ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է՝ ռուսական կողմը հուսով է, որ Հայաստանը կվերականգնի իր լիարժեք մասնակցությունը ՀԱՊԿ–ին: Այդ մասին նա ասել է Արևելյան տնտեսական համաժողովի շրջանակում։
«Հուսով ենք, որ բուն Հայաստանի, նաև ընդհանուր առմամբ տարածաշրջանի, ապագա անվտանգության շահերից ելնելով, մեր գործընկերությունը Հայաստանի հետ ՀԱՊԿ շրջանակում լիարժեք կերպով կվերականգնվի»,–ասել է դիվանագետը, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Նա նշել է, որ Երևանը «դե յուրե շարունակում է կազմակերպության անդամ լինել» և պահպանում է համապատասխան իրավունքներն ու պարտավորությունները, սակայն, այս փուլում Հայաստանի ղեկավարությունը փաստացի «նման փոխգործակցությունից նահանջելու ուղղություն է վերցրել», ինչը ռուսական կողմի տեսակետից «հակասում է հայ ժողովրդի շահերին»։
Զախարովան նաև անդրադարձել է ՀՀ հայտարարություններին։
«Նրանք կարծես թե վերջերս էին հայտարարում, որ ՀԱՊԿ–ը հեռացել է Հայաստանից, հետո սկսեցին ասել, որ իրենք են սառեցրել իրենց մասնակցությունը կազմակերպությանը։ Ցանկալի կլիներ հասկանել, թե ով որտեղ է գտնվում․․․ Հասկանում եք չէ, որ յուրաքանչյուր բառի ետևում ոչ միայն իմաստ պետք է լինի, ինչը չափազանց կարևոր է, այլ նաև, եթե այն արտաբերվել է պաշտոնական անձի կողմից, նաև պատասխանատվություն ոչ միայն ասածի, այլև հետևանքների համար։ Բառախաղը կարող է լավ ավարտ չունենալ։ Հատկապես հաշվի առնելով, որ տարածաշրջանն առանց այդ էլ բազում փորձություններով է անցել»,–ասել է Զախարովան։
Հայաստանը դե ֆակտո սառեցրել է իր մասնակցությունը ՀԱՊԿ–ին, թեև դեռես դուրս չի եկել կազմակերպությունից, բայց չի մասնակցում զորավարժություններին ե պատրաստվում է ձեռնպահ նաե ֆինանսավորումից։

Российская сторона рассчитывает на возобновление полноценного участия Еревана в Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ). Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова на брифинге на полях Восточного экономического форума.
«Рассчитываем, что в интересах будущей безопасности самой Армении, да и в целом всего региона, наше партнерство с Арменией в рамках ОДКБ будет полноценно возобновлено», – отметила дипломат, пишет ТАСС.
Она подчеркнула, что Ереван «де-юре остается полноправным членом объединения» и сохраняет за собой соответствующие и права, и обязательства, однако на нынешнем этапе руководство Армении фактически «придерживается линии на отход от такого взаимодействия», что с позиции российской стороны «противоречит интересам армянского народа».
Захарова также обратила внимание в этой связи на заявления, которые озвучивает официальный Ереван. «Они же вроде недавно заявляли о том, что ОДКБ покинула территорию Армении, потом начали заявлять, что они заморозились внутри этой организации. Хотелось бы понять, кто в ком находится. Вы понимаете, за каждым словом, за каждой фразой должен стоять не только смысл, что чрезвычайно важно, но, если она произнесена официальным лицом, еще и ответственность не только за сказанное, но и за последствия, – продолжила дипломат. – Мне кажется, игра словами может, так сказать, не довести до добра. Особенно учитывая, что регион и так проходил через много испытаний».