Կառավարությունն ընդունել է 2021-2026 թթ. ծրագրի 2024-ի կատարման ընթացքի ու արդյունքների վերաբերյալ զեկույցը, որը ներկայացվելու է Ազգային ժողով։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը որոշ տվյալներ է ներկայացրել՝ 2024-ին Հայաստանի համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ) ընթացիկ գներով կազմել է ավելի քան 10,1 տրլն ՀՀ դրամ՝ նախորդ տարվա համեմատ աճելով 5․9%-ով, հայտնում է Aysor.am–ը։
Անդրադառնալով գնաճին՝ նա ասել է, որ Հայաստանում 2018-ից ի վեր գնաճը կազմել է 25,3%, իսկ 2023-ի համեմատ՝ 0․3%։
«Գնաճը տնտեսական աճի պարտադիր ուղեկիցն է»,- նշել է վարչապետը։
«2021 թվականի խորհրդարանական ընտրություններում մեր սահմանած նպատակադրումը եղել է տարեկան միջինում 7 տոկոս տնտեսական աճ ապահովելը։ 2021 թվականին ապահովվել է 5․8 տոկոս տնտեսական աճ, 2022-ին՝ 12․6 տոկոս տնտեսական աճ, 2023-ին՝ 8․3 տոկոս, հետևաբար, մեր նպատակային ցուցանիշը ապահովված է»,- ասաց նա։
Փաշինյանը նշել է, որ 2018-2024 թթ. Հայաստանի տնտեսությունը ընդհանուր առմամբ 43․5% աճ է գրանցել։
«Սա ահռելի աճ է, սա նշանակում է, որ մենք տարեկան միջինում 6․1 տոկոսից ավելի տնտեսական աճ ենք ապահովել»,- ասել է նա։

Prime Minister Nikol Pashinyan presented certain data: in 2024, Armenia's Gross Domestic Product (GDP) at current prices amounted to over 10.1 trillion AMD, an increase of 5.9% compared to the previous year, reports Aysor.am .
Addressing inflation, he stated that since 2018, inflation in Armenia has been 25.3%, and 0.3% compared to 2023.
"Inflation is an inevitable companion of economic growth," noted the Prime Minister.
"In the 2021 parliamentary elections, our goal was to ensure an average annual economic growth of 7%. In 2021, a 5.8% economic growth was achieved, in 2022—12.6%, in 2023—8.3%, therefore, our target indicator has been met," he said.
Pashinyan noted that from 2018 to 2024, Armenia's economy has grown by a total of 43.5%.
"This is a tremendous growth; it means that we have ensured an average annual economic growth of more than 6.1%," he said.