Արաբական Միացյալ Էմիրությունների բյուջետային «Էյր Արաբիա» ավիաընկերությունը պատրաստվում է արբիտրաժային վարույթ սկսել Հայաստանի դեմ՝ «Ֆլայ Արնա»-ի ձախողված գործարքի պատճառով։ Այդ մասին ասվում է GAR հարթակում, որը հրապարակում է նորություններ արբիտրաժային թեմաներով, հայտնում է Factor.am-ը:
ՀՀ կառավարությունն ու «Էյր Արաբիա»-ն 2021 թվականին ստեղծել էին «Հայկական ազգային ավիաուղիներ» ՓԲԸ՝«Ֆլայ Արնա» բրենդով, որը համարվում էր ազգային փոխադրող։ Ընկերության 49 %-ը պատկանում է «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» (ԱՆԻՖ) ՓԲԸ-ին։
«Հայկական ազգային ավիաուղիներ» ՓԲԸ-ն, որն առավել հայտնի է «Ֆլայ Արնա» անունով, հունվարի 16-ից թռիչքներ չի իրականացնում:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ գործադիրը լուծարում է «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ-ն։ Կառավարության համապատասխան նախագիծն ընդունվել էր չզեկուցվող ռեժիմով։

UAE budget airline Air Arabia is reportedly preparing to launch arbitration against Armenia over their joint venture to create the country’s national flag carrier, according to a report from the GAR (Global Arbitration Review).
The company, Fly Arna, was set up by the UAE-based carrier Air Arabia and the Armenian National Interests Fund (ANIF), a state agency, in July 2021 a year before launching inaugural flights to a limited number of foreign destinations. It is equally co-owned by Air Arabia and ANIF, with each of them having invested 4.4 billion drams ($11 million) in its operations.
However, Fly Arna halted all of its flights on January 16, saying that it is going through “operational changes” and hopes to resume its service “as soon as possible.”