ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ կառավարման և ռեսուրսների հարցերով առաջին տեղակալ Ռիչարդ Վերման հունիսի 17-19-ը պաշտոնական այցով կլինի Երևան։
Նա կմասնակցի Տեղական ինքնակառավարման օղակում ժողովրդավարության հարցերին նվիրված հայ-ամերիկյան համաժողովին, կհանդիպի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ, հայտնում է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը
«Այս այցը վկայում է հայ ժողովրդի հետ երկկողմ կապերի հետագա ամրապնդման մեր մտադրության մասին։ Պետքարտուղարի առաջին տեղակալ Վերման կգլխավորի Կալիֆորնիա, Կանզաս, Միչիգան, Մոնթանա և Փենսիլվանիա նահանգների համայնքային և նահանգային պաշտոնյաներից կազմված պատվիրակությունը։ Նրան կուղեկցեն Նահանգային ու քաղաքային դիվանագիտության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Նինա Հաչիգյանը, որը ղեկավարում է պետքարտուղարության նորաստեղծ ենթազգային դիվանագիտության թիմը, և Կոմերցիոն ու բիզնես հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Սառա Մորգենթաուն։ Պատվիրակությունը կհանդիպի հանրային և մասնավոր հատվածի և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Մի քանի օր առաջ Երևան էր այցելել ԱՄՆ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով փոխպետքարտուղար Ջեյմս Օ՛Բրայենը։ ՀՀ–ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության ամփոփիչ նիստի արդյունքներով ՀՀ և ԱՄՆ կառավարությունները հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ, որտեղ ասվում է, որ գալիք տարում կապերի խորացման տեսլականը կձևակերպվի Փոխըմբռնման հուշագրով՝ երկկողմ երկխոսության կարգավիճակը բարձրացնելով Ռազմավարական գործընկերության հանձնաժողովի:

Первый заместитель госсекретаря США по вопросам управления и ресурсов Ричард Верма 17-19 июня с официальным визитом прибудет в Ереван, где примет участие в армяно-американской конференции, посвященной вопросам демократии в сфере местного самоуправления. Об этом сообщает пресс-служба Госдепартамента США.
Отмечается, что Верма встретится с премьер-министром Николом Пашиняном и министром иностранных дел Араратом Мирзояном.
«Этот визит свидетельствует о нашем намерении и далее укреплять двусторонние отношения с армянским народом», – говорится в сообщении.
Верма возглавит делегацию, состоящую из представителей сообщества и должностных лиц штатов Калифорнии, Канзаса, Мичигана, Монтаны и Пенсильвании. Его будут сопровождать специальный представитель по вопросам государственной и муниципальной дипломатии Нина Хачигян, возглавляющая недавно созданную межнациональную дипломатическую команду Государственного департамента, и специальный представитель по коммерческим и деловым вопросам Сара Моргентау.
Делегация также встретится с представителями государственного и частного секторов и гражданского общества.