Հունիսի 27-ին Ղազախստանի Ալմաթի քաղաքում Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԱԶԲ)՝ ի դեմս ավագ գործադիր տնօրեն Դենիս Իլյինի, ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագիրը (ՊՀԾ)՝ ի դեմս հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ և տնօրեն Նաննա Սկաուի և «Երեմյան Ֆարմը»՝ ի դեմս «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերությունների խմբի հիմնադիր, գլխավոր տնօրեն Դավիթ Երեմյանի, ստորագրել են Հայաստանում «Կաթ դպրոցներում» ծրագրի ընդլայնման վերաբերյալ մտադրությունների մասին համաձայնագիր։ Վերջինիս նպատակն է երեք կողմերի ջանքերն ու հնարավորությունները մեկտեղելով ձևավորել համագործակցության շրջանակ՝ նախաձեռնությունն իրականություն դարձնելու և դրա համար անհրաժեշտ ռեսուրսներ ներգրավելու համար։
«Կաթ դպրոցներում» ծրագրի մեկնարկն ազդարարվել էր 2022 թվականի դեկտեմբերին, երբ ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ և տնօրեն Նաննա Սկաուն և «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերությունների խմբի հիմնադիր, գլխավոր տնօրեն Դավիթ Երեմյանը համագործակցության պայմանագիր կնքեցին։ Պիլոտային ծրագրի նպատակն էր Հայաստանում երեխաների և մեծահասակների շրջանում խթանել կաթի օգտագործումը` որպես առողջ նախաճաշի մաս, նվազեցնել անառողջ ըմպելիքների և խորտիկների կիրառումը, ստեղծել պահանջարկ կաթի նկատմամբ և այն դիրքավորել որպես առողջ ապրելակերպի ընտրություն։
Ծրագիրն իրականացվել է Վայոց ձորի մարզում՝ 2023թ-ի հունվար-դեկտեմբեր ժամանակահատվածում: Ծրագրում ընդգրկված էին Ջերմուկի Գորկու անվան թիվ 1 և Եղեգնաձորի թիվ 1 դպրոցները, որոնց 5-9-րդ դասարանների մոտ 411 աշակերտ տարվա ընթացքում առավոտյան ստացել են «Երեմյան Փրոդաքթսի» մեկական բաժակ կաթ՝ օրն ավելի առողջ սկսելու համար։
Եվրասիական զարգացման բանկը, որն իր անդամ-պետություններում խթանում է տնտեսական զարգացումն ու ինտեգրման ծրագրերը, միանում է համատեղ նախաձեռնությանը, որի նպատակն է առավել շատ դպրոցականների հասանելի դարձնել բարձրակարգ կաթն ու նրանց շրջանում ձևավորել առողջ սովորություններ։
Անդրադառնալով այս համագործակցությանը՝ ԵԱԶԲ-ի ավագ գործադիր տնօրեն Դենիս Իլյինը նշել է. «Երեք տարի առաջ մենք՝ ԵԱԶԲ-ն և «Երեմյան Փրոջեքթսը», մեկնարկեցինք դպրոցներում կաթ մատակարարելու շատ կարևոր շղթայի ստեղծման գործընթաց. բիզնես գաղափարից մինչև ներդրումային նախագիծ, շինարարության մեկնարկից մինչև կաթի մատակարարում վաճառակետեր և սոցիալական կարիքների ապահովման համար։ Ուրախ ենք, որ մեր նախաձեռնությունն իր աջակցությունն է ստացել ՄԱԿ-ի կողմից։ Լիահույս ենք, որ նախագիծը կունենա շարունակականություն՝ նույն կազմով»։
«Կաթ դպրոցներում» ծրագիրը Հայաստանում ճիշտ սնուցման և վարքագծային փոփոխության համատեքստում կարևոր համագործակցություն էր Պարենի համաշխարհային ծրագրի և «Երեմյան Փրոջեքթսի» միջև։ Ծրագրի ավարտին ՊՀԾ-ի գնահատմամբ այն աննախադեպ հաջողություն է գրանցել՝ երեխաների վարքագծային փոփոխությունները կաթի սպառման աճի և քաղցր ըմպելիքների սպառման նվազեցման ցուցանիշների հիման վրա։ Հետազոտությունն իրականացվել է ոչ միայն երեխաների, այլև ծնողների շրջանում՝ երեխաների վարքագծային փոփոխությունները հասկանալու համար։ Նրանցից շատերը նշում էին իրենց երեխաների՝ կաթի օգտագործման սովորություններում և նախասիրություններում ակնհայտ փոփոխությունների մասին: Ծրագրի գնահատումն արձանագրել էր նաև դպրոցականների շրջանում գազավորված ըմպելիքների սպառման նվազում և փոխարենը կաթի սպառման աճ, ինչը վկայում էր առողջ սննդակարգի ընտրությունը խրախուսելու հարցում ծրագրի հաջողության մասին։
ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ և տնօրեն Նաննա Սկաուի խոսքով՝ ծրագրի շարունակականությունը խոսում է դրա արդյունավետ լինելու մասին:
«Մենք ընդլայնում ենք Հայաստանում «Կաթ դպրոցներում» ծրագիրը, հետևաբար Եվրասիական զարգացման բանկի և «Երեմյան Ֆարմի» հետ մեր համագործակցությունը ճիշտ քայլ է՝ ուղղված հայ երեխաների շրջանում առողջ սնվելու վարքագծի և առողջ սովորությունների ձևավորմանը։ Մեր համատեղ ջանքերի շնորհիվ մենք ապահովում ենք երկարաժամկետ առողջապահական օգուտներ, ուժեղացնում սովորողներին՝ իրենց կրթական ճանապարհորդության ընթացքում և ընդլայնում ենք մարդկային կապիտալը»,–ասել է նա։
«Երեմյան Փրոջեքթսը» կիսում է Եվրոպական զարգացման բանկի և Պարենի համաշխարհային ծրագրի համատեղ նպատակն ու Հայաստանում սննդամթերքի ապահովություն ապահովելու և կաթը որպես երեխաների համար սննդարար ըմպելիք դիրքավորելու առաքելությունը: Հիմք ընդունելով գրանցած հաջողությունները՝ ծրագիրն այժմ ընդլայնվում է՝ նպատակ ունենալով առողջ սնունդը Հայաստանում ավելի շատ դպրոցների և աշակերտների հասանելի դարձնել և դրանով իսկ խթանել նրանց առողջ սննդակարգը:
«Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերությունների խմբի հիմնադիր, գլխավոր տնօրեն Դավիթ Երեմյանը նշել է. «Նախորդ տարի ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի հետ համատեղ երկու դպրոցներում պիլոտային ծրագիր իրականացրինք և ունեցանք տպավորիչ ու խոսուն արդյունքներ։ Դրանք լավագույն ապացույցն են, որ կաթի սպառման նոր մշակույթ ձևավորելու մեր նպատակին հասնելու համար ճիշտ ռազմավարությամբ ենք գործում։ Շնորհակալ եմ մեր գործընկերներին Հայաստանի համար այս կարևոր նախաձեռնությանն աջակցելու համար։ Այս համաձայնագրի շնորհիվ մենք կընդլայնենք ծրագիրն ու մեր երեխաները կխմեն ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխանող, որակյալ կաթ»։
2022-ին ՀՀ կառավարությունը, Եվրասիական զարգացման բանկը և «Երեմյան ֆարմը» գործակցության հուշագիր են ստորագրել, որով ամրագրված գործակցության նպատակն էր ապահովել ՀՀ պարենային անվտանգությունն ու կայուն տնտեսական զարգացումն ագրոարդյունաբերության ոլորտում։ Ներդրումային այս խոշորագույն ծրագրի շրջանակում «Երեմյան Փրոջեքթս»-ը Լոռու մարզի Տաշիր համայնքում կառուցել և 2023 թվականի հոկտեմբերին գործարկել է Հայաստանում իր տեսակի մեջ առաջին ու եզակի անասնապահական համալիրը։ Նույն ծրագրի շրջանակում Երևանում կառուցվել և 2024 թվականի մայիսին բացվել է «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերությունների խմբի՝ կաթի վերամշակման գերժամանակակից նոր գործարանը։
«Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերությունների խումբը Հայաստանում գյուղատնտեսության՝ մասնավորապես կաթնամթերքի արտադրության, հյուրընկալության և ռեստորանային բիզնեսի, ճաշարանային նախագծերի և մասնագիտական կրթության ոլորտների առաջատարներից է։ Իր գործունեության մոտ 20 տարիների ընթացքում Ընկերությունը ստեղծել և իրականացրել է տասնյակից ավելի համարձակ, յուրահատուկ և կոնցեպտուալ նախագծեր, մեծ ներդրում ունեցել Հայաստանում ռեստորանային ոլորտի և գյուղատնտեսության, ոլորտային կրթության զարգացման գործում։

