միաժամանակ կանխարգելվում է նաև թշնամական տրամադրված երկրից վերջնական սպառման ապրանքների ներմուծման միջոցով հնարավոր վտանգների ներթափանցումը Հայաստան:
Ավելի վաղ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունն առաջարկել էր ժամանակավորապես արգելել թուրքական ծագման ապրանքների ներմուծումը Հայաստան:

The Armenian government on Tuesday, October 20 imposed a temporary embargo on Turkish products. The decision will enter into force on December 31.
Besides the economic side of the issue, restrictions on the import of Turkish products include a security component, as Turkey is openly supporting Azerbaijan in its terrorist operations against Artsakh (Nagorno-Karabakh).
The ban, the Ministry of Economy explains, not only imposes economic sanctions on Turkey, but also suspends the financial flow from Armenian sources to the Turkish state treasury, which Ankara then uses to support Azerbaijan.