Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հունիսի 11–ին Գերմանիա այցի շրջանակում իր գերմանացի պաշտոնակից Անալենա Բերբոքի հետ հանդիպմանը բողոքել է Հայաստանի սահմանադրությունից։
Ադրբեջանի ԱԳՆ–ն հայտնել է, որ Բայրամովը պատմել է Ադրբեջանի և ՀՀ միջև հետկոնֆլիկտային շրջանում տիրող իրավիճակի և իրողությունների մասին, ինչպես նաև Բերբոքի ուշադրությունն է հրավիրել «խաղաղ գործընթացի շրջանակում խնդիրների և հնարավորությունների վրա», գրում է Turan.az-ը։
«Նշվել է, որ ՀՀ սահմանադրությունում պահպանվող տարածքային պահանջներն Ադրբեջանի հանդեպ խոչընդոտ են խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար»,–ասվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։
Կողմերը քննարկել են նաև համագործակցության հարցեր նոյեմբերին Բաքվում կայանալիք կլիմայի հարցով COP29 խորհրդաժողովին ընդառաջ։

Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov has complained about the Armenian constitution to his German counterpart Annalena Berbock.
On June 11, during his visit to Germany, Bayramov spoke about the current situation and realities in the region in the post-conflict period, the process of normalization of relations between Azerbaijan and Armenia.
According to reports in Azerbaijani media, he also drew attention to problems and opportunities within the peace process.
He claimed that Armenia has “continuing claims” to the territorial integrity of Azerbaijan which he claimed can be found in the Armenian Constitution, which according to him, is an “obstacle” to signing a peace agreement.