ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ եթե ՀՀ իշխանությունները ցանկանում են Բաքվի հետ ուղիղ պայմանավորվել, առանց ՌԴ մասնակցության, ապա՝ «ի սեր Աստծո»։
«Նույն կերպ մենք հիմա մտահոգված ենք, որ 2020-2022 թվականներին Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի մի քանի գագաթնաժողովներում կնքված եռակողմ պայմանավորվածությունները նույնպես առկախված են։ Ահա, ես հիշատակեցի տրանսպորտային հաղորդակցության վերագործարկումը, հիշատակեցի նաև եռակողմ հանձնաժողովի մասին, որը զբաղվում էր այդ հարցով և որն այժմ արդեն գրեթե չի հավաքվում։ Երևանը համարում է, որ դա պետք է արվի ուղղակիորեն Ադրբեջանի հետ, եթե նրանց մոտ ստացվի, ապա՝ ի սեր Աստծո», –ասել է Լավրովը՝ ելույթ ունենալով Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտում, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Լավրովը նշել է, որ պետական սահմանի սահմանազատման հարցում ՌԴ–ն պետք է խորհրդատվություն տրամադրեր այդ գործընթացի մասնակիցներին, սակայն դա տեղի չի ունենում։
«Ոչ, չեն ուզում, և միաժամանակ անընդհատ ձգտում են ներգրավել Արևմուտքին, ԱՄՆ-ին, Եվրամիությանը, Փարիզին, նրանց հովանու տակ ցանկացած գործընթաց տանելու համար։ Դա իրենց ընտրությունն է, բայց պայմանավորվել պետք է նախ և առաջ ադրբեջանցի հարևանների հետ։ Այլ ճանապարհ չկա», – ասել է Լավրովը։
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը արդյունավետ էր անվանել Ադրբեջանի հետ ուղիղ բանակցությունները։ Իր հրավիրած ասուլիսում նա ասել էր, որ քանի դեռ երկկողմ ձևաչափով կարողանում ենք առաջ ընթանալ, ճիշտն այդ ձևաչափն է։

2 Сентябрь 2024 - 11:58 AMT
Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров заявил, что если власти Армении имеют желание прямых переговоров с Азербайджаном без участия России по разрешению кризиса в Нагорном Карабахе, то «ради Бога».
«Точно также мы сейчас переживаем по поводу того, что трехсторонние договоренности, заключенные на нескольких саммитах Россией, Арменией, Азербайджаном в 2020-2022 годах, тоже провисли. Вот я упомянул возобновление транспортного сообщения и упомянул еще о трехсторонней комиссии, которая этим занималась, она сейчас практически уже не собирается. Ереван считает, что это нужно делать напрямую с Азербайджаном, но если у них получится, то ради Бога», – сказал глава российской дипломатии, выступая перед преподавателями и студентами МГИМО (У) МИД РФ, пишет ТАСС.
Также Лавров отметил, что в вопросе делимитации государственной границы РФ должна консультировать этот процесс между участниками, однако этого не происходит.
«Нет, не хотят, и при этом стремятся постоянно привлечь Запад, Соединенные Штаты, Евросоюз, Париж, привлечь к предоставлению своей эгиды любым процессам. Это их выбор, но договариваться надо, прежде всего, с азербайджанскими соседями. Иного пути нет», – добавил глава МИД РФ.
При этом, по словам министра, при всех различиях и расхождениях у России и ее коллег «есть понимание, кто за что стоит, и есть желание, и уже есть результат в том, что касается сближения наших подходов к выработке согласованных параллельных процессов», которые в конечном итоге будут иметь позитивный характер.
Как ранее заявлял премьер-министр Армении Никол Пашинян, прямые переговоры с Азербайджаном дают положительные результаты.