ՌԴ փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը հայտարարել է, որ Արևմուտքը ՀՀ իշխանություններին դրդել է սառեցնել մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ին։
«Երևանի լիարժեք մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ի աշխատանքներին բխում է հայ ժողովրդի շահերից և ծառայում է Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության պահպանման գործին»,- հայտարարել է նա, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Գալուզինի խոսքով՝ անկախ նրանից, թե ինչ են խոստացել արևմտականները, որոնք «Հայաստանի իշխանություններին դրդել են «սառեցնել» մասնակցությունը կազմակերպությանը, որպես Հայաստանի անվտանգության ապահովման մեխանիզմ ՀԱՊԿ-ին արդյունավետ այլընտրանք չկա»։
Ըստ նրա, «ՀԱՊԿ-ի ներուժի հզորացման աշխատանքները համակարգված առաջ են գնում՝ թողնելով հետևում Երևանին»։
«Մշակվում են ճգնաժամերին արձագանքելու նոր ալգորիթմներ, ամրապնդվում են կազմակերպության հավաքական ուժերի հնարավորությունները՝ հաշվի առնելով ռուսական մարտական փորձը, և ընդունվում են լուրջ ծրագրային փաստաթղթեր Կենտրոնական Ասիայում մեր դաշնակիցների սահմանների անվտանգությունն ապահովելու համար»,- ընդգծել է նա։

Западники подтолкнули власти Армении к заморозке участия в ОДКБ, заявил замглавы МИД РФ Михаил Галузин.
«Полноформатное участие Еревана в работе ОДКБ отвечает чаяниям армянского народа, служит делу поддержания мира и стабильности на Южном Кавказе», – сказал он, пишет РИА Новости.
По словам Галузина, что бы ни обещали западники, «подтолкнувшие армянские власти к «заморозке» участия в Организации, действенных альтернатив ОДКБ в качестве механизма обеспечения безопасности Армении сегодня нет».
Галузин заявил, что «работа по наращиванию потенциала ОДКБ планомерно движется, оставляя Ереван позади».
«Идет выработка новых алгоритмов кризисного реагирования, укрепление возможностей Коллективных сил Организации с учетом боевого российского опыта, принимаются серьезные программные документы по обеспечению пограничной безопасности наших союзников в Центральной Азии», – подчеркнул он.