Չաբահար նավահանգստով դեպի Հայաստան և Հայաստանից հայկական ու ոչ հայկական բեռների փոխադրումների կազմակերպման նպատակով Էկոնոմիկայի նախարարությունը բանակցություններ է վարում ինչպես Չաբահար ազատ տնտեսական գոտու, այնպես էլ ծովային ու ցամաքային բեռնափոխադրումներ իրականացնող իրանական և հայկական ընկերությունների հետ։ Այդ մասին հայտնել են նախարարությունից, տեղեկացնում է Factor.am-ը։
Ներկայումս իրականացվում են հաշվարկներ Չաբահար նավահանգստով բեռնափոխադրումների սակագների հստակեցման ուղղությամբ։
«Տնտեսական արդյունավետությունը գնահատելու համար անհրաժեշտ է իրականացնել որոշակի քանակությամբ բեռների փոխադրումներ, որոնց ուղղությամբ նույնպես աշխատանքներ են ընթանում»,- ասվում է նախարարության գրության մեջ։
Նախարարությունը նաև հայտնել է, որ Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Նարեկ Հովակիմյանը 2023–ի նոյեմբերի 11-14-ը Իրան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում հանդիպումներ է ունեցել Չաբահար նավահանգստի և համանուն ազատ տնտեսական գոտու ղեկավարության հետ։ Այդ հանդիպումներին մասնակցել են նաև հայկական բեռնափոխադրող ընկերությունների ներկայացուցիչներ։
«Այցի ընթացքում հայկական և իրանական ընկերությունների միջև ստորագրվել են համագործակցության փոխըմբռնման հուշագրեր, և հայկական բեռնափոխադրող ընկերություններից մեկը պայմանավորվածություն է ձեռք բերել Չաբահար ազատ տնտեսական գոտում գրանցվելու և գործունեություն ծավալելու վերաբերյալ»,- ասվում է նախարարության պատասխանում։
Ավելի վաղ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը տեղեկացրել էր, որ Հայաստանը դիտարկում է համագործակցության հնարավորություններ Չաբահար նավահանգստում օպերատոր հանդիսացող India Ports Global Ltd. & Ports ընկերության հետ։ Սակայն նախքան համագործակցության ձևաչափի որոշումը, անհրաժեշտ է ստանալ տեխնիկատնտեսական հիմնավորումներ, որոնց հիման վրա կկայացվի վերջնական որոշումը։
2023 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը նշել էր, որ «այս հարցում մենք բավականին գործնական փուլ ենք մտել»։ Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհան էլ ավելի վաղ հայտնել էր, որ սպասում են Հայաստանի կողմից հստակ առաջարկների։ Դեսպանը հույս էր հայտնել, որ Չաբահար նավահանգստի օգտագործումը կօգնի Հայաստանին հաղթահարել Սև ծով ելք չունենալու հետ կապված դժվարությունները։
Բացի այդ, նախկինում Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը մասնակցել էր Հնդկաստանի համաշխարհային ծովային գագաթնաժողովին, որտեղ Չաբահար նավահանգստին նվիրված կլոր սեղան-քննարկման ընթացքում ներկայացրել էր Հայաստանի հետաքրքրվածությունը այս հարցում։

26 Февраль 2025 - 13:54 AMT
Министерство экономики ведет переговоры как с администрацией Свободной экономической зоны Чабахара, так и с иранскими и армянскими компаниями, занимающимися морскими и наземными грузоперевозками, для организации транспортировки грузов между Арменией и Чабахаром. Об этом сообщили в министерстве, передает Factor.am .
В настоящее время проводятся расчеты для уточнения тарифов на грузоперевозки через порт Чабахар.
«Для оценки экономической эффективности необходимо осуществить определенный объем грузоперевозок, и в этом направлении также ведется работа», — говорится в заявлении министерства.
Также сообщается, что заместитель министра экономики Нарек Овакимян в ходе рабочего визита в Иран 11-14 ноября 2023 года встретился с руководством порта Чабахар и одноименной Свободной экономической зоны. В этих встречах приняли участие и представители армянских транспортных компаний.
«В ходе визита между армянскими и иранскими компаниями были подписаны меморандумы о взаимопонимании, а одна из армянских транспортных компаний договорилась о регистрации и начале деятельности в Свободной экономической зоне Чабахара», — отмечается в заявлении министерства.
Ранее Министерство территориального управления и инфраструктур сообщило, что Армения рассматривает возможность сотрудничества с оператором порта Чабахар — компанией India Ports Global Ltd. & Ports. Однако перед принятием окончательного решения необходимо провести технико-экономическое обоснование.
Во время обсуждения исполнения государственного бюджета за 2023 год заместитель министра иностранных дел Ваган Костанян отметил, что «по данному вопросу мы уже находимся на достаточно практическом этапе». Посол Индии в Армении Нилакши Саха Синха ранее заявляла, что ожидает от армянской стороны конкретных предложений. Она выразила надежду, что использование порта Чабахар поможет Армении преодолеть трудности, связанные с отсутствием выхода к Черному морю.
Кроме того, бывший министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян принял участие в Индийском мировом морском саммите, где во время круглого стола, посвященного порту Чабахар, представил интерес Армении к данному проекту.