Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովը հույս է հայտնել, որ Երևանը կհստակեցնի ՀԱՊԿ–ի հետ իր հարաբերությունների հեռանկարները։ Այդ մասին նա ասել է ՀԱՊԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստում։
«Հուսով ենք, որ ՀՀ քաղաքական ղեկավարությունը կհստակեցնի ՀԱՊԿ-ի հետ իր հարաբերությունների հեռանկարները։ Դա օգտակար կլիներ մեր միավորման բոլոր անդամների, առաջին հերթին՝ ապագա համատեղ գործունեության լիարժեք պլանավորման համար»,- ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Նա հավելել է, որ «վերջին մեկ տարվա ընթացքում Հայաստանի գործընկերները զգալիորեն կրճատել են իրենց մասնակցությունը կազմակերպության միջոցառումներին»։
«Այնուամենայնիվ, փոխգործակցության հիմնական մեխանիզմները գործում են։ ՀՀ–ն շարունակում է մնալ կազմակերպության լիիրավ անդամ, այդ երկրի նկատմամբ բոլոր պարտավորությունները պահպանվում են ամբողջ ծավալով»,- հայտարարել է Տասմագամբետովը։

3 Июнь 2024 - 12:55 AMT
Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) рассчитывает, что Ереван внесет ясность в перспективы своих отношений со структурой. Об этом заявил генсек ОДКБ Имангали Тасмагамбетов на заседании Совета Парламентской ассамблеи (ПА) ОДКБ.
«Рассчитываем, что политическое руководство республики внесет ясность в перспективы своих отношений с ОДКБ. Это было бы на пользу всем участникам нашего объединения прежде всего для полноценного планирования будущей совместной деятельности», – сказал он, пишет ТАСС.
При этом генсек отметил, что «за последний год коллеги из Армении существенно сократили свое участие в мероприятиях организации».
«Тем не менее, основные механизмы взаимодействия функционируют. Республика Армения остается полноправным членом организации, все обязательства в отношении этой страны сохраняются в полном объеме», – подчеркнул Тасмагамбетов.