Հունվարի 27-ին «Հայկական ազգային ավիաուղիներ» ՓԲԸ-ն, որն առավել հայտնի էFly Arnaապրանքանիշով, սնանկ է ճանաչվել Սնանկության դատարանի կողմից, հայտնում է «Հետքը»։
Ավիաընկերությունը հիմնադրվել էր 2021-ի դեկտեմբերին, իսկ 2022-ի հուլիսին սկսել էր թռիչքները։ 2024-ի հունվարին այն դադարեցրել էր գործունեությունը, իսկ մարտին հայտարարվել էր դրա վերջնական փակման մասին։
Ընկերության բաժնետերերն էին Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդը (ԱՆԻՖ), արաբական Air Arabia-ի դուստր International Business Company (FZE)-ն և լիբանանահայ գործարար Վարուժան Ներգիզյանը։ Fly Arna-ի կառավարումը իրականացրել է հենց Air Arabia-ն, իսկ գլխավոր գործադիր տնօրենի պաշտոնում եղել է Էնթոնի Փրայսը՝ Air Arabia-ի ներկայացուցիչը։
2023-ին ԱՆԻՖ-ի և Air Arabia-ի միջև լուրջ տարաձայնություններ էին առաջացել, որոնք 2024-ի սկզբին վերաճել էին բաց առճակատման։ Մինչ կողմերը փորձում էին համաձայնության գալ ընկերության լուծարման ձևի շուրջ, ավիաընկերության օդանավերի վարձատուն՝ իռլանդական Impact Aviation Services Limited-ը, դիմել էր դատարան՝ պահանջելով «Հայկական ազգային ավիաուղիներ» ՓԲԸ-ն սնանկ ճանաչել։
Impact Aviation Services Limited-ը հիմնադրվել է 2022-ին և 100%-ով պատկանում է Air Arabia-ին։ 2024-ի օգոստոսին այն դիմել է ՀՀ սնանկության դատարան՝ հայտարարելով, որ Fly Arna-ն պարտք է մնացել 778 հազար դոլար։ Դատարանը սկզբում մերժել է դիմումը փաստաթղթային թերությունների պատճառով, սակայն սեպտեմբերին այն կրկին ներկայացվել է և ընդունվել վարույթ։
Սնանկության գործընթացի ընթացքում պարզվել է, որ ընկերությունը չի վիճարկել իր սնանկությունը, իսկ փաստաթղթերը Fly Arna-ին հանձնել չի հաջողվել, քանի որ ընկերության գտնվելու վայրը անհայտ է եղել։ 2024-ի հոկտեմբերին դատարանը հայտարարել է ընկերության, դրա տնօրենի, գույքի և հաշվապահական փաստաթղթերի նկատմամբ հետախուզում։
Վերջին գործադիր տնօրեն Էնթոնի Փրայսը հեռացել էր Հայաստանից, իսկ Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության փորձերը՝ գտնելու ընկերության ղեկավարին և գույքը, անհաջող էին ավարտվել։ Այս հանգամանքը հաշվի առնելով՝ դատարանը որոշել է վարույթը շարունակել պարզեցված ընթացակարգով, և հունվարի 27-ին «Հայկական ազգային ավիաուղիներ» ՓԲԸ-ն պաշտոնապես ճանաչվել է սնանկ։
Իռլանդական ընկերության պահանջը վերաբերում էր 2022-ին կնքված պայմանագրերով ստացված Airbus A320 ինքնաթիռների վարձավճարներին։ EK-YRB և EK-YRC ինքնաթիռների օգտագործման դիմաց Fly Arna-ն ամիսների ընթացքում պարտք էր կուտակել, ինչի հետևանքով դատարանն ընդունել է վարձատուի պահանջը։
Հաշվի առնելով սնանկության գործի ընթացքը՝ մոտ ապագայում սպասվում է ընկերության լուծարման վարույթի մեկնարկը։ Եթե հայտնաբերվի որևէ գույք, այն կհանվի աճուրդի՝ պարտատերերի պահանջները բավարարելու համար։ Վերջում պաշտոնապես կհայտարարվի ընկերության լուծարման մասին։
Այս գործընթացով նախկինում անցել է նաև «Հայկական ավիաուղիներ» ՓԲԸ-ն, որի սնանկության գործը տևեց 17 տարի։ Ներկայում նմանատիպ վիճակում են «Արմավիան», «Էյր Արմենիան» և «Ատլանտիս Յուրոփիան Էյրվեյզը»։

The Armenian National Airlines CJSC, operating under the Fly Arna brand, was declared bankrupt by the Bankruptcy Court on January 27, according to Hetq.
The airline was established in December 2021 and began flights in July 2022. By January 2024, operations had ceased, and in March, its final closure was announced.
Fly Arna’s shareholders included the Armenian National Interests Fund (ANIF), International Business Company (FZE) – a subsidiary of the Emirati Air Arabia, and Lebanese-Armenian businessman Varoujan Nergizian. The airline was managed by Air Arabia, with Anthony Price, an Air Arabia representative, serving as CEO.
In 2023, serious disagreements arose between ANIF and Air Arabia, escalating into an open confrontation by early 2024. While discussions on the liquidation process were ongoing, the airline’s aircraft lessor, Irish-based Impact Aviation Services Limited, filed for Fly Arna’s bankruptcy.
Impact Aviation Services Limited, founded in 2022 and fully owned by Air Arabia, submitted a request to the Armenian Bankruptcy Court in August 2024, citing a $778,000 debt. The court initially rejected the claim due to documentation issues, but after resubmission in September, it was accepted.
During the bankruptcy proceedings, it was revealed that Fly Arna had not contested the bankruptcy claims. Additionally, attempts to serve the necessary legal documents failed, as the company’s location was unknown. In October 2024, the court issued an order to locate the company, its director, assets, and financial records.
The last CEO, Anthony Price, had left Armenia, and enforcement officers were unable to locate the company’s leadership or assets. Due to these circumstances, the court proceeded with a simplified bankruptcy process, officially declaring the airline bankrupt on January 27.
The Irish company’s claim was based on leasing agreements signed in 2022 for Airbus A320 aircraft. Fly Arna had accumulated unpaid lease fees for EK-YRB and EK-YRC planes, leading the court to rule in favor of the lessor.
Given the bankruptcy case progress, liquidation proceedings are expected to begin soon. If any assets are discovered, they will be auctioned to settle creditor claims. A final declaration of the company’s dissolution will follow.