Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը հայտարարել է, թե Հայաստանի զինված ուժերի նկատմամբ պետք է սահմանափակումներ կիրառվեն, քանի որ, ըստ նրա, «Հայաստանը ագրեսոր երկիր է»։
Նա զուգահեռներ է տարել Իրաքի և Քուվեյթի միջև պատերազմի հետ, երբ որոշակի սահմանափակումներ կային Իրաքի զինված ուժերի զարգացման հետ կապված, հայտնում է Minval.az-ը։
«Կարծում ենք, որ նման համամասնական սահմանափակումներ պետք է կիրառվեն նաև Հայաստանի զինված ուժերի հանդեպ»,–ասել է Հաջիևը։
Նա բողոքել է Երևանի ռազմականացումից՝ նշելով, թե մի շարք արևմտյան երկրներ, մասնավորապես՝ Ֆրանսիան, «լուրջ աջակցություն են ցուցաբերում Հայաստանին այդ հարցում»։
«Դա նպաստում է լարվածության ստեղծմանը Հարավային Կովկասում»,- նշել է նա։
Հաջիևը նաև հայտարարել է, թե Ադրբեջանն այլևս առաքելության գործունեության անհրաժեշտություն չի տեսնում։ Նա հիշեցրել է, որ Բաքուն ու Երևանը համաձայնեցրել են սահմանազատման հանձնաժողովների կանոնակարգը։
«Հաշվի առնելով, որ երկու երկրի միջև սահմանազատման գործընթացն ընթանում է խաղաղության և փոխըմբռնման պայմաններում, կարծում ենք, որ անհրաժեշտություն չկա, որ ԵՄ սահմանային առաքելությունը գործի Ադրբեջանի սահմանի մոտակայքում՝ Հայաստանի կողմից։ Ժամանակն է դադարեցնել այդ առաքելության գործունեությունը»,–ասել է նա։

2 Сентябрь 2024 - 11:53 AMT
Помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев заявил, что к вооруженным силам Армении должны быть применены ограничения, поскольку, по его словам, «Армения является страной-агрессором».
Он провел параллели с ирако-кувейтской войной, когда существовали определенные ограничения, связанные с развитием вооруженных сил Ирака, пишет Minval.az.
«Считаем, что такие пропорциональные ограничения должны быть применены и к вооруженным силам Армении», – заявил Гаджиев.
Он посетовал на милитаризацию Еревана, отметив, что ряд западных стран, в частности Франция, «оказывают серьезную поддержку Армении в этом вопросе».
«Это способствует созданию напряженности на Южном Кавказе»,- отметил Гаджиев.
Гаджиев также заявил, что Азербайджан больше не видит необходимости в деятельности миссии. Он напомнил, что Баку и Ереван договорились о регламенте работы комиссий по демаркации границы.