Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը նամակ է ուղղել Հայաստանին ու Ադրբեջանին կոչ անելով վերադառնալ բանակցությունների սեղանի շուրջ և «ավարտել խաղաղության համաձայնագիրը»՝ առաջընթաց գրանցելով չլուծված հարցերի շուրջ, ինչպիսին է սահմանների սահմանազատումը։ Այդ մասին գրել է Politico-ն՝ երկու բարձրաստիճան դիվանագետների վրա հղումով։
Նշվում է, որ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը վերսկսում է Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղություն հաստատելու ջանքերը, քանի որ պատերազմից տուժած տարածաշրջանում լարվածությունը մեծանում է, հայտնում է Factor.am-ը։
Բարձրաստիճան դիվանագետներ հաստատել են, որ Բելգիայի նախկին վարչապետը երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի ղեկավարների հետ հուլիսի սկզբին Միացյալ Թագավորությունում Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում:
Լրատվամիջոցը գրում է, որ Բրյուսելում հիասթափությունն աճում է այն բանից հետո, երբ ամիսներ տևած ձգձգումները և դիվանագիտական փակուղին խանգարել են երկար սպասված զինադադարն իրականանություն դարձնել։
Չնայած Միշելի հետ հանդիպումներին՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը չկարողացան հնարավորություն գտնել բանակցությունների սեղանի շուրջ նստելու համար. երկու կողմերը միմյանց մեղադրեցին առճակատման մեջ։
«Ի վերջո, երկու կողմերն էլ պետք է դադարեն խաղեր խաղալ և կնքեն համաձայնագիրը, քանի որ նախագահ Միշելը հնարավոր ամեն ինչ արել է՝ ԵՄ-ի ուժերի սահմաններում խաղաղության համաձայնագրի հասնելու համար»,- ասել է Միշելին մոտ կանգնած ԵՄ բարձրաստիճան դիվանագետը:

Глава Европейского совета Шарль Мишель провел двусторонние встречи с лидерами Армении и Азербайджана в рамках прошедшего 18 июля в Лондоне саммита Европейского политического сообщества, пытаясь активизировать продолжающиеся мирные переговоры между сторонами. Об этом сообщает Politico со ссылкой на беседу с двумя высокопоставленными дипломатами.
По словам источника, президент Европейского совета Шарль Мишель возобновляет усилия по установлению прочного мира на Южном Кавказе, поскольку напряженность в раздираемом войной регионе растет.
Сообщается, что Шарль Мишель также написал письмо обеим сторонам, призывая их вернуться за стол переговоров и завершить мирное соглашение, добиваясь прогресса по нерешенным вопросам, таким как демаркация границы.
Издание пишет, что тем не менее в Брюсселе растет разочарование после того, как многомесячные проволочки и дипломатический тупик не привели к достижению долгожданного перемирия.
«Несмотря на встречи с Мишелем, премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев не смогли найти возможности сесть за стол переговоров, обвиняя друг друга в конфронтации.
В конце концов, обе стороны должны прекратить играть в игры и подписать соглашение, потому что президент Мишель сделал все возможное, что было в силах ЕС, для достижения мирного соглашения», – сказал близкий к Шарлю Мишелю высокопоставленный дипломат ЕС.