Թուրքիայի ԱԳ նախարար Հաքան Ֆիդանը հայտարարել է, որ Թուրքիան կարող է բացել սահմանը հարևան Հայաստանի հետ Բաքվի և Երևանի միջև կարգավորման դեպքում:
Նա նշել է, որ ՀՀ և Ադրբեջանի միջև բանակցություններ են ընթանում, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
«Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև շարունակվում է բանակցային գործընթացը: Անհրաժեշտ է մեր սցենարն ունենալ դրա դրական ավարտի դեպքում և այդ ուղղությամբ աշխատանք է տարվում։ Եթե կարգավորումն ավարտին հասցվի, մենք կակտիվացնենք դրական սցենարը՝ այսինքն կարող ենք բացել սահմանի մեր դրապասները»,–ասել է նա։
Հուլիսի 30-ին Հայաստանի և Թուրքիայի կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչներ, Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը և դեսպան Սերդար Քըլըչը հինգերորդ հանդիպումն են անցկացրել երկու երկրների սահմանի Մարգարա-Ալիջան անցման կետում։ Նրանք վերահաստատել են նախորդ հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
Բացի այդ, նրանք պայմանավորվել են տարածաշրջանային զարգացումներին համապատասխան գնահատել տեխնիկական կարիքները, որոնք հնարավորություն կընձեռեն գործարկել Ախուրիկ/Աքյաքա երկաթուղու սահմանային անցակետը, ինչպես նաև փոխադարձաբար դյուրացնել վիզայի ընթացակարգերը դիվանագիտական/պաշտոնական անձնագրեր ունեցողների համար:

Turkey may open its border with neighboring Armenia if relations between Yerevan and Baku are normalized, Turkish Foreign Minister Hakan Fidan has said.
"The negotiation process between Azerbaijan and Armenia is ongoing. We need to prepare our scenario in case of its positive outcome, and work is underway in this direction,” Fidan told the Sabah newspaper.
“If it (the normalization process – Ed.) is completed, we will activate the positive scenario, which means we can open our gates on the border."
On July 30, the special representatives of Armenia and Turkey, Ruben Rubinyan and Serdar Kilic, met at the border of the two countries, confirming their intention to continue the process of normalizing bilateral relations without preconditions.