ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ եթե ՀՀ իշխանությունները ցանկանում են Բաքվի հետ ուղիղ պայմանավորվել, առանց ՌԴ մասնակցության, ապա՝ «ի սեր Աստծո»։
«Նույն կերպ մենք հիմա մտահոգված ենք, որ 2020-2022 թվականներին Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի մի քանի գագաթնաժողովներում կնքված եռակողմ պայմանավորվածությունները նույնպես առկախված են։ Ահա, ես հիշատակեցի տրանսպորտային հաղորդակցության վերագործարկումը, հիշատակեցի նաև եռակողմ հանձնաժողովի մասին, որը զբաղվում էր այդ հարցով և որն այժմ արդեն գրեթե չի հավաքվում։ Երևանը համարում է, որ դա պետք է արվի ուղղակիորեն Ադրբեջանի հետ, եթե նրանց մոտ ստացվի, ապա՝ ի սեր Աստծո», –ասել է Լավրովը՝ ելույթ ունենալով Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտում, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Լավրովը նշել է, որ պետական սահմանի սահմանազատման հարցում ՌԴ–ն պետք է խորհրդատվություն տրամադրեր այդ գործընթացի մասնակիցներին, սակայն դա տեղի չի ունենում։
«Ոչ, չեն ուզում, և միաժամանակ անընդհատ ձգտում են ներգրավել Արևմուտքին, ԱՄՆ-ին, Եվրամիությանը, Փարիզին, նրանց հովանու տակ ցանկացած գործընթաց տանելու համար։ Դա իրենց ընտրությունն է, բայց պայմանավորվել պետք է նախ և առաջ ադրբեջանցի հարևանների հետ։ Այլ ճանապարհ չկա», – ասել է Լավրովը։
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը արդյունավետ էր անվանել Ադրբեջանի հետ ուղիղ բանակցությունները։ Իր հրավիրած ասուլիսում նա ասել էր, որ քանի դեռ երկկողմ ձևաչափով կարողանում ենք առաջ ընթանալ, ճիշտն այդ ձևաչափն է։

Russian Foreign Minister Sergei Lavrov has said that the Armenian authorities are free to hold direct negotiations with Azerbaijan without Russia's participation to resolve the crisis in Nagorno-Karabakh.
“We are also worried about the fact that the trilateral agreements concluded at several summits between Russia, Armenia, and Azerbaijan in 2020-2022 have also flopped,” Lavrov said at a meeting with students from the Moscow State Institute of International Relations, Tass reports.
“I mentioned the resumption of transport links and also mentioned the trilateral commission that was working on this, but it is now practically not meeting. Yerevan believes that this should be done directly with Azerbaijan, but if they succeed, then for God's sake (Russian phrase that means “be my guest” – Ed.).”
Lavrov also noted that when it comes to the delimitation of the state border, the Russian Federation is supposed to consult the parties, but this is not happening.
"At the same time they (Armenians – Ed.) are constantly trying to attract the West, the United States, the European Union, Paris, to attract them to provide their aegis to any processes. This is their choice, but they need to agree, first of all, with their Azerbaijani neighbors. There is no other way," the head of the Russian Foreign Ministry added.
As Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan previously stated, direct negotiations with Azerbaijan are yielding positive results.