ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ ՌԴ–ն պատրաստ է հարթակ տրամադրել Ադրբեջանի և Հայաստանի ներկայացուցիչներին բանակցությունների համար և ստեղծել նրանց համար առավել հարմարավետ պայմաններ։
«Ձեռք բերված պայմանավորվածություններին համահունչ Մոսկվան բազմիցս է ընդունել խաղաղության պայմանագրի նախագծի շուրջ հայ–ադրբեջանական բանակցությունների տարբեր փուլերը։ Պատրաստ ենք դա անել նաև հետագայում, ինչպես միշտ ընդգծել ենք։ Երաշխավորում ենք առավել հարմարավետ պայմաններ ստեղծել երկու պատվիրակությունների աշխատանքի համար՝ իրենց գերադասած երկկողմ ձևաչափով»,–ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Զախարովան նշել է, որ ՌԴ–ն կողմերի միջև հավասարակշռված խաղաղության պայմանագրի կնքումը դիտարկում է որպես «տարածաշրջանում անբաժանելի անվտանգության կառուցման համար անհրաժեշտ նախադրյալ»։

24 Июль 2024 - 10:48 AMT
Российская сторона готова предоставить площадку для переговоров представителей Баку и Еревана, создаст для них максимально комфортные условия. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова в ходе брифинга.
«В русле достигнутых договоренностей Москва неоднократно принимала раунды армяно-азербайджанских переговоров по проекту мирного договора. Готова, всегда это подчеркивали, делать это и далее. Гарантируем создание максимально комфортных условий для работы обеих делегаций в предпочтительном для них двустороннем формате», – сказала дипломат.
Захарова отметила, что РФ рассматривает заключение сбалансированного мирного договора между сторонами как незаменимую предпосылку для выстраивания в регионе архитектуры неделимой безопасности.