ԵՄ Խորհրդի հուլիսի 22–ի որոշումից հետո Եվրահանձնաժողովը երկխոսություն է սկսում Հայաստանի հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման շուրջ։ Այդ մասին ասվում է Եվրահանձնաժողովի հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ գործընթացը կոչված է՝ աջակցելու Հայաստանին ԵՄ-ի հետ առանց վիզայի ռեժիմի հասնելու իր երկարաժամկետ նպատակին։
Նշվում է նաև, որ երկխոսությունը կհանգեցնի բարեփոխումների կարևոր ոլորտներում, այդ թվում՝ ճամփորդական փաստաթղթերի անվտանգության, սահմանային վերահսկողության, միգրացիայի և ապաստանի, հասարակական կարգի, արտաքին հարաբերությունների և Հայաստանում հիմնարար իրավունքների ոլորտներում։ Հանձնաժողովը հետևողականորեն հետևելու է առաջընթացին նշված ոլորտներում՝ համագործակցելով Եվրախորհրդարանի և Եվրոպայի խորհրդի հետ։
Երկխոսությունն ընթանալու է վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի (VLAP) շրջանակում, որը Խորհրդում քննարկումից հետո կներկայացվի Հայաստանի իշխանություններին:
Նշվում է, որ մուտքի արտոնագրերի ազատականացումն ավտոմատ գործընթաց չէ, այն քննարկվելու է միայն երկխոսության բարեհաջորղ ավարտից և VLAP–ի բոլոր պայմանները կատարելուց հետո։
Երկխոսության հաջող ավարտից հետո Հայաստանի քաղաքացիների համար ավելի դյուրին և պակաս ծախսատար կլինի կարճաժամկետ կացության համար (90 օրից պակաս յուրաքանչյուր 180 օրյա ժամկետում) Եվրոպա մեկնելը։ Նշվում է, որ Հայաստանի քաղաքացիներն արդեն օգտվում են ԵՄ-ի հետ վիզաների դյուրացման համաձայնագրի առավելություններից 2014–ի հունվարի 1-ից։

Following an acknowledgement by the Foreign Affairs Council, the Commission is launching a dialogue on visa liberalisation with Armenia, the press service of the Commission reports.
This process will support Armenia in its long-term goal to achieve a visa-free regime with the EU.
The dialogue will lead to reforms in substantial areas including the security of travel documents, border management, migration and asylum, public order, external relations and fundamental rights issues in Armenia. The Commission will monitor progress in these areas rigorously, in close collaboration with the European Parliament and the Council. The dialogue will be conducted under a Visa Liberalisation Action Plan (VLAP) that following discussion in the Council will be presented to the Armenian authorities. Visa liberalisation is not an automatic process. It will be considered only once the dialogue is successfully completed and all the conditions listed in the VLAP are met. Once the dialogue is successfully completed, it will be easier and less costly for Armenian citizens to travel to Europe for short-term stays (less than 90 days in any 180-day period). Armenian citizens already enjoy the benefits of a visa facilitation agreement with the EU since 1 January 2014.
The launch of the visa liberalisation dialogue is a follow up to several initiatives to strengthen cooperation with Armenia in the framework of the EU's Eastern Partnership, including the2021 Eastern Partnership Summit, which considered the possibility of launching new visa liberalisation dialogues, once the conditions were met.
The Eastern Partnership was established in 2009, to enhance relations with neighboring countries. The EU and Armenia are taking forward a new and ambitious Partnership Agenda, following the meeting on 5 April 2024 between President von der Leyen, High Representative Josep Borrell and Prime Minister Pashinyan.