Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը հայտարարել է, թե Հայաստանի զինված ուժերի նկատմամբ պետք է սահմանափակումներ կիրառվեն, քանի որ, ըստ նրա, «Հայաստանը ագրեսոր երկիր է»։
Նա զուգահեռներ է տարել Իրաքի և Քուվեյթի միջև պատերազմի հետ, երբ որոշակի սահմանափակումներ կային Իրաքի զինված ուժերի զարգացման հետ կապված, հայտնում է Minval.az-ը։
«Կարծում ենք, որ նման համամասնական սահմանափակումներ պետք է կիրառվեն նաև Հայաստանի զինված ուժերի հանդեպ»,–ասել է Հաջիևը։
Նա բողոքել է Երևանի ռազմականացումից՝ նշելով, թե մի շարք արևմտյան երկրներ, մասնավորապես՝ Ֆրանսիան, «լուրջ աջակցություն են ցուցաբերում Հայաստանին այդ հարցում»։
«Դա նպաստում է լարվածության ստեղծմանը Հարավային Կովկասում»,- նշել է նա։
Հաջիևը նաև հայտարարել է, թե Ադրբեջանն այլևս առաքելության գործունեության անհրաժեշտություն չի տեսնում։ Նա հիշեցրել է, որ Բաքուն ու Երևանը համաձայնեցրել են սահմանազատման հանձնաժողովների կանոնակարգը։
«Հաշվի առնելով, որ երկու երկրի միջև սահմանազատման գործընթացն ընթանում է խաղաղության և փոխըմբռնման պայմաններում, կարծում ենք, որ անհրաժեշտություն չկա, որ ԵՄ սահմանային առաքելությունը գործի Ադրբեջանի սահմանի մոտակայքում՝ Հայաստանի կողմից։ Ժամանակն է դադարեցնել այդ առաքելության գործունեությունը»,–ասել է նա։

Azerbaijani presidential aide Hikmet Hajiyev has declared restrictions should be applied to the Armenian armed forces because, according to him, “Armenia is an aggressor.”
He drew parallels with the Iraq-Kuwait war, when there were certain restrictions related to the development of the Iraqi armed forces, Minval.az reports.
“We believe that such proportional restrictions should also be applied to the armed forces of Armenia,” said Hajiyev.
He complained about the “militarization” of Yerevan, noting that a number of Western countries, in particular France, “provide serious support to Armenia in this matter”.
“This contributes to the creation of tension in the South Caucasus,” noted Hajiyev.
Azerbaijan has attacked Armenia on multiple times in the past four years, occupying territories and killing troops and civilians. In 2020, Azerbaijan waged a 44-day war against Nagorno-Karabakh, while in September 2023, launched an offensive and forceibly displaced the entire indigenous Armenian population of Karabakh.