28 Июнь 2024 - 05:37 AMT
ВПП ООН, ЕАБР и компания «Еремян Фарм» подписали письмо о намерениях о расширении проекта «Молоко в школах» в Армении
27 июня в Алматы (Казахстан) Евразийский банк развития (ЕАБР) в лице старшего управляющего директора Дениса Ильина, Всемирная продовольственная программа (ВПП ООН) в лице представителя и странового директора ВПП в Армении Нанны Скау и компания «Еремян Фарм» в лице учредителя и генерального директора группы компаний «Еремян Проджектс» Давида Еремяна, подписали Письмо о намерениях (LOI) о расширении программы «Молоко в школах» в Республике Армения.
Партнерство направлено на консолидацию усилий трех организаций с целью формирования платформы сотрудничества для осуществления данной инициативы и определения потенциала и ресурсов, способствующих ее реализации.
Программа «Молоко в школах», запущенная в декабре 2022 года, была инициирована подписанием Меморандума о сотрудничестве между Нанной Скау и Давидом Еремяном. Пилотная программа была разработана с целью включения молока в ежедневный рацион как детей, так и взрослых в Армении, снижения уровня потребления нездоровых продуктов, таких как сладкая и соленая еда, а также стимулирования употребления молока и позиционирование этого как части здорового образа жизни.
Пилотная программа «Молоко в школах» проводилась с января по декабрь 2023 года в школах № 1 в г.Джермук и № 1 в г.Ехегнадзор в марзе Вайоц Дзор РА. 411 учеников 5-9 классов ежедневно получали стакан свежего молока, произведенного «Еремян Продактс», что обеспечивало им более здоровое начало дня.
Следуя своей миссии – способствовать экономическому росту и интеграции государств-членов союза, Евразийский банк развития присоедился к данной инициативе, направленной на расширение доступа большего числа школьников к полезному питанию и формированию более здоровых привычек за счет потребления высококачественного молока.
Отметив важность трехстороннего сотрудничества в этом вопросе, старший управляющий директор ЕАБР Денис Ильин отметил: «Три года назад мы, ЕАБР и «Еремян Проджектс», запустили очень важный процесс создания цепочки по поставке молока в школы. От бизнес идеи до инвестиционного проекта, от начала строительства до поставок молока на прилавки магазинов и для социальных нужд. Приятно, что наш проект был поддержан и со стороны ООН. Надеемся на продолжение проекта в том же составе».
Пилотная программа «Молоко в школах», запущенная два года назад, ознаменовала собой важное партнерство между ВПП ООН и группой компаний «Еремян Проджектс», и была направлена на формирование более здоровых привычек молодежи. Программа имела беспрецедентный успех: по оценкам ВПП ООН, по поведенческим изменениям среди детей было отмечено значительное увеличение потребления молока и снижение потребления сладких напитков. Исследования, проведенные в начале и в конце программы, выявили положительные сдвиги в отношении к молоку среди участвующих детей, при этом заметно возросло предпочтение молока как напитка.
