ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հունիսի 20–ին հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, որի ընթացքում, ընդունելով առաջընթացը ՀՀ և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ճանապարհին, խոսել է Հայաստանի հետ անհապաղ խաղաղության պայմանագիր կնքելու կարևորության մասին։ Այդ մասին ասվում է ԱՄՆ պետքարտուղարության պաշտոնական կայքում։
Նա վերահաստատել է այդ ուղղությամբ ԱՄՆ հետագա աջակցության շարունակականությունը։
Անդրադառնալով ԱՄՆ-Ադրբեջան երկկողմ հարաբերությունների կարևորությանը՝ պետքարտուղարն ընդգծել է Ադրբեջանի հետ կառուցողական համագործակցությունը կլիմայական և էներգետիկ նպատակների շուրջ։ Նա հավելել է, որ ԱՄՆ–ն հանձնառու է օգնել Բաքվին COP29-ի հաջողության հարցում: Նա Բաքու-Վաշինգտոն հարաբերություններն արմրացնելու ու նորացնելու կոչ է արել։
Բլինքենը հորդորել է Ադրբեջանին հավատարիմ մնալ մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային պարտավորություններին և անհապաղ ազատ արձակել բոլոր անարդարացիորեն ձերբակալվածներին։

Secretary of State Antony J. Blinken spoke with Azerbaijani President Ilham Aliyev on Thursday, June 20 and underscored the significance of concluding a peace agreement “without delay,” the Department of State said in a statement.
“The Secretary recognized ongoing progress by Armenia and Azerbaijan toward a peace agreement and underscored the significance of concluding an agreement without delay,” the statement said.
“He reiterated the United States remains willing to support further engagement in any way useful to the parties.”
Blinken again urged Azerbaijan to adhere to its international human rights obligations and commitments and releasing all those “unjustly detained”, referencing to the many political prisoners in Azerbaijan.