Երևանում Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստից առաջ տեղի է ունեցել Եվրասիական տնտեսական ֆորումը, որին մասնակցել են ԵԱՏՄ երկրների կառավարությունների ղեկավարները, ինչպես նաև որպես հրավիրյալ Իրանի առաջին փոխնախագահ Մոհամմադ Ռեզա Արեֆին և ԵԱՏՄ-ում դիտորդ Ուզբեկստանի վարչապետ Աբդուլա Արիպովը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ելույթում նշել է, որ թվային գործընթացները պետք է լինեն գործնական, արդիական և օգտակար մարդկանց և բիզնեսի համար: Նա հավելել է, որ թվայնացումը զգալիորեն կընդլայնի մարդկանց տեղաշարժի ազատությունը և աշխատանքի իրավունքի իրացումը։
«Թվայնացման ժամանակակից իրողություններում առաջնահերթ պետք է նշեմ այսօրվա քննարկման կարևորությունը, որն ուղղված է չորս ազատությունների արդյունավետ գործունեությանը, ինչպես նաև թվային միջավայրի և թվային ենթակառուցվածքների զարգացմանը։
«Թվային տնտեսություն», «թվային հասարակություն» և «թվային փոխակերպում» տերմիններն ամուր հաստատվել են մեր առօրյա կյանքում, և մենք ապրում ենք մի իրականությունում, որին բնորոշ են տեխնոլոգիական բեկումները։ Սակայն շատ կարևոր է հետ նայել և տալ «թվային փոխակերպում» հասկացության սահմանումը:
Ինձ համար, առաջին հերթին, «թվային փոխակերպում» տերմինը նշանակում է գործառնական գործընթացներում հասնել արդյունավետության և ճկունության՝ անալոգային տվյալներից թվային տվյալներին անցնելու միջոցով:
Ցանկանում եմ շեշտել, որ այս սահմանումը, իհարկե, ենթադրում է նաև կառավարությունների գործունեությունը, սակայն շեշտը պետք է դրվի ամբողջ հասարակության վրա, քանի որ պետությունների թվայնացման գործընթացը պետք է բխի քաղաքացիների և բիզնեսի հարմարավետությունից, ոչ թե հակառակը»,–ասել է վարչապետը։
Նա հավելել է, որ գործնականում խոսքը պետք է գնա հանրային ծառայությունների աշխատանքի ամբողջական վերափոխման մասին։
«Այս համատեքստում կընդգծեմ ոչ միայն առանձին խնդիրների թվայնացման անհրաժեշտությունը, այլ նաև այնպիսի ծառայությունների ստեղծման, որոնք կբավարարեն մեր քաղաքացիների և բիզնեսի կենսական կարիքները և կապահովեն արագ արձագանքում նրանց կյանքի կարևոր իրադարձություններին:
Այս գործընթացների հաջող թվայնացումը պահանջում է վստահելի, ամբողջական և մատչելի տվյալներ՝ պետական ծառայություններն ամբողջությամբ թափանցիկ դարձնելու համար: Սա թույլ կտա պարզեցնել քաղաքացիների և բիզնեսի փոխգործակցությունը պետական մարմինների հետ՝ դարձնելով այն ավելի հարմար, արդյունավետ և անվտանգ»,–ասել է Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ տվյալների վստահելի պահպանման հայեցակարգն առանցքային տեղ է գրավում Հայաստանում թվային փոխակերպման փիլիսոփայության մեջ: Այս համակարգը հիմնված է պետական կառույցների և, ամենակարևորը, քաղաքացիների, բիզնեսի և պետության միջև վստահության վրա:
«Տվյալների վստահելի պահպանումը թույլ է տալիս տարբեր պետական գերատեսչություններին ապավինել միմյանց տեղեկատվությանը՝ առանց դրանցով փոխանակվելու կամ դրանք կրկնօրինակելու անհրաժեշտության: Սա թույլ կտա փոխարինել փաստաթղթերի փոխանակումը և ապահովել կարևոր իրավական տվյալների հասանելիություն՝ միաժամանակ պահպանելով տվյալների հավաքագրման, պահպանման և մշակման անվտանգության և ազգային կանոնակարգերը: Տվյալները կպահվեն ազգային հատվածներում և հասանելի կլինեն միայն միջսահմանային ձևաչափով՝ հարցման առկայության դեպքում:
Բիզնեսի համար այս գործընթացը կարող է բարելավել անդրսահմանային առևտրի և անուղղակի հարկերի վճարման եղանակը: Եկեք պատկերացնենք մի իրավիճակ, երբ մի պետության տարածքից մեկնելու պահից ապրանքների խմբաքանակի տեղաշարժի վերաբերյալ թվային տվյալների ամբողջությունը հասանելի և հետագծելի է դառնում մեկ այլ պետության լիազորված մարմինների համար 24/7 ռեժիմով, նույնիսկ մինչև դրա նշանակման վայր հասնելը»,–ասել է վարչապետը։

Prime Minister Nikol Pashinyan highlighted digital transformation in his speech at the Eurasian Economic Forum session titled Digitization in Modern Realities, the Imperative to Ensure Four Freedoms, Armenpress reports.
“The terms digital economy, digital society and digital transformation are cemented in our daily lives, and we live in a reality to which technological breakthrough is typical. But it is very important to look back and define the digital transformation. For me, digital transformation first of all means to achieve efficiency and flexibility in transactional processes by moving from analog data to digital data. This definition implies the government’s activities, however the emphasis must be made on the entire society because the digitation process of states must stem from the convenience of the citizens and businesses, and not vice versa,” Pashinyan said, emphasizing that digital processes must be practical, modern and useful for people and businesses. “If this doesn’t happen, then it’s not digitization, it is an imitation of digitization, which doesn’t make sense.”
“Practically, this must be about the full transformation of public services,” the Armenian PM added.
He said that the successful digitization of the services requires trustworthy, full and accessible data to make state services fully transparent. Pashinyan said this will simplify the partnership of citizens and businesses with the state bodies, making it more convenient, effective and secure.
“The concept of trustworthy data storage has a key place in the digital transformation ideology in Armenia. This system is based on trust between state bodies, and most importantly, citizens, businesses and the state,” he said.
“Safe data storage enables various state agencies to rely on each other’s information without the need for exchanging or copying it. This will enable to replace exchange of documents and ensure access to important legal data, at the same time maintain the security regulations and national regulations of collecting, storing and processing data. The data will be stored in national sectors and will be accessible only in the interborder format in case of request,” he said, adding that this process can improve for businesses the transnational commerce and indirect tax payments.
“Imagine a situation when the whole digital data regarding the movement of a batch of goods, from the moment it is sent from one country, becomes accessible and trackable for the authorized bodies of another country 24/7, even before it reaches its point of destination,” he said.
“We see a future where digitization will significantly expand people’s freedom of movement and exercise of the right to work,” Pashinyan said.