«Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամը (ՔՈԱՖ) և Ամերիաբանկը ներկայացնում են «Հավաքելով բնության բարիքները» համատեղ ծրագիրը, որն իրագործվելու է ՔՈԱՖ-ի «Մեղվաբուծությունը՝ տնտեսական զարգացման շարժիչ ուժ» նախագծի շրջանակում։
Ծրագրի առաքելությունն է խթանել մեղվաբուծությունը Հայաստանի Լոռու մարզում, զարգացնել մեղվաբույծների գործնական հմտությունները և բարելավել մեղվաբուծության արժեշղթայի որակը։ Ներառելով կրթական, տնտեսական և սոցիալական բաղադրիչներ՝ այն նախատեսված է 50 շահառուի համար։ Նորարարական դասընթացներին զուգահեռ շահառուներին կտրամադրվեն նաև մեղվափեթակներ և մեղվաընտանիքներ՝ հետագայում սեփական բիզնես նախաձեռնելու նպատակով։ Ծրագրի առանցքային նպատակներից է շահառուների շրջանակում ընդգրկել նաև ԼՂ-ից բռնի տեղահանված` ՔՈԱՖ ՍՄԱՐԹ կենտրոնի ագրոտեխնոլոգիայի ծրագրի ուսանողներին, որոնք նոր են սկսել բացահայտել ոլորտը։
«Ամերիաբանկը կարևորում է ձեռներեցության դերը մեր երկրի, հատկապես մարզերի տնտեսական հզորացման գործում և մեծ նշանակություն է տալիս ռեսուրսաարդյունավետ և էկոլոգիապես կայուն ոլորտների զարգացմանը: Գյուղական համայնքներում մեղվաբուծությանն աջակցելով՝ մեր նպատակը մարզերում ձեռներեցության զարգացմանը զուգահեռ մարդկանց կյանքի որակը բարելավելն է` նրանց տալով կայուն արտադրություն հիմնելու և հեռանկարային աշխատանք ունենալու հնարավորություն», – ասել է Ամերիաբանկի Մարքեթինգի և հաղորդակցության գծով տնօրեն Ռեբեկա Հակոբյանը՝ ընդգծելով նման նախագծերին աջակցելու կարևորությունը։
Անդրադառնալով ՔՈԱՖ-ի և Ամերիաբանկի երկարամյա արդյունավետ համագործակցությանը՝ «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամի զարգացման գծով փոխնախագահ Հայկ Բոյաջյանն ասել է․ «Ամերիաբանկը ՔՈԱՖ-ի վստահելի գործընկերներից է և աջակցում է մեր տարբեր ծրագրերին։ Մեղվաբուծության աճի խթանմանը նպաստող այս ծրագրի շրջանակում նման համագործակցությունը կարևոր է, քանի որ դրա արդյունքում մարզի պոտենցիալը կբարձրանա։ Գաղտնիք չէ, որ մեղվաբուծությունն առհասարակ կենսական նշանակություն ունեցող ոլորտ է։ Ուստի զարգացնելով այն՝ մենք կարող ենք խթանել ոչ միայն տեղական կենսաբազմազանության պահպանումը, այլև գյուղական բնակավայրերում զբաղվածության ապահովումն ու կայուն եկամուտների ձևավորումը»։
Մեղվաբուծությունը ՔՈԱՖ-ի համար նոր ոլորտ չէ, և 2022 թվականին հիմնադրամի մեկնարկած «Մեղվաբուծությունը՝ տնտեսական զարգացման շարժիչ ուժ» նախագծի շրջանակում Լոռու ՍՄԱՐԹ կենտրոնին կից հիմնվել է «Մեղվաբուծական կենտրոն»։ Այն հագեցած է մեղվաբուծության համար անհրաժեշտ բոլոր սարքավորումներով և պարագաներով, ինչը մեղվաբույծներին հնարավորություն է տալիս ստանալ և շուկայում ներկայացնել բարձր որակի արտադրանք։

Children of Armenia Fund (COAF) and Ameriabank have presented their joint program Harvesting Nature’s Bounty, to be implemented as part of COAF’s Beekeeping to Empower Economic System (BEES) project.
The mission of the program is to promote beekeeping in Lori region of Armenia, improve the practical skills of beekeepers, and enhance the quality of the beekeeping value chain. Complete with educational, economic and social components, the program is designed to engage 50 beneficiaries. Along with attending innovative training courses, the beneficiaries will be provided with beehives and bee colonies to start their own business in future. One of the key goals of the project is to include among the beneficiaries also those COAF SMART Center students, who have been forcibly displaced from Artsakh, are currently enrolled in the SMART Center’s agrotech program and have shown interest in and possess potential in beekeeping as a field.
“Ameriabank highly values entrepreneurship as an important driver of economic empowerment of our country, especially regions outside the capital city. In this respect we especially highlight resource-efficient and environmentally sustainable spheres. In supporting beekeeping in rural communities, we set it as our aim, along with development of regional entrepreneurship, to improve the quality of life of people in these communities by empowering them with the opportunity to establish sustainable production and pursue effective long-term occupation”, emphasizing the importance of supporting such projects, says Rebecca Hakobyan, Chief Marketing and Communication Officer at Ameriabank.
Referring to the long-standing fruitful cooperation between COAF and Ameriabank, Haig Boyadjian, Vice President of Development at COAF, says: “Ameriabank is a trusted partner of COAF, supporting us in various initiatives. This cooperation is important as part of the beekeeping development project, as a significant booster of the potential of Lori region. It is common knowledge that beekeeping is a vital sector, by developing which we can contribute not only to preservation of local biodiversity, but also to increased employment and steady earnings in rural communities”.
COAF is no novice to beekeeping. Back in 2022, the fund successfully launched its Beekeeping to Empower Economic System (BEES) project, as part of which the Beekeeping Center was established under Lori’s SMART Center, complete with all the necessary equipment and facilities to enable beekeepers to produce and market quality products.
Ameriabank is supervised by the Central Bank of Armenia.
Children of Armenia Fund aims at improving the quality of life in rural Armenia, with particular focus on projects and needs of children and youth. COAF’s target development areas include education, healthcare, as well as social and economic development. COAF launched its programs in 2004, starting in one village and expanding to 82+ communities across Armenia and Artsakh, investing more than USD 70 million to support over 100,000 beneficiaries in rural areas.