Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը ելույթ է ունեցել «Հայ Գործարար 2025» միջոցառմանը։ «Հայ գործարար 2025» միջոցառումը կազմակերպել է Առաջին բիզնես դպրոցը՝ Գործարարի օրվա կապակցությամբ:
Իր ելույթի ընթացքում՝ Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը խոսել է անձնային աճի, զարգացման, փոփոխությունների կարևորության մասին և անդրադարձել է հաջողության հասնելու սկզբունքներին՝ հիմնվելով իր անձնական փորձի և անցած ճանապարհի վրա։
«Մեծ պատիվ է լինել այս միջոցառման խոսնակներից մեկը և կիսվել իմ փորձով։ Գործարար լինելը չի նշանակում միայն հաջողակ բիզնես վարել. լավ գործարարը նաև արժեք է ստեղծում, ոգեշնչում է և սեփական օրինակով առաջնորդում է իր շրջապատին։ Այսօր մենք շնորհավորում ենք բոլոր նրանց, ովքեր ոչ միայն զարգացնում են իրենց գործունեության ոլորտը, այլև նպաստում են հասարակության ընդհանուր բարեկեցությանը։ Ucom-ում մենք կիսում ենք այս մտածելակերպը, և որպես պատասխանատու ընկերություն ոչ միայն մշտապես զարգացնում ենք մեր ծառայությունները, այլ նաև ներդրում ենք կատարում տեխնոլոգիական կրթության և շրջակա միջավայրի պահպանության մեջ» – նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Մարտի 3-ին Հայաստանում նշվում է Հայ գործարարի օրը և սա հրաշալի առիթ է ևս մեկ անգամ բարձրաձայնելու արժեք ստեղծող Հայ գործարարների մասին, ձեռք բերելու նոր գիտելիքներ, փորձի փոխանակում ունենալու, մեծ հնարավորությունների հետ ծանոթանալ և արժեքավոր գործարար կապեր ձևավորել, որոնք հիմք կհանդիսանան նոր համագործակցությունների և փոխօգնության համար, ինչին էլ միտված է Առաջին բիզնես դպրոցի գործունեությունը՝ բիզնես կրթություն, փորձ, հնարավորություններ, գործարար կապեր» – նշել է Առաջին բինզես դպրոցի հիմնադիր տնօրեն Ծովինար Սարգսյանը։
Միջոցառմանը ելույթ են ունեցել նաև «Սիներջի» ընկերության հիմնադիր Աշոտ Հովհաննիսյանը, որը խոսել է իր անցած ճանապարհի, չհանձնվելու և միշտ առաջ շարժվելու մասին, և գործարար Բակուր Մելքոնյանը, որը պատմել է միջազգային շուկայում հայ գործարարների հաջողությունների մասին։
«Karapp» և «Corporate Library» պրեմիում հրատարակչության հետ համագործակցությամբ տեղի է ունեցել նաև Ռոբ Ֆիցպատրիկի «Մամ թեստը» գրքի շնորհանդեսը, որի ընթացքում կազմակերպված պանելային քննարկման ժամանակ իրենց խոսքով հանդես են եկել ձեռնարկատեր, ստարտափ խորհրդատու, TikTok մենթոր, ինֆլյուենսեր, մարքեթինգի փորձագետ Ռեմ Դարբինյանը, արհեստական բանականության Kaytser ինկուբատորի հիմնադիր, արհեստական բանականության հրահանգիչ ինժեներ Մարիամ Դիլբանդյանը, Corporate Library հրատարակչության համահիմնադիր, տնօրեն՝ Արեգ Կարապետյանը և Առաջին բինզես դպրոցի հիմնադիր տնօրեն՝ Ծովինար Սարգսյանը։
Գիրքը բացահայտում է հաճախորդների հետ անարդյունավետ հաղորդակցման պատճառներն ու առաջարկում դրանց հաղթահարման գործուն մեթոդներ։

Генеральный директор Ucom Ральф Йирикян выступил с речью на мероприятии «Армянский предприниматель 2025», организованном Первой бизнес-школой по случаю Дня предпринимателя.
В своем выступлении он подчеркнул важность личностного роста и постоянного развития. Он также поделился принципами достижения успеха, основанными на собственном опыте и профессиональном пути.
«Для меня большая честь быть спикером и делиться своим опытом на этом мероприятии. Быть предпринимателем — это не только умение вести бизнес. Настоящий лидер создает ценность, вдохновляет и ведет окружающих за собой. Сегодня мы поздравляем всех, кто не только развивает свое дело, но и вносит вклад в общее благосостояние общества. В Ucom мы разделяем этот подход: как ответственная компания мы не только улучшаем наши услуги, но и инвестируем в технологическое образование и охрану окружающей среды», – сказал генеральный директор Ucom Ральф Йирикян.
«3 марта в Армении отмечается День армянского предпринимателя, и это прекрасная возможность лишний раз отметить роль армянских предпринимателей, обменяться опытом, узнать о новых возможностях и установить ценные деловые связи, которые в будущем станут базой для новых партнерств и взаимопомощи, на что и направлена деятельность Первой бизнес-школы – бизнес-образование, обмен знаниями, развитие возможностей и расширение круга деловых контактов», – отметила директор-основатель Первой бизнес-школы Цовинар Саргсян.
В рамках мероприятия также выступил основатель компании Synergy Ашот Ованнисян, который поделился историей своего пути и рассказал, как он преодолевает вызовы и все время движется вперед. Бизнесмен Бакур Мелконян в ходе мероприятия рассказал об успехах армянских предпринимателей на международном рынке.
Кроме того, в сотрудничестве с Karapp и Corporate Library состоялась презентация книги Роба Фитцпатрика «Тест для мам». В панельной дискуссии, посвященной вопросам эффективной коммуникации с клиентами, приняли участие, предприниматель, стартап-консультант, TikTok-наставник, инфлюенсер и маркетолог Рем Дарбинян, основатель инкубатора искусственного интеллекта Kaytser, инженер-преподаватель Мариам Дилбандян, соучредитель и директор издательства Corporate Library Арег Карапетян, директор-основатель Первой бизнес-школы Цовинар Саргсян.
Следует отметить, что книга «Тест для мам» раскрывает причины неэффективной коммуникации с клиентами и предлагает действенные методы их устранения.