Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կրկին հայտարարել է, որ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման կարևորագույն պայմանը Հայաստանի սահմանադրության փոփոխությունն է, քանի որ այնտեղ «տարածքային պահանջներ կան»։
«Քանի դեռ դա տեղի չի ունեցել, խաղաղության պայմանագիր չի ստորագրվի։ Դա հասկանալի է»,–ասել է նա Կանադայի նորանշանակ դեսպան Քևին Համիլթոնի հավատարմագրերն ընդունելիս:
Նա նշել է, թե սուբստանտիվ բանակցություններն Ադրբեջանի ու ՀՀ միջև սկսվել են միայն 2023–ի դեկտեմբերին, քանի որ մինչ այդ «Հայաստանը փորձում էր պայմանագրում ներառել Լեռնային Ղարաբաղի մասին հարցը», գրում է APA–ն։
«Դա անընդունելի էր, քանի որ դա մեր ներքին հարցն է։ Այսպիսով, բանակցությունները տևում են 6 ամիս՝ դեկտեմբերից։ Ժամանակ է պետք է, և կարևորագույն պայմանը Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխությունն է»,–ասել է նա։
Ալիևն ավելի վաղ ևս հայտարարել, է, որ առանց ՀՀ սահմանադրության փոփոխության խաղաղության պայմանագրի կնքումն անհնար կլինի։ ՀՀ ԱԳՆ–ն, արձագանքելով նրա ելույթին, հայտարարել է, որ ՀՀ սահմանադրությունը և նրա փոփոխությունները ՀՀ ներքին գործն են, և դրա շուրջ դեռևս 2018–ից մեկնարկած ներհայաստանյան քննարկումներին միջամտելու պաշտոնական Բաքվի փորձերը գնահատում է որպես կոպիտ միջամտություն մեր երկրի ներքին գործերին:

2 Июль 2024 - 11:23 AMT
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев вновь выдвинул условие для заключения мирного соглашения с Арменией: речь идет об изменении Конституции РА. Об этом Алиев заявил, принимая 1 июля верительные грамоты новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла Канады в Азербайджане Кевина Гамильтона.
«Важнейшим условием мирного соглашения является изменение Конституции Армении, так как в ней содержатся территориальные претензии против Азербайджана, и до тех пор, пока этого не произойдет, мирное соглашение не будет подписано. Это понятно», – заявил Алиев, пишет АПА.
Он отметил, что субстантивные переговоры между Азербайджаном и Арменией, можно сказать, начались в декабре 2023 года, «поскольку до этого Армения пыталась включить в мирный договор вопрос так называемого Нагорного Карабаха».
«Это было неприемлемым, так как это – наш внутренний вопрос. Таким образом, после ликвидации сепаратистского режима переговоры ведутся всего 6 месяцев – с декабря», – отметил президент этой страны.