ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ կառավարման և ռեսուրսների հարցերով առաջին տեղակալ Ռիչարդ Վերման հունիսի 17-19-ը պաշտոնական այցով կլինի Երևան։
Նա կմասնակցի Տեղական ինքնակառավարման օղակում ժողովրդավարության հարցերին նվիրված հայ-ամերիկյան համաժողովին, կհանդիպի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ, հայտնում է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը
«Այս այցը վկայում է հայ ժողովրդի հետ երկկողմ կապերի հետագա ամրապնդման մեր մտադրության մասին։ Պետքարտուղարի առաջին տեղակալ Վերման կգլխավորի Կալիֆորնիա, Կանզաս, Միչիգան, Մոնթանա և Փենսիլվանիա նահանգների համայնքային և նահանգային պաշտոնյաներից կազմված պատվիրակությունը։ Նրան կուղեկցեն Նահանգային ու քաղաքային դիվանագիտության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Նինա Հաչիգյանը, որը ղեկավարում է պետքարտուղարության նորաստեղծ ենթազգային դիվանագիտության թիմը, և Կոմերցիոն ու բիզնես հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Սառա Մորգենթաուն։ Պատվիրակությունը կհանդիպի հանրային և մասնավոր հատվածի և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Մի քանի օր առաջ Երևան էր այցելել ԱՄՆ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով փոխպետքարտուղար Ջեյմս Օ՛Բրայենը։ ՀՀ–ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության ամփոփիչ նիստի արդյունքներով ՀՀ և ԱՄՆ կառավարությունները հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ, որտեղ ասվում է, որ գալիք տարում կապերի խորացման տեսլականը կձևակերպվի Փոխըմբռնման հուշագրով՝ երկկողմ երկխոսության կարգավիճակը բարձրացնելով Ռազմավարական գործընկերության հանձնաժողովի:

Deputy Secretary of State for Management and Resources Richard R. Verma will travel to Yerevan, Armenia from June 17-19 to participate in the U.S.-Armenia Local Government Forum on Democracy.
According to a statement from the Department of State, Verma will also meet with Prime Minister Nikol Pashinyan and Foreign Minister Ararat Mirzoyan.
“This visit reflects our intention to further strengthen bilateral ties with the Armenian people,” the statement reads.
Deputy Secretary Verma will lead a delegation of state and local officials representing California, Kansas, Michigan, Montana, and Pennsylvania. He will be accompanied by Special Representative for City and State Diplomacy Nina Hachigian, who leads the new subnational diplomacy team at the State Department, and Special Representative for Commercial and Business Affairs Sarah Morgenthau.
The delegation will engage across the public and private sector and with civil society organizations.