ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի ու Եվրասիայի հարցերով տեղակալ Ջեյմս Օ՛ Բրայենը, ելույթ ունենալով Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի լսումների ժամանակ, անդրադաձել է իր Բաքու կատարելիք այցին։ Այն հարցին, թե ի՞նչ ուղերձ է նա փոխանցելու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին ու հստակեցնելո՞ւ է, որ լինելու են հետևանքներ Հայաստանի նկատմամբ ցանկանացած սպառնալիքների կամ ապագա ագրեսիայի դեպքում, Օ՛ Բրայենը պատասխանել է, որ եկել է խաղաղություն հաստատելու ժամանակը, հայտնում է Factor.am-ը։
«Նախագահ Ալիևի հետ մենք հետ շատ հստակ ենք՝ եկել է խաղաղություն հաստատելու ժամանակը։ Սա միայն Ադրբեջանի հարցը չէ, որը հուսով է իրեն կհարգեն, որպես գլոբալ լիդերի, քանի որ նրանք հյուրընկալում են COP29-ը, այլև ամբողջ տարածաշրջանի ու Կենտրոնական Ասիայի։ Այս բոլոր երկրներն արտահանում են միայն Չինաստանով կամ Ռուսաստանով։ Որպեսզի նրանք ունենան ելք, պետք է աշխատեն Ադրբեջանով։ Մեկ երթուղին անցնում է Վրաստանով Սև ծով, սակայն մյուսը՝ պոտենցիալ ավելի մեծը կանցներ Ադրբեջանով, Հայաստանով և Թուրքիայով, և այդ պատճառով մեզ անհրաժեշտ է խաղաղության պայմանագիր Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև՝ վերջ տալու պատերազմին ու սարսափելի հակամարտությանը, որը գոյություն ունի 90-ականներից։ Մեր ուղերձն այն է, որ եկել է խաղաղություն հաստատելու ժամանակը»,-ասել է Պետդեպի պաշտոնյան։
Նա նաև նշել է, որ Իլհամ Ալիևի հետ խոսելու է մարդու իրավունքները հարգելու կարևորության մասին։
«Դա զրույցի շարունակական թեմա է, ներառյալ պետքարտուղար Բլինքենն է նրա հետ վերջին օրերին խոսել և ես անհամբեր սպասում եմ, որ այդ խոսակցությունը նույնպես կշարունակվի»,-ասել է Օ՛ Բրայենը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի ու Եվրասիայի հարցերով տեղակալ Ջեյմս Օ՛Բրայենը հունիսի 27–ին կմեկնի Ադրբեջան, որտեղ հանդիպումներ կունենա բարձրաստիճան պաշտոնյաների, այդ թվում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ Նշվում էր, որ նա մեկնում է Բաքու՝ ընդգծելու առաջընթացը ԱՄՆ-Ադրբեջան երկկողմ հարաբերություններում և ԱՄՆ-ի աջակցությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի կնքմանը։

27 Июнь 2024 - 11:53 AMT
Госсекретарь США по делам Европы и Евразии Джеймс О'Брайен отметил, что установление мира на Южном Кавказе является задачей не только Азербайджана, но и стран Центральной Азии. Об этом он заявил, отвечая на вопрос, готов ли он в ходе предстоящего визита в Азербайджан донести до президента этой страны Ильхама Алиева четкий сигнал о том, что любая дальнейшая угроза или агрессия против Армении будет иметь последствия.
О'Брайен ответил, что они с президентом Алиевым довольно определенны: «пришло время установить мир». И это задача не только Азербайджана, который надеется, что его «зауважают как мирового лидера», когда он примет COP29, это задача всего региона и Центральной Азии, подчеркнул О'Брайен.
«Все эти страны сейчас осуществляют экспорт в другие регионы мира только через территорию Китая или России, а чтобы иметь выход, им следует попытаться сделать это через Азербайджан. Один маршрут пролегает через Грузию к Черному морю, а другой, потенциально гораздо более крупный, пройдет через Азербайджан, Армению и Турцию. И в связи с этим нам нужен мирный договор между Азербайджаном и Арменией, чтобы положить конец войне и ужасному конфликту, существующему с 90-х годов. Наше послание заключается в том, что что пришло время заключить мир», – отметил госсекретарь США.
Он также добавил, что в своих контактах с президентом Азербайджана официальные лица США отмечают и важность соблюдения прав человека в стране.