ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում ներկայացրել է 2024թ․ տնտեսական ցուցանիշները՝ նշելով, որ ՀՀ–ն շարունակում է գտնվել կայուն տնտեսական զարգացման ուղեծրի վրա։
Նա նշել է, որ 2024 թվականի արդյունքներով ՀՀ համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ) նախորդ տարվա համեմատ իրական արտահայտությամբ աճել է 5․9%-ով:
«2021 թվականի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով ձևավորված Կառավարության 2021-2026 թվականներին տարեկան տնտեսական աճերի միջին 7% սահմանված առանցքային թիրախը պահպանվել է, 2021-2024 թվականների արդյունքներով կազմելով միջինում 8․15%: 2023 թվականի արդյունքներով Հայաստանում արձանագրվել էր 8․3%, 2022 թվականին՝ 12․6%, 2021 թվականին` 5․8% տնտեսական աճ:
2024 թվականի միջին տարեկան արդյունքներով Հայաստանում աշխատողների թվաքանակը կազմել է 760,555 մարդ: Այս ցուցանիշը 2018 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ ավել է 203,878 մարդով կամ 36․6 %-ով, իսկ 2023 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ 37,882-ով կամ 5․2 %-ով»,–ասվում է գրառման մեջ։
Վարչապետը հավելել է, որ 2024 թվականի արդյունքներով տարեկան միջին ամսական անվանական աշխատավարձը կազմել է 287,172 ՀՀ դրամ` 2018 թվականի համեմատ աճելով 114,445 ՀՀ դրամով կամ 66․3 %-ով, իսկ 2023 թվականի համեմատ՝ 17,178 ՀՀ դրամով կամ 6․4%-ով: 2024 թվականի արդյունքներով տարեվերջի գնաճը կազմել է 1․5%, իսկ 2018-2024 թվականների կուտակային գնաճը կազմել է 25․3%։ Այսպիսով, 2018-2024 թվականների աշխատավարձերի իրական աճը կազմել է մոտ 40%:
«Այսպիսով, Հայաստանը շարունակում է գտնվել կայուն տնտեսական զարգացման ուղեծրի վրա: 2018-2024 թվականների ՀՆԱ կուտակային աճն իրական արտահայտությամբ կազմել է 43,5%, այսինքն՝ 2024 թվականի արդյունքներով ՀՀ տնտեսությունը 43,5%-ով ավելի մեծ է, քան 2018 թվականի սկզբին»,–գրել է Փաշինյանը։

Prime Minister Nikol Pashinyan shared Armenia's 2024 economic indicators on his Facebook page, emphasizing that the country remains on a path of stable economic growth.
According to Pashinyan, Armenia’s gross domestic product (GDP) grew by 5.9% in real terms in 2024 compared to the previous year.
“The government, formed following the 2021 parliamentary elections, has maintained its key target of an average 7% annual economic growth for 2021-2026. From 2021 to 2024, the average annual growth rate was 8.15%. In 2023, Armenia recorded an 8.3% GDP growth, in 2022 – 12.6%, and in 2021 – 5.8%,” Pashinyan stated.
In 2024, the number of employed people in Armenia reached 760,555, an increase of 203,878 (36.6%) compared to 2018, and 37,882 (5.2%) compared to 2023.
Pashinyan also noted that the average nominal monthly salary in 2024 was 287,172 AMD, marking a 66.3% increase (114,445 AMD) from 2018 and a 6.4% rise (17,178 AMD) from 2023. Inflation at the end of 2024 stood at 1.5%, with cumulative inflation from 2018 to 2024 reaching 25.3%. As a result, real wage growth over this period amounted to approximately 40%.
"Thus, Armenia continues to follow a stable economic development trajectory. From 2018 to 2024, the cumulative GDP growth in real terms was 43.5%, meaning that by 2024, Armenia's economy was 43.5% larger than at the start of 2018," Pashinyan concluded.