Մարտի 3-ին մեկնարկած Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) Կառավարիչների խորհրդի հերթական նստաշրջանի ընթացքում Վիեննայի միջազգային կազմակերպությունում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Անդրանիկ Հովհաննիսյանն ընտրվել է Կառավարիչների խորհրդի փոխնախագահի պաշտոնում, հայտնում է Factor.am-ը։
«Նստաշրջանի ընթացքում դեսպան Անդրանիկ Հովհաննիսյանը վերահաստատել է Հայաստանի հավատարմությունը խաղաղ նպատակներով միջուկային էներգիայի օգտագործման սկզբունքներին, միջազգային կոնվենցիաներով ստանձնած հանձնառություններին, ներկայացրել ՀԱԷԿ անվտանգ շահագործման ապահովման ուղղությամբ շարունակվող աշխատանքները, ԱԷՄԳ և գործընկեր պետությունների հետ համատեղ միջոցառումները, ինչպես նաև Հայաստանի մոտեցումները ԱԷՄԳ միջուկային անվտանգության 2026-2029թթ ծրագրի և Գործակալության մանդատի ներքո գտնվող այլ հարցերի վերաբերյալ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
ԱԷՄԳ Կառավարիչների խորհուրդը համարվում է կազմակերպության քաղաքականության մշակման և կառավարման առանցքային կառույցներից մեկը՝ գործելով անդամ պետությունների տարեկան գլխավոր համաժողովի հետ համատեղ։
ՀՀ–ն դարձել է 35 անդամ ունեցող այս խորհրդի մաս 2023 թվականի սեպտեմբերի 28-ին, երբ Վիեննայում կայացած ԱԷՄԳ Գլխավոր կոնֆերանսի 67-րդ նստաշրջանը հաստատել է իր անդամակցությունը։

Посол Армении при международных организациях в Вене Андраник Оганнисян был избран заместителем председателя Совета управляющих Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) в ходе его очередной сессии, начавшейся 3 марта, сообщает Factor.am .
В ходе заседания Оганнисян подтвердил приверженность Армении принципам мирного использования атомной энергии, выполнению международных конвенций, а также рассказал о продолжающейся работе по обеспечению безопасной эксплуатации Армянской атомной электростанции (ААЭС). Он также представил совместные инициативы Армении с МАГАТЭ и государствами-партнерами, а также подходы страны к программе ядерной безопасности МАГАТЭ на 2026-2029 годы и другим вопросам, входящим в мандат агентства.
Совет управляющих МАГАТЭ является одним из ключевых органов, отвечающих за разработку политики и управление организацией, работая в тесном взаимодействии с ежегодной Генеральной конференцией стран-участниц.
Армения вошла в состав этого 35-членного совета 28 сентября 2023 года, когда на 67-й сессии Генеральной конференции МАГАТЭ в Вене было подтверждено ее членство.