Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը՝ ՎԶԵԲ–ը և Ամերիաբանկը կնքել են համաձայնագիր, որն Ամերիաբանկին հնարավորություն է տալիս ՎԶԵԲ-ից ՀՀ դրամով միջոցներ ներգրավել առևտրի ֆինանսավորման համար։ Սա ՎԶԵԲ-ի կողմից Հայաստանում ստորագրված առաջին և առայժմ միակ նման համաձայնագիրն է։ Ամերիաբանկի և ՎԶԵԲ-ի այս նոր համագործակցության նպատակն է ընդլայնել Ամերիաբանկի հնարավորությունները` աջակցելու միջազգային առևտրով զբաղվող հայկական ձեռնարկություններին և առաջարկելու կայուն և տեղայնացված ֆինանսավորման լուծումներ։
Ըստ կնքված համաձայնագրի, ՎԶԵԲ-ը կաջակցի ՀՀ դրամով առևտրի ֆինանսավորման գործարքներին՝ Ամերիաբանկի կողմից ֆինանսավորվող ներկրողների և արտահանողների համար նվազեցնելով արտարժութային ռիսկերը և բարձրացնելով ֆինանսական կանխատեսելիությունը։ Համատեղելով իրենց փորձն ու ռեսուրսները՝ ՎԶԵԲ-ն ու Ամերիաբանկը նպատակ ունեն խթանել Հայաստանի տնտեսական աճը և կայունությունը տարածաշրջանում:
«Ավելի քան մեկ տասնամյակ է, ինչ Ամերիաբանկը հայաստանյան շուկայում առևտրի ֆինանսավորման նոր հնարավորություններ և լուծումներ է առաջարկում: ՎԶԵԲ-ի անգնահատելի աջակցությունը, գործիքների և ռեսուրսների լայն շրջանակը մեծապես նպաստել են միջազգային առևտրի խթանմանը։ Այժմ մենք հպարտ ենք լինել առաջինը Հայաստանում, ով ստորագրել է վերականգնվող վարկային գծի պայմանագրում փոփոխություն կատարելու մասին այս համաձայնագիրը, որը մեզ հնարավորություն է տալիս հայկական դրամով միջոցներ ներգրավել տեղական արտահանողների և ներմուծողների բիզնեսը խթանելու համար: Սա ավելի քան համահունչ է Հայաստանի տնտեսության մեջ շարունակական ներդրումներ կատարելու մեր ռազմավարությանը», – նշել է Ամերիաբանիկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
«Մենք շատ ուրախ ենք ընդլայնել համագործակցությունը Հայաստանում մեր վաղեմի գործընկերներից մեկի՝ Ամերիաբանկի հետ, որի բաժնետիրական կազմում մենք վերջերս վերահաստատեցինք մեր հանձնառությունը: ՎԶԵԲ-ի Առևտրի խթանման ծրագրի շրջանակում հայկական դրամով կնքված այս նոր համաձայնագիրը կօգնի տեղական ձեռնարկություններին էլ ավելի մեծ հաջողությամբ զբաղվել միջազգային առևտրով` չենթարկվելով արտարժույթի փոխարժեքի տատանումների ռիսկերի: Կարծում ենք, որ դա մեծ օգուտ կբերի տեղական ձեռնարկություններին և կնպաստի տարածաշրջանում առևտրային գործունեության ակտիվացմանը», – նշել է ՎԶԵԲ-ի ֆինանսական հաստատությունների գծով տնօրեն Ֆրենսիս Մալիժը:
Ամերիաբանկի և ՎԶԵԲ-ի համագործակցությունն Առևտրի խթանման ծրագրի շրջանակներում սկսվել է 2010 թվականին: Այդ պահից ի վեր կնքվել են առևտրի ֆինանսավորման գործարքներ, որոնց նպատակն է աջակցել բարձր աճ գրանցող տնտեսական ոլորտներին, այդ թվում` ՏՏ-ին, շինարարությանը, էներգետիկային և արտադրությանը, միաժամանակ խթանելով արտաքին առևտուրը:
2013թ. Ամերիաբանկն առաջինը հայկական բանկերից ստացավ հաստատող բանկի կարգավիճակ ՎԶԵԲ-ի Առևտրի խթանման ծրագրի շրջանակներում, ինչը բանկին հնարավորություն տվեց տեղական արտահանողների համար ավելի մատչելի դարձնել առևտրի ֆինանսավորման գործիքները, ինչպիսիք են ակրեդիտիվները և բանկային երաշխիքները: Բացի այդ, Ամերիաբանկը բազմիցս արժանացել է Առևտրի խթանման ծրագրի «Տարվա գործարք» ամենամյա մրցանակին, որը շնորհվում է ֆինանսական հաստատություններին` ակտիվ և արդյունավետ առևտրի ֆինանսավորման գործառնությունների և հաջողված միջազգային գործընկերության համար:

23 Июль 2024 - 05:35 AMT
ЕБРР и Америабанк поддержат армянских предпринимателей посредством стабильных решений торгового финансирования
Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) и Америабанк подписали соглашение, позволяющее Америабанку привлекать средства для торгового финансирования от ЕБРР в армянских драмах. На сегодняшний день это первое и пока единственное соглашение такого рода, подписанное ЕБРР в Армении. Целью сотрудничества является расширение возможностей Америабанка по поддержке местных предприятий, участвующих в международной торговле, путем обеспечения доступа к стабильным и локализованным решениям для финансирования бизнеса.
В рамках вышеупомянутой договоренности ЕБРР будет содействовать сделкам по торговому финансированию в армянских драмах, тем самым снижая валютные риски и повышая финансовую предсказуемость для предприятий, участвующих в импортно-экспортной деятельности, финансируемой Америабанком. Используя свой совместный опыт и ресурсы, ЕБРР и Америабанк стремятся способствовать экономическому росту Армении и стабильности в регионе.
«Уже более десяти лет Америабанк предлагает новые возможности и решения в сфере торгового финансирования на армянском рынке, и неоценимая поддержка ЕБРР, его разнообразные инструменты и ресурсы очень помогли нам в деле содействия международной торговле. Сейчас мы с гордостью стали первыми на армянском рынке, кто подписал поправку к соглашению о возобновляемой кредитной линии, позволяющую нам привлекать средства в местной валюте для поддержки наших экспортеров и импортеров. Это как нельзя лучше соответствует нашей стратегии постоянного содействия росту экономики Армении», – отметил Артак Анесян, генеральный директор Америабанка.
«Мы очень рады расширить сотрудничество с Америабанком, одним из наших многолетних партнеров в Армении, в акционерном составе которого мы недавно вновь подтвердили свое участие. Этот новый кредит в армянских драмах в рамках Программы содействия развитию торговли ЕБРР окажет дополнительное содействие армянским предприятиям, дав им возможность заниматься международной торговлей без риска колебаний валютных курсов. Мы считаем, что это принесет большую пользу местному бизнесу и будет способствовать росту торговой активности в регионе», – отметил Фрэнсис Малиж, управляющий директор ЕБРР по финансовым учреждениям.
Сотрудничество между Америабанком и ЕБРР в рамках Программы содействия развитию торговли началось в 2010 году. С тех пор были заключены сделки по торговому финансированию с целью поддержки быстрорастущих секторов экономики, включая ИТ, строительство, энергетику и производство, а также для содействия внешней торговле.
В 2013 году Америабанк стал первым армянским банком, получившим статус подтверждающего банка в рамках Программы содействия развитию торговли ЕБРР, что позволило банку сделать инструменты торгового финансирования, такие, как аккредитивы и банковские гарантии, более доступными для местных экспортеров. Америабанк также является многократным обладателем ежегодной премии «Сделка года» в рамках Программы содействия развитию торговли, присуждаемой финансовым институтам за активное и эффективное осуществление операций по торговому финансированию и успешное международное партнерство.
Будучи клиентоориентированной компанией, Америя стремится быть надежным финансово-технологическим пространством, предоставляющим комплексные решения для улучшения качества жизни.