Շուտով եռակողմ հանդիպում տեղի կունենա Հայաստանի, Իրանի և Հնդկաստանի մասնակցությամբ առևտրային երթուղու գործարկման վերաբերյալ, հայտնում է Sputnik Արմենիան լոգիստիկ ընկերություններում սեփական աղբյուրների վրա հղումով։
Հանդիպումը կկայանա Իրանում. երեք երկրի տրանսպորտային ոլորտների ներկայացուցիչները կծանոթանան Չաբահար նավահանգստի ենթակառուցվածքներին, կքննարկեն նավահանգստում Հայաստանի օպերատորական գործունեությունը, կքննարկեն երթուղու շուտափույթ գործարկման հետ կապված հարցեր:
Երթուղով նախատեսված է Պարսից ծոցի երկրներից և Հնդկաստանից ապրանքների տեղափոխում դեպի ԵՄ և ԵԱՏՄ: Այսպես, հնդկական Մումբաի նավահանգստից բեռները կարող են առաքվել Չաբահար նավահանգիստ (Իրանի հարավ-արևելք), այնուհետև ցամաքային եղանակով՝ Հայաստան (կա՛մ ավտոմոբիլային ճանապարհով, կա՛մ երկաթուղով), այնուհետև՝ Վրաստան և արդեն այնտեղից՝ Բուլղարիայի կամ Հունաստանի նավահանգիստներ, կամ էլ ՌԴ (ծովային նավահանգիստներով կամ «Վերին Լարս» անցակետով)։
Իրանի և Հայաստանի տարածքով երթուղին Հնդկաստանին և Պարսից ծոցի երկրներին թույլ կտա 25 տոկոսով կրճատել լոգիստիկ ծախսերը, ինչպես նաև, գրեթե կրկնակի, փոխադրման ժամանակը (ներկա դրությամբ Սուեզի ջրանցքով անհրաժեշտ 40 օր ժամկետը նվազեցնելով մինչև 18 օրվա): Հայաստանն այդ դեպքում կդառնա կարևոր տարանցիկ հանգույց։

A trilateral meeting on the launch of a trade route involving Armenia, Iran and India will take place in the near future, Sputnik Armenia reports citing sources in logistics companies.
The meeting will take place in Iran: representatives of the transport sectors of the three countries will reportedly discuss the infrastructure of the Chabahar port, Armenia’s activity in the port, as well as issues related to the launch of the route.
Earlier, in response to a written request from Sputnik Armenia, the Ministry of Economy reported that the format of Armenia's participation as an operator is currently unknown. The department emphasized that the use of new routes would increase Armenia's trade potential. If confirmed, Yerevan would receive reliable access to India, as well as to promising markets in Southeast Asia.
The route provides for the transportation of goods from the Persian Gulf countries and India to the EU and the EAEU. Cargo from the Indian port of Mumbai can be delivered to the port of Chabahar (southeast Iran), then by land to Armenia (either by road or by rail), then to Georgia and from there to the ports of Bulgaria or Greece, or to Russia (via sea ports or the Upper Lars checkpoint).
The route through Armenia is important for Iran and India, which are seeking to diversify their supply of goods. Maritime logistics are currently complicated. The route through Iran and Armenia will allow India and the Gulf countries to reduce logistics costs by 25%, as well as transportation time – almost in half (from 40 days via the Suez Canal to 18 days). Armenia itself will then become an important transit hub.