Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը կառավարության նիստում ներկայացրել է նախագիծ, որն ուղղված է կրիպտոարժույթի ոլորտի կարգավորմանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ սա առաջին փորձն է՝ ուղղված այս ոլորտի կանոնակարգմանը։ Նա հավելել է, որ պետական կառավարման համակարգը պետք է հընթացս գիտելիք ձեռք բերի կրիպտոարժույթի մասին, հայտնում է Radar.am-ը։
«Մենք այդպիսի կարգավորում չենք ունեցել։ Այս կարգավորումը չի լինելու կատարյալ։ Եվ մենք այսքան տարի այդ կարգավորմանը չենք գնացել՝ մտածելով, որ չի լինելու կատարյալ և փորձելով մի փոքր էլ աշխատել, որպեսզի այն դառնա կատարյալ։ Այն չի դարձել կատարյալ և չի դառնալու կատարյալ, բայց մենք պետք է գնանք ոլորտը կարգավորելու ճանապարհով։
Պետք է ուղիղ ասել, որ այստեղ խնդիրը հետևյալն է՝ պետական կառավարման համակարգը հընթացս պետք է գիտելիք ձեռք բերի կրիպտոարժույթի մասին, որովհետև գիտելիք չունի առնվազն համակարգված կրիպտոարժույթների մասին, որովհետև մենք չենք առնչվում այդ թեմային՝ առնչվում ենք պատահաբար, տարբեր իրադրություններով»,- ընդգծել է Փաշինյանը։
Նա շեշտել է, որ առանց հստակ կանոնների տեխնոլոգիական զարգացում հնարավոր չէ։
«Աշխարհում նման տեղ չկա, որ տեխնոլոգիաները թափ ստանան առանց կարգավորումների։ Մենակ մեր երկրում կարող է լինել, որ մայթով գնաս, տեսնես՝ արկղ է դրած, վրան գրած՝ կրիպտոարժույթ»,- հայտարարել է նա, հայտնում է Radar.am-ը։
Փաշինյանը զարմանք է հայտնել, որ տարիներ շարունակ նման իրավիճակը հանդուրժվել է՝ առանց որևէ հստակ մեխանիզմ մշակելու։
«Ո՞նց, էլի, ո՞նց, տենց երկիր կա՞, որ տեխնոլոգիա զարգանա առանց կարգավորման։ Կարգավորման բացակայությունն ամենամեծ խոչընդոտն է ցանկացած տեխնոլոգիայի զարգացման համար։ Ես կարծում եմ՝ մարդիկ ուրիշ տեղ իմանան, որ մեր երկրում, երկրի մայրաքաղաքում տեղեր կան, որ փողոցով քայլելով գնում ես, մեկ էլ՝ մի հատ պատուհան է, նայում ես, ասում ես՝ կրիպտոարժույթ ունե՞ս, մի 4 հատ տվեք… ու մենք էս պայմաններում նայել, նայել, նայել ենք»,- ասել է նա։

Finance Minister Vahe Hovhannisyan presented a draft proposal at a government meeting aimed at regulating the cryptocurrency sector.
Prime Minister Nikol Pashinyan emphasized that this is Armenia’s first attempt at establishing rules for the industry. He added that the state governance system must gradually acquire knowledge about cryptocurrency, reports Radar.am .
“We have never had such regulations. This regulation will not be perfect. And for years, we avoided making a move in this direction, thinking it wouldn’t be perfect and trying to refine it further. Yet, it never became perfect and never will, but we must proceed with regulating the sector.
The issue here is that the public administration system must gradually acquire knowledge about cryptocurrency because, at present, it lacks systematic understanding. We only engage with this topic incidentally, in various random situations,” Pashinyan stressed.
He highlighted that technological advancements cannot happen without clear regulations.
“There is no place in the world where technology progresses without regulations. Only in our country can you walk down the street and see a box labeled ‘cryptocurrency’,” he remarked, reports Radar.am .
Pashinyan expressed surprise that such a situation has been tolerated for years without a proper regulatory framework.
“How is this even possible? Is there any other country where technology develops without regulation? The absence of regulation is the biggest obstacle to technological progress. Imagine people from abroad finding out that in our capital, you can walk down the street, spot a window, and just ask, ‘Do you have any crypto? Give me four.’ And we’ve been watching this happen for years,” he said.