Մարտի 3-ին մեկնարկած Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) Կառավարիչների խորհրդի հերթական նստաշրջանի ընթացքում Վիեննայի միջազգային կազմակերպությունում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Անդրանիկ Հովհաննիսյանն ընտրվել է Կառավարիչների խորհրդի փոխնախագահի պաշտոնում, հայտնում է Factor.am-ը։
«Նստաշրջանի ընթացքում դեսպան Անդրանիկ Հովհաննիսյանը վերահաստատել է Հայաստանի հավատարմությունը խաղաղ նպատակներով միջուկային էներգիայի օգտագործման սկզբունքներին, միջազգային կոնվենցիաներով ստանձնած հանձնառություններին, ներկայացրել ՀԱԷԿ անվտանգ շահագործման ապահովման ուղղությամբ շարունակվող աշխատանքները, ԱԷՄԳ և գործընկեր պետությունների հետ համատեղ միջոցառումները, ինչպես նաև Հայաստանի մոտեցումները ԱԷՄԳ միջուկային անվտանգության 2026-2029թթ ծրագրի և Գործակալության մանդատի ներքո գտնվող այլ հարցերի վերաբերյալ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
ԱԷՄԳ Կառավարիչների խորհուրդը համարվում է կազմակերպության քաղաքականության մշակման և կառավարման առանցքային կառույցներից մեկը՝ գործելով անդամ պետությունների տարեկան գլխավոր համաժողովի հետ համատեղ։
ՀՀ–ն դարձել է 35 անդամ ունեցող այս խորհրդի մաս 2023 թվականի սեպտեմբերի 28-ին, երբ Վիեննայում կայացած ԱԷՄԳ Գլխավոր կոնֆերանսի 67-րդ նստաշրջանը հաստատել է իր անդամակցությունը։

Armenian Ambassador to the International Organizations in Vienna, Andranik Hovhannisyan, has been elected vice-chair of the Board of Governors of the International Atomic Energy Agency (IAEA) during its latest session, which began on March 3, Factor.am reports.
During the session, Hovhannisyan reaffirmed Armenia's commitment to the peaceful use of nuclear energy, adherence to international conventions, and ongoing efforts to ensure the safe operation of the Armenian Nuclear Power Plant (ANPP). He also outlined joint initiatives with the IAEA and partner states and presented Armenia’s stance on the IAEA's nuclear safety program for 2026-2029 and other matters under the agency's mandate.
The IAEA Board of Governors is one of the agency’s key policymaking and governing bodies, working alongside the organization’s annual General Conference of member states.
Armenia became a member of the 35-nation Board on September 28, 2023, when its membership was confirmed during the 67th session of the IAEA General Conference in Vienna.