ԱՄՆ դեսպանությունը ողջունել է Ամուլսարի հանքավայրի գործարկման որոշումը:
«Գերազանց նորություն: ԱՄՆ դեսպանությունը ողջունում է «Լիդիանի» և Հայաստանի միջև համաձայնությունը Հայաստանում Ամուլսարի հանքավայրի լայնածավալ նախագիծը վերսկսելու վերաբերյալ՝ տնտեսությունում միլիոնավոր ԱՄՆ դոլարների ներդրումով, ինչը թույլ կտա աշխատատեղեր ստեղծել և կնպաստի բարգավաճմանը Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի համար։
Հայաստանը բաց է ԱՄՆ բիզնեսի համար, և ԱՄՆ դեսպանատունը հպարտ է աջակցել, երբ մենք միասին աշխատում ենք ավելի բարգավաճ ապագայի ուղղությամբ», – ասված է դեսպանատան գրառման մեջ։
Հայաստանի կառավարությունը որոշել է մինչև 150 միլիոն դոլարի բյուջետային երաշխիք տրամադրեց Հայաստանի բանկերից` Ամուլսարի ոսկու հանքավայրի շահագործման համար վարկեր ներգրավելու նպատակով։

The U.S. Embassy in Armenia has welcomed the decision to restart the Amulsar gold mine project.
"Great news! The U.S. Embassy welcomes the agreement between Lydian and Armenia to resume the large-scale Amulsar mine project, which will bring millions of dollars in investments, create jobs, and contribute to prosperity for both the United States and Armenia.
Armenia is open for U.S. business, and the U.S. Embassy is proud to support this initiative as we work together for a more prosperous future," the embassy stated in a Facebook post.
The Armenian government has decided to provide up to $150 million in budgetary guarantees to Armenian banks to facilitate loan financing for the operation of the Amulsar gold mine.