Родители школьников также отметили положительное влияние проекта: многие сообщили об изменениях в привычках и предпочтениях своих детей. Оценочные исследования показали снижение потребления газированных напитков и увеличение потребления молока среди школьников, что также подтверждает успешность проекта.
По мнению представителя и странового директора ВПП ООН в Армении Нанны Скау, продолжение программы уже говорит о ее эффективности: «Мы расширяем программу «Молоко в школах» в Армении, и, следовательно, наше сотрудничество с Евразийским банком развития и «Еремян Фарм» является правильным шагом на пути формирования здорового пищевого поведения и привычек у армянских детей. Благодаря нашим совместным усилиям, мы обеспечиваем долгосрочную пользу для здоровья, расширяем возможности учащихся на протяжении их учебы и увеличиваем человеческий капитал».
Группа компаний «Еремян Проджектс» разделяет цели Европейского банка развития и Всемирной продовольственной программы по позициоированию молока как лучшего полезного напитка для детей. Основываясь на успехе пилотного этапа, программа на данном этапе готова к расширению, с целью охватить большее количество школ и учащихся по всей Армении, тем самым способствуя улучшению питания детей и продвигая здоровые пищевые привычки.
Учредитель и генеральный директор группы компаний «Еремян Проджектс» Давид Еремян отметил: «В прошлом году мы совместно со Всемирной продовольственной программой ООН реализовали пилотную программу в двух школах и добились впечатляющих и показательных результатов. Они являются лучшим доказательством того, что мы работаем с правильной стратегией для достижения нашей цели – формирования новой культуры потребления молока. Благодарю наших партнеров за поддержку этой важной для Армении инициативы. Благодаря этому соглашению мы расширим программу, и наши дети будут пить качественное молоко, соответствующее самым высоким стандартам».
В 2022 году правительство РА, Евразийский банк развития и «Еремян Фарм» подписали меморандум о сотрудничестве, целью которого было обеспечение продовольственной безопасности и устойчивого экономического развития Республики Армения в сфере агропромышленности. В рамках этого крупнейшего инвестиционного проекта компания «Еремян Проджектс» в октябре 2023 года построила первый и единственный в Армении животноводческий комплекс в общине Ташир Лорийской области. В рамках этого же проекта в мае 2024 года в Ереване построен и открыт новый современный завод по переработке молока «Еремян Продактс».
Евразийский банк развития (ЕАБР) — многосторонний банк развития, осуществляющий инвестиционную деятельность на евразийском пространстве. Уже более 18 лет ЕАБР содействует укреплению и расширению экономических связей и всестороннему развитию стран-участниц. Уставный капитал ЕАБР составляет 7 млрд долларов США. Основную долю в портфеле ЕАБР занимают проекты с интеграционным эффектом в сферах транспортной инфраструктуры, цифровых систем, зеленой энергетики, сельского хозяйства, промышленности и машиностроения. В своей деятельности Банк руководствуется Целями в области устойчивого развития ООН и принципами ESG.
Всемирная продовольственная программа (ВПП) ООН — крупнейшая в мире гуманитарная организация, спасающая жизни в чрезвычайных ситуациях и использующая продовольственную помощь для проложения пути к миру, стабильности и процветанию для людей, восстанавливающихся после конфликтов, стихийных бедствий и последствий изменения климата.
Группа компаний «Еремян Проджектс» – один из лидеров в сфере сельского хозяйства, в частности, молочного производства, ресторанного бизнеса и гостеприимства, бизнес-проектов столовых и профессионального образования.
За почти 20 лет своей деятельности компания создала и реализовала более десятка смелых, уникальных и концептуальных проектов, внесла большой вклад в развитие ресторанного сектора и сельского хозяйства, отрасли образования в Армении.