Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2025 թվականի հունվարին, նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ, աճել է 7.1%-ով, սակայն նախորդ ամսվա՝ դեկտեմբերի համեմատ արձանագրվել է 45.3% նվազում։
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը 2024-ի հունվարի համեմատ նվազել է 10.4%-ով, մինչդեռ շինարարության ծավալն աճել է 11.6%-ով։
Առևտրի շրջանառությունում արձանագրվել է 9.9% աճ, իսկ մատուցված ծառայությունների ծավալն ավելացել է 12.6%-ով, հայտնում է Արմենպրեսը։
Սպառողական գների ինդեքսը 2025-ի հունվարին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 1.7%-ով, իսկ արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսն ավելացել է 2.8%-ով։
Էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծավալներում արձանագրվել է 7.8% աճ։
Միևնույն ժամանակ, արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը նվազել է 40%-ով՝ նախորդ տարվա հունվարի համեմատ։ Մասնավորապես, արտահանումը նվազել է 49.2%-ով, իսկ ներմուծումը՝ 33.5%-ով։

Armenia’s economic activity index rose 7.1% in January 2025 compared to the same month in the previous year. However, there was a 45.3% decline from December, according to data from the Statistical Committee of Armenia.
Industrial production in January 2025 fell by 10.4% compared to January 2024, while construction volumes increased by 11.6%.
Trade turnover saw a 9.9% rise, and the volume of services provided grew by 12.6%, Armenpress reports.
The consumer price index in January 2025 increased by 1.7% year-on-year, while industrial production prices rose by 2.8%.
Electricity production recorded a 7.8% increase.
At the same time, foreign trade turnover dropped 40% compared to January 2024. Exports fell by 49.2%, and imports declined by 33.5%.
The average exchange rate of the Armenian dram against the U.S. dollar in January 2025 was 397.89 drams per dollar.