Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ նոր ատոմակայանի կառուցման մասով տեղաշարժ կա։
Նա հավելել է, որ շարունակում են ուսումնասիրել այն առաջարկները, որոնք հավանական կլինեն նոր ատոմակայանի կառուցման մասով, գրում է Aysor.am-ը։
Նախարարի խոսքով՝ այս պահին դեռ վաղ է հրապարակել այն երկրների ցանկը, որոնց առաջարկները դիտարկվում են, քանի դեռ վերջնական որոշում չկա։
«Կառավարությունը ստեղծել է փակ բաժնետիրական ընկերություն, որը զբաղվելու է ատոմակայանի նոր մոդելի առաջարկով, հետագայում՝ նաև տեխնիկական պայմանների ստեղծմամբ, հսկողությամբ։ Հետագայում այն հանձնելու է շահագործողներին։ Առաջիկայում հաստատվելու է հաստիքացուցակը, զուգահեռ աշխատում ենք ատոմակայանի ժամկետի երկարացման ուղղությամբ։ Գործողությունների ցանկ ունենք, որոնք պարտադիր են իրականացման համար։ Մտավախություն ու մտահոգություն չունեմ, որ հնարավոր է հետ ընկնենք այս գրաֆիկից», – նշել է Խուդաթյանը։
Նա հավելել է, որ երբ ատոմակայանի մոդելը վերջնական հաստատվի, այդ մասին պաշտոնապես կտեղեկացնեն։
Հայաստանում նոր ատոմակայանի կառուցման ծրագրի կառավարման համար ստեղծված պետական ընկերության ֆինանսավորումը կտրամադրվի ավելի վաղ, քան նախատեսվում էր։ Որոշումն ընդունվել է գործադիրի նիստում։
2024–ի օգոստոսի 1-ին ՀՀ կառավարությունը որոշում էր ընդունել հիմնադրել «Ատոմային նոր էներգաբլոկի կառուցում» ՓԲԸ, որը պատասխանատու է լինելու ատոմային էներգաբլոկի (էներգաբլոկների) կառուցման ծրագրի կառավարման համար։
Այս ընկերության կանոնադրական կապիտալի համալրման նպատակով պետական բյուջեից նախատեսված էր հատկացնել 200 մլն դրամ, որը սկզբում ընդգրկվել էր 2025–ի չորրորդ եռամսյակի բյուջեում, սակայն, հաշվի առնելով ծրագրի կարևորությունը և հրատապությունը, կառավարությունը որոշել է այդ միջոցները տեղափոխել առաջին եռամսյակ և տրամադրել ավելի վաղ։
Օգոստոսի 1-ին կայացած կառավարության նիստում որոշում էր ընդունվել Հայաստանում նոր ատոմային էներգաբլոկ կառուցելու նպատակով ստեղծել փակ բաժնետիրական ընկերություն։ Նույն օրը ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը հայտնել էր, որ ամերիկյան ընկերությունը իրականացնում է տեխնիկատնտեսական հետազոտություն՝ փոքր մոդուլային ատոմակայանի կառուցման նպատակահարմարությունը գնահատելու համար։ Փետրվարի 8-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել էր, որ կառավարությունը քննարկում է մոդուլային ատոմակայան կառուցելու տարբերակը։

Minister of Territorial Administration and Infrastructure Davit Khudatyan told reporters that progress has been made on the construction of a new nuclear power plant.
He added that the government is still reviewing potential proposals for the project, http://Aysor.am reports.
According to the minister, it is too early to disclose the list of countries whose proposals are under consideration, as no final decision has been made.
"The government has established a closed joint-stock company to develop a proposal for a new nuclear power plant model. It will later oversee the technical requirements and supervision before handing it over to operators. The staffing structure will soon be approved, and we are simultaneously working on extending the lifespan of the existing plant. We have a set of mandatory actions to follow, and I am not concerned about falling behind schedule," Khudatyan stated.
He also noted that once the plant model is finalized, an official announcement will be made.
The state company managing the nuclear project will receive funding earlier than initially planned. This decision was approved during a government session.
On August 1, 2024, the Armenian government decided to establish the "New Nuclear Energy Unit Construction" CJSC, responsible for overseeing the construction of the nuclear energy unit(s).
Initially, the state budget allocated 200 million drams for the company’s charter capital, scheduled for the fourth quarter of 2025. However, due to the project’s significance and urgency, the government decided to move the funding to the first quarter for earlier disbursement.
The Ministry of Territorial Administration and Infrastructure announced that an American company was conducting a feasibility study on the construction of a small modular nuclear power plant. On February 8, Prime Minister Nikol Pashinyan stated that the government was considering a modular nuclear plant option.