Ամերիկացի փորձագետ Մայքլ Ռուբինը Washington Examiner-ում հրապարակված հոդվածում անդրադարձել է Արցախի հայաթափմանն ու նշել, որ էթնիկ զտումը չի կարող լինել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կայուն խաղաղության գինը:
Նա նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնակառավարումն ավարտվեց 2023–ի սեպտեմբերի 19-ին, երբ ադրբեջանական զորքերը ներխուժեցին տարածաշրջան՝ ոչնչացնելով աշխարհի հնագույն քրիստոնեական համայնքներից մեկը, գրում է Factor.am-ը։
«Մեկ տարի էլ չի անցել, ինչ ադրբեջանական զորքերը մտаan Լեռնային Ղարաբաղ՝ հին հայկական նահանգ, որն ԽՍՀՄ ղեկավար Իոսիֆ Ստալինը հանձնել է Ադրբեջանին։ Լեռնային Ղարաբաղը պատմական նշանակություն ունի երկու պատճառով. նախ՝ այն Հայաստանի ավանդական կենտրոնն է՝ առաջին երկրի, որն ընդունել է քրիստոնեությունը որպես պաշտոնական կրոն։ Երկրորդ՝ սա ժողովրդավարության ինկուբատոր է։ Ժողովրդավարական շարժումը, որը եռում էր և, ի վերջո, ավարտին հասցրեց Խորհրդային Միության փլուզումը, սկսվել է Լեռնային Ղարաբաղի մայրաքաղաք Ստեփանակերտից»,–ասվում է հոդվածում։
Հեղինակը նշել է, որ Խորհրդային Միության փլուզումից հետո շրջանի հայ բնակիչները հաստատել են ինքնավարության իրենց սահմանադրական իրավունքը՝ նախ խնդրագրով, ապա հանրաքվեի միջոցով: Ադրբեջանը մերժել է այս տարածաշրջանային ինքնավարությունը, որն անհաջող փորձել է ճնշել բիրտ ուժով։ Ադրբեջանական բանակի հետ մղումով Լեռնային Ղարաբաղը վայելել է գրեթե երեք տասնամյակ իրական խորհրդարանական ժողովրդավարություն մի տարածաշրջանում, որտեղ ժողովրդավարությունը, առնվազն մինչև 2018 թվականը, բացակայում էր կամ անցողիկ էր։
«Լեռնային Ղարաբաղի ինքնակառավարումն ավարտվեց 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին, երբ ադրբեջանական զորքերը ներխուժեցին տարածաշրջան՝ ոչնչացնելով աշխարհի հնագույն քրիստոնեական համայնքներից մեկը։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ տեղական խորհրդարանը քանդելու որոշումն ընդգծում է նրա թշնամանքը ժողովրդավարության նկատմամբ։ Ադրբեջանական ներխուժումը տեղի ունեցավ ընդամենը չորս օր այն բանից հետո, երբ Պետքարտուղարության պաշտոնյա Յուրի Քիմը սենատորներին հավաստիացրել էր, որ Միացյալ Նահանգները չի հանդուրժի Լեռնային Ղարաբաղի հայերի «էթնիկ զտման» ոչ մի փորձ: Նա ստում էր, բայց մենակ չէր։ Նույնիսկ այն ժամանակ, երբ Ալիևը նվաստացնում էր ԱՄՆ-ի բանագնացներին, պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը շարունակում էր օգնության և ռազմական տեխնիկայի հոսքը դեպի Բաքու:
Freedom House-ն այս շաբաթ զեկուցել է, որ Ադրբեջանի «փաստաթղթավորված գործողությունները համապատասխանում են էթնիկ զտումների չափանիշներին, ինչպես հասկացվում է նախկին Հարավսլավիայի հակամարտության համատեքստում», և այն պետք է ավարտվի»,- գրում է Ռուբինը՝ հարց բարձրացնելով, թե ինչո՞ւ են Բլինքենը, ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավար Սամանթա Փաուերը երկիմաստ ցեղասպանության հարցում:
Ըստ հեղինակի՝ կասկած չկա, որ Ադրբեջանին հանգստացնելու՝ ԱՄՆ-ի որոշումը վերևից է գալիս։ Մայիսի 4-ին Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Մարկ Լիբբին ասել էր, որ իմաստ չունի գնալ Շուշի՝ պատմական հայկական քաղաք, որն Ադրբեջանը վերածել է դիվանագետների, վճարովի լրագրողների և կոռումպացված վերլուծական կենտրոնների այցելության վայր։ Սակայն երկու օր անց նա ոչ միայն այցելել է Շուշի, այլև բաց թողել էթնիկ զտումների, եկեղեցիների և քրիստոնեական հուշարձանների ոչնչացման մասին որևէ հիշատակում՝ նշելով, որ տպավորված է:
«Ոչ միայն Պետքարտուղարությունն է հարգանք ցուցաբերում Ալիևի նկատմամբ: Հունիսի 26-ին ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարությունը շնորհավորել է ադրբեջանական բանակին՝ կրկին չհիշատակելով բռնաբարությունների, անդամահատումների և գերեվարված հայ զինվորների, քաղաքացիական անձանց մահապատժիների մասին, որոնց տեսանյութերը կան։ Թերևս, նախագահ Ջո Բայդենի թիմը կարծում է, որ գինն արժե, եթե ԱՄՆ-ն կարողանա վերջնական խաղաղության համաձայնագիր ձեռք բերել՝ հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը վերջնական լուծելու համար: Բլինքենը, Փաուերը և Սալիվանը կարող են նույնիսկ հավատալ, որ կարող են համոզել Ալիևին և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին բանակցել խաղաղության համաձայնագրի շուրջ հուլիսի 9-11-ը Վաշինգտոնում կայանալիք ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի ժամանակ»,- ասվում է հրապարակման մեջ։
Նշվում է, սակայն, որ չնայած Բայդենի օգնականները կարծում են, որ կարող են իրենց հետ քաշել Ալիևին, նրանք չեն պատկերացնում, որ նա է իրենց հետ տանում: Նշվում է նաև, որ Ալիևը կսպասի ԱՄՆ-ի ընտրություններին՝ նախքան որևէ տևական խաղաղության համաձայնություն ձեռք բերելը։ Բոլոր երեք պաշտոնյաների աշխատանքի հեռանկարները մնում են կապված Բայդենի քաղաքական երկարակեցության հետ, և նրանք հույս ունեն, որ խաղաղության համաձայնագրի ձեռքբերումը կարող է փոխել Բայդենի մարզավիճակի մասին խոսակցությունը:
«Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղությունը վեհ նպատակ է, բայց դրա գինը չի կարող լինել էթնիկ զտումը։ Ալիևի հանցագործությունների արդարացումը չի ներկայացնում ո՛չ բարդ դիվանագիտություն, ո՛չ էլ խաղաղության ճանապարհ: Ավելի շուտ դա ավելի է խորացնում հումանիտար ողբերգությունը, որի գինն արյունով կվճարի հաջորդ սերունդը»,- գրում է Մայքլ Ռուբինը։

Прошло меньше года с тех пор, как азербайджанские войска вошли в Нагорный Карабах, древний армянский регион, который Иосиф Сталин передал Азербайджану. Об этом в издании Washington Examiner написал американский политический аналитик Майкл Рубин.
Он отметил, что этническая чистка в Нагорном Карабахе не может быть ценой за прочный мир между Арменией и Азербайджаном.
«Нагорный Карабах имеет историческое значение по двум причинам: во-первых, это традиционный центр Армении, первой страны на Земле, принявшей христианство в качестве своей официальной религии.
Во-вторых, это оплот демократии. Действительно, демократическое движение, которое дошло до кипения и в конечном итоге положило конец распаду СССР, началось в Степанакерте, столице Нагорного Карабаха.
После распада СССР армянские жители региона отстояли свое конституционное право на автономию сначала петицией, а затем путем референдума. Азербайджан отверг эту региональную автономию, которую он безуспешно пытался подавить грубой силой. После оттеснения азербайджанской армии Нагорный Карабах наслаждался почти тремя десятилетиями настоящей парламентской демократии в регионе, где демократия, по крайней мере до 2018 года, отсутствовала или была мимолетной.
Самоуправление Нагорного Карабаха закончилось 19 сентября 2023 года, когда азербайджанские войска вошли в регион, уничтожив одну из старейших христианских общин в мире. Решение президента Азербайджана Ильхама Алиева взорвать местный парламент подчеркнуло его враждебность к демократии. При этом азербайджанское вторжение произошло всего через четыре дня после того, как бюрократ Госдепартамента Йюри Ким заверила сенаторов, что США не потерпят никаких попыток «этнической чистки» армян из Нагорного Карабаха, но она лгала.
Правозащитная организация «Freedom House» сообщила на этой неделе, что «задокументированные действия Азербайджана соответствуют критериям этнической чистки, как они понимаются в контексте конфликта в бывшей Югославии», – написал Рубин.
Он задал вопрос, почему госсекретарь США Энтони Блинкен, советник по национальной безопасности Джейк Салливан и глава Агентства США по международному развитию Саманта Пауэр двусмысленно относятся к геноциду.
«Нет никаких сомнений: решение США умиротворить Азербайджан исходит сверху.
4 мая посол США в Азербайджане Марк Либби заявил, что не видит смысла ехать в исторический армянский город Шуши. Но два дня спустя он не только посетил Шуши, но и опустил какие-либо упоминания об этнических чистках и разрушении церквей и христианских памятников, и он, по его словам, был впечатлен.
И не только Госдепартамент проявляет уважение к Алиеву. 26 июня Европейское командование США поздравило азербайджанскую армию, вновь не упомянув о распространенных видеороликах, на которых изображены изнасилования, нанесение увечий и массовые казни как пленных армянских солдат, так и мирных жителей.
Возможно, команда президента Джо Байдена считает, что цена того стоит, если США смогут заключить мирное соглашение для окончательного урегулирования армяно-азербайджанского конфликта. Блинкен, Пауэр и Салливан, возможно, даже поверят, что смогут убедить Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна договориться о мирном соглашении во время саммита НАТО, который пройдет с 9 по 11 июля в Вашингтоне.
Перспективы трудоустройства всех трех чиновников связаны с политическим долголетием Байдена, и они надеются, что заключение мирного соглашения может изменить разговор о пригодности Байдена.
Однако Алиев будет медлить и ждать выборов в США, прежде чем согласиться на какой-либо прочный мир.
Однако амбиции Блинкена, Пауэра и Салливана сделали какой-либо мир менее вероятным, поскольку они утратили моральное превосходство, проигнорировав этнические чистки ради бессмысленной церемонии подписания.
Мир между Азербайджаном и Арменией – благородная цель, но ее ценой не могут быть этнические чистки. Происходящее, скорее всего, усугубляет гуманитарную трагедию, цену которой новое поколение заплатит кровью», – говорится в статье.