ՀԱՊԿ–ը պահպանում է իր բոլոր պարտավորությունները Հայաստանի հանդեպ , ՀՀ–ն շարունակում է լինել կազմակերպության դաշնակիցը։ Այդ մասին հայտարարել է ՀԱՊԿ քլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովը։
«Հայաստանը եղել է և այժմ էլ մեր դաշնակիցն է ՀԱՊԿ–ում, և բոլոր մեր պարտավորությունները Հայաստանի հանդեպ պահպանվում են։ Իսկ կազմակերպությունում անդամության հարցը դա երկրի ինքնիշխան իրավունքն է ու որոշումը»,–ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
Նա հավելել է, որ ՀԱՊԿ–ում ակնկալում են, որ Երևանը կպարզաբանի Հայաստանի կարգավիճակը կազմակերպությունում։
«Կարծում եմ, Հայաստանի քաղաքական ղեկավարությունn, այնուամենայնիվ, կպարզաբանի իրավիճակը և կլինի պաշտոնական որոշում՝ լինել կազմակերպության կազմում թե չլինել»,–ասել է նա։

ОДКБ сохраняет все обязательства перед Арменией, страна остается союзником организации. Об этом заявил журналистам генсек Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) Имангали Тасмагамбетов.
«Армения была и есть наш союзник в ОДКБ, и все наши обязательства перед Арменией сохраняются. А вот вопрос членства в организации – это суверенное право и решение страны», – сказал он на полях Совета министров иностранных дел (СМИД) организации, пишет ТАСС.
Тасмагамбетов также выразил надежду, что Ереван «все-таки прояснит ситуацию» относительно своего членства в ОДКБ и примет официальное решение «быть в составе организации или не быть».
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что следующим логическим шагом в отношениях с ОДКБ станет выход из организации. Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков в свою очередь выразил надежду, что в отношениях Москвы с Ереваном будут и впредь превалировать союзничество и партнерство.