Թուրքիայի ԱԳ նախարար Հաքան Ֆիդանն Անկարայում Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում ասել է, որ հանդիպխմանը քննարկվել է Ադրբեջանի և ՀՀ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը։
Նա հավելել է, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան կշարունակեն համատեղ քայլեր ձեռնարկել «տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման համար», գրում է Haqqin.az-ը։
Ֆիդանը նշել է, որ Թուրքիան ու Ադրբեջանը միշտ գործել են «Մեկ ազգ՝ մեկ պետություն» կարգախոսով։
«Առաջիկայում ևս մենք կսատարենք միմյանց և լավ, և դժվարին օրերին։ Հավատում եմ, որ ապագայում մենք կշարունակենք սերտ համագործակցությունը հանուն երկու երկրների եղբայրության և բարեկամության»,–ասել է նա։
Բայրամովն իր հերթին ասել է, որ Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի զգալի մասը համաձայնեցվել է բանակցությունների ընթացքում, սակայն, ամենամեծ խոչընդոտը «ՀՀ սահմանադրությունն է, որը տարածքային պահանջներ է պարունակում Ադրբեջանի և Թուրքիայի հանդեպ»։

Turkish Foreign Minister Hakan Fidan and his Azerbaijani counterpart Jeyhun Bayramov have discussed the peace processes in South Caucasus, Daily Sabah reports.
The two top diplomats on Tuesday, August 27 held talks in the capital Ankara on several sticking issues including ongoing peace negotiations between Baku and Yerevan.
"In our meeting today, we reaffirmed our common desire for lasting peace and stability to be established in the South Caucasus as soon as possible," Fidan said at a news conference with Bayramov.
"In this context, we evaluated the progress made in the ongoing peace process between Azerbaijan and Armenia," he said.