Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Տավուշի և Լոռու մարզերում տեղի ունեցած հեղեղումների վերաբերյալ` աջակցության պատրաստակամություն հայտնելով։
«Հունաստանը իր ցավակցությունն ու զորակցությունն է հայտնում Հայաստանի ժողովրդին կորսված կյանքերի և երկրի հյուսիսային նահանգներում հորդառատ անձրևների պատճառած մեծ վնասի համար։ Մենք պատրաստ ենք աջակցել»,- ասված է հայտարարության մեջ, հայտնում է Արմենպրեսը։
Մայիսի 26-ին հորդառատ անձրևների և Դեբեդ, Աղստև, Տաշիր գետերի վարարման հետևանքով Լոռու և Տավուշի մարզերում հեղեղումներ են առաջացել։ Հեղեղումների հետևանքով ջրալցվել են տներ, շենք-շինություններ, քանդվել ճանապարհներ ու կամուրջներ։ Հեղեղումների հետևանքով կա 4 զոհ։ Կառավարությունն աղետի գոտի է հայտարարել հեղեղումներից տուժած բնակավայրերում։

Greece is ready to assist Armenia in combatting the consequences of deadly floods in the country’s north, which killed four people and forced hundreds of people out of their homes.
“Greece expresses its condolences and sympathy to the people of Armenia for the lives lost and the extensive damage caused by heavy rains in the northern provinces of the country,” the Greek Foreign Ministry said in a statement on Tuesday, May 28.
“We stand ready to assist.”
Due to heavy rainfall, rivers flowing through Lori and Tavush burst their banks early on Sunday, washing away roads, bridges and parts of a railway and flooding towns and villages located along them.