ՌԴ ԱԳՆ Տեղեկատվության և մամուլի դեպարտամենտի փոխտնօրեն Անդրեյ Նաստասյինը հայտարարել է, թե Մերձբալթյան երկրներն ամբողջ ուժով ձգտում են «պոկել» Հայաստանին ՌԴ–ից և հետխորհրդային տարածքում ընթացող ինտեգրման գործընթացներից։
«Ինչ վերաբերում է Հարավային Կովկասին, ապա Տալլինը, Ռիգան և Վիլնյուսը ծայրահեղ ապակառուցողական գիծ են որդեգրել։ Այժմ նրանք բոլոր ուժերով փորձում են Հայաստանին «պոկել» Ռուսաստանից, հեռացնել մեր ընդհանուր ինտեգրացիոն մեխանիզմներից, այդ թվում՝ ՀԱՊԿ–ից, գայթակղել եվրաատլանտյան հեռանկարով»,–ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
Նաստասյինը նաև ուշադրությունը հրավիրել է այն հանգամանքի վրա, որ «մերձբալթյան պաշտոնյաներն ակտիվորեն պարտադրում են Երևանին իրենց «փորձագիտական կարծիքը եվրոպական ինտեգրման ճանապարհին արտաքին քաղաքական կողմնորոշման դիվերսիֆիկացման գործում»։
«Առաջարկվող «փորձաքննության» որակի և իրական նպատակների մասին կարելի է դատել ըստ այն դերի, որը նրանք կատարեցին 2013–ին մայդանի ողբերգական իրադարձություններում, որոնք հանգեցրին արյունալի հեղաշրջման Ուկրաինայում։ Հենց որ ինչ–որ բան մերձբալթյան ուղիով չգնա, ՀՀ–ին եվրաատլանտյան արբանյակ տեղափոխելու կուրատորներն ի դեմս Լատվիայի, Լիտվայի և Էստոնիայի, կհեղեղեն հայերին ցուցումներով, թե ինչ պետք է անել»,–ասել է նա։
Դիվանագետը նաև վստահություն է հայտնել, որ հայ ժողովուրդը հազիվ թե ցանկանա իր վրա զգալ սոցիալ–տնտեսական դժվարությունների հետևանքները, որոնց հետ «բախվել են վաղուց իրենց ինքնուրույնությունը կորցրած հանրապետությունները»։
«Ռեկորդային աճը, որը վերջին տարիներին գրանցվում է Հայաստանում՝ որպես ԵԱՏՄ անդամ, այնտեղ չի էլ նշմարում։ Հազիվ թե արժե Արևմուտքին հաճոյանալու համար հրաժարվել այն մեխանիզմներից, որոնք ապահովել են հանրապետության տնտեսական կայունությունը։ Իմաստ չունի հույսեր տածել, որ ԵՄ–ում պատրաստ են ապահովել Հայաստանի պայծառ ապագան։ Եվ, միանգամայն պարզ է, որ մերձբալթյան երկրները վատ խորհրդատու են այս հարցում»,–ասել է նա։

Страны Прибалтики стремятся всеми силами «оторвать» Армению от России и интеграционных процессов на постсоветском пространстве и проводят крайне деструктивную линию на Южном Кавказе. Об этом заявил на брифинге заместитель директора департамента информации и печати МИД РФ Андрей Настасьин.
«Что касается Южного Кавказа, то там Таллин, Рига и Вильнюс проводят крайне деструктивную линию. Сейчас всеми силами пытаются «оторвать» от России Армению, отдалить ее от наших общих интеграционных механизмов, включая Организацию Договора о коллективной безопасности, заманить евроатлантической перспективой», – отметил он, пишет ТАСС.
Представитель внешнеполитического ведомства обратил внимание на то, что «прибалтийские чиновники активно навязывают Еревану свою экспертизу в деле диверсификации внешнеполитической ориентации на пути европейской интеграции».
«Подобные заходы свидетельствуют о непрекращающемся желании Вильнюса, Риги и Таллина, послушно следующих указаниям из Вашингтона, активно настраивать против РФ бывшие советские республики. О качестве и истинных целях предлагаемой прибалтийцами «экспертизы» можно судить по той роли, которую они сыграли в трагических событиях на майдане в 2013 году, приведших к кровавому государственному перевороту на Украине. Чуть что будет не по-прибалтийски, кураторы в вопросах перевода Армении на евро-атлантическую орбиту в лице Латвии, Литвы и Эстонии выльют на армян поток указаний, как нужно поступать», – констатировал Настасьин.
Дипломат выразил уверенность в том, что армянский народ вряд ли захочет испытать на себе последствия социально-экономических трудностей, с которыми столкнулись давно утратившие всякую самостоятельность прибалтийские республики. «Рекордного роста, который в последние годы испытывает Армения как участница Евразийского экономического союза, там нет и в помине», – подчеркнул он.
«Вряд ли стоит в угоду Западу отказываться от механизмов, которые обеспечивают социально-экономическую стабильность республики, – резюмировал Настасьин. – Нет смысла тешить себя надеждой, что в Европейском союзе готовы обеспечить Армении светлое будущее. И совершенно ясно, что прибалты в этом деле – плохие советчики».