Եվրոպական խորհրդարանի բոլոր խմբակցություններից մի խումբ պատգամավորներ հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ՝ ի պատասխան հայ-ֆրանսիական ռազմական գործակցության վերաբերյալ Ադրբեջանի և Ռուսաստանի քննադատություններին, բացասական արձագանքին ու սպառնալիքներին։ Պատգամավորներն իրենց հայտարարությամբ շեշտադրել են, որ մարտունակ եւ ժամանակակից զինտեխնիկայով սպառազինված բանակ ունենալը ցանկացած երկրի ինքնիշխան իրավունքն է։
Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները նշել են, որ «Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ռեժիմների կողմից Հայաստանի հասցեին հնչեցված մեղադրանքները, թե վերջինը Հարավային Կովկասում հակամարտություն է հրահրում, ևս մեկ անգամ փաստում են, որ երկու երկրների միջև առկա է դավադրություն, որը դեռ 2023թվականի սեպտեմբերին հանգեցրել էր Լեռնային Ղարաբաղի ավելի քան 140 հազար հայերի էթնիկ զտմանը», հայտնում է Արմենպրեսը։
Եվրախորհրդարանականները զարմանք են հայտնել, որ ավտորիտար և ագրեսոր երկրները, ինչպիսիք են՝ Ադրբեջանը և Ռուսաստանը, դատապարտում են ԵՄ անդամ երկիր Ֆրանսիային՝ ձգտելով օգտագործել առկա տարաձայնությունները, հակասությունները երկրների ներսում կամ երկրների միջև՝ որպես սեփական պատեհապաշտ նպատակներին հասնելու գործիք:
«Սա ոչ մի կերպ չի կարող ընդունելի լինել Եվրամիության կողմից, և վաղուց ժամանակն է պատժամիջոցներ կիրառել բռնապետական Ալիևի ռեժիմի դեմ՝ տարածաշրջանային խաղաղությունն ու անվտանգությունը խաթարող նրա ապակառուցողական գործողությունների և մարդու իրավունքների ոտնահարման համար: Մենք խստորեն դատապարտում ենք Բաքվի և Մոսկվայի պաշտոնական հայտարարությունները և կոչ ենք անում Եվրոպական հանձնաժողովին և ԱԳԵԾ-ին անհապաղ արձագանքել այս իրավիճակին»,- ասված է համատեղ հայտարարության մեջ։
Համատեղ հայտարարությունը ստորագրել են, Սլովակիայից Միրիամ Լեքսմանը, Ֆրանսիայից Ֆրանսուա-Գզավիե Բեյլամին, Նատալի Լուազոն, Ռաֆայել Գլյուկսմանը, Մարկետա Գրեգորովան, Քրիստոֆ Գոմարը, Սելին Իմարը, Լորան Կաստիյոն, Կիպրոսից Լուկաս Ֆուրլասը եւ Կոստաս Մավրիդեսը, Նիդեռլանդներից Բերտ-Յան Ռաուսենը, Լիտվայից Անդրիուս Կուբիլիուսը, Ռասա Յուկնեվիչիենեն և Պետրաս Աստրեվիչիուսը, Շվեդիայից Չառլի Վեյմերսը։

A group of deputies representing all factions of the European Parliament have issued a joint statement in response to criticism, negative reactions and threats from Azerbaijan and Russia regarding Armenian-French military cooperation.
In the statement, the deputies emphasized that having an army armed with combat and modern military equipment is the sovereign right of any country, Armenpress reports.
The members of the European Parliament noted that “the accusations of the Russian and Azerbaijani regimes against Armenia that the latter is provoking a conflict in the South Caucasus prove once again that there is a conspiracy between the two countries, which led to the ethnic cleansing of more than 140,000 Armenians in Nagorno-Karabakh already in September 2023.”
The lawmakers expressed surprise that such authoritarian and aggressive countries as Azerbaijan and Russia condemn EU member France, seeking to use existing differences, contradictions within or between countries as a tool to achieve their own goals.
“This can under no circumstances be acceptable to the European Union. The time has come to impose sanctions against [Azerbaijani President Ilham] Aliyev's dictatorial regime for its destructive actions that undermine regional peace and security, as well as for its human rights violations. We strongly condemn the official statements of Baku and Moscow and call on the European Commission and the EEAS to immediately respond to this situation,” the joint statement said.