Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) հրապարակել է Հայաստանի համար 2025-30 թթ․ ներդրումային ռազմավարությունը՝ շեշտադրելով մասնավոր հատվածի մրցունակության և ներառականության բարձրացումը։
Բանկը նախատեսում է ֆինանսավորել կայուն ենթակառուցվածքները՝ խթանելով Հայաստանի անցումը կանաչ տնտեսության։
Բանկի ռազմավարության առանցքում երկու հիմնական ուղղություն են՝ մասնավոր հատվածի զարգացումը և կայուն ենթակառուցվածքների ներդրումը՝ նպաստելով տնտեսության էկոլոգիական արդիականացմանը։
Նախորդ՝ 2019-2024 թթ. ռազմավարության շրջանակում, ՎԶԵԲ-ը Հայաստանում ներդրել է մոտ 1 միլիարդ եվրո՝ ապահովելով տնտեսական նշանակալի առաջընթաց։
2024 թվականին բանկը կատարել է ռեկորդային 396 միլիոն եվրոյի ներդրում՝ հատկապես մասնավոր հատվածի և ենթակառուցվածքների զարգացման ուղղությամբ՝ Հայաստանի առևտրային հնարավորությունները ընդլայնելու նպատակով։
Վերջին տարիներին, չնայած տնտեսական և աշխարհաքաղաքական մարտահրավերներին, Հայաստանի տնտեսությունը շարունակել է աճել։ ՎԶԵԲ-ի նոր ռազմավարությունն ուղղված է այդ դինամիկայի պահպանմանը՝ միաժամանակ անդրադառնալով տնտեսական դիվերսիֆիկացիայի պակասին և միջազգային շուկաներին սահմանափակ հասանելիությանը։
ՎԶԵԲ-ը մտադիր է շարունակել աջակցել Հայաստանի զարգացմանը՝ ներդրումների և քաղաքական երկխոսության միջոցով։
Ռազմավարության առաջին առաջնահերթությունը մասնավոր հատվածի մրցունակության և ներառականության ամրապնդումն է՝ ֆինանսական միջնորդության կատարելագործման, փոքր և միջին ձեռնարկություններին աջակցելու, փախստականներին ու նրանց ընդունող համայնքներին օժանդակելու և առևտրի դիվերսիֆիկացման խթանման միջոցով։
Երկրորդ կարևոր ուղղությունը կայուն ենթակառուցվածքների զարգացումն է՝ նպաստելով Հայաստանի անցմանը կանաչ տնտեսության։ Սա ներառում է էներգաարդյունավետության ծրագրերի ֆինանսավորում, «Կանաչ քաղաքներ» նախաձեռնության ընդլայնում, ինչպես նաև վերականգնվող էներգետիկայի և էներգետիկ անվտանգության ամրապնդում։
Լրացուցիչ քայլեր կձեռնարկվեն՝ աջակցելու Հայաստանի ազգային մակարդակով սահմանված գործողություններին (NDCs) և ցածր ածխածնային զարգացման ռազմավարություններին։
ՎԶԵԲ-ի Հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Ջորջ Ախալկացին նշել է. «Հենվելով մեր նշանակալի ձեռքբերումների վրա՝ ՎԶԵԲ-ը Հայաստանի համար նախատեսում է մի ապագա, որտեղ ներառականությունն ու կայունությունը ճանապարհ կհարթեն ուժեղ մասնավոր հատվածի համար։ ՎԶԵԲ-ը ներդրումները կուղղորդի՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով դիվերսիֆիկացմանը և միջազգային շուկաներին հասանելիությանը, մասնավոր հատվածի և կապիտալի շուկայի զարգացմանը, ինչպես նաև վերականգնվող էներգետիկայի զարգացմանը՝ միաժամանակ շարունակելով քաղաքականության երկխոսությունը՝ առանցքային բարեփոխումներն իրականացնելու նպատակով»։
Մինչ այժմ ՎԶԵԲ-ը Հայաստանում իրականացրել է 224 ծրագիր՝ 2․6 միլիարդ եվրոյի ներդրումով, որից 84 տոկոսը մասնավոր հատվածում։

The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) has published its 2025-30 investment strategy for Armenia, focusing on enhancing private sector competitiveness and inclusion.
The bank plans to finance sustainable infrastructure to accelerate Armenia’s transition to a green economy.
The strategy is centered on two key priorities: private sector development and sustainable infrastructure investments to support the economy’s ecological modernization.
Under the previous 2019-2024 strategy, the EBRD invested nearly €1 billion in Armenia, contributing to significant economic progress.
In 2024 alone, the bank made a record €396 million investment, primarily aimed at private sector and infrastructure development, to expand Armenia’s trade opportunities.
Despite economic and geopolitical challenges in recent years, Armenia’s economy has continued to grow. The EBRD’s new strategy seeks to maintain this momentum while addressing economic diversification gaps and limited access to international markets.
The bank intends to continue supporting Armenia’s development through investment and policy dialogue.
The first priority of the strategy is strengthening private sector competitiveness and inclusion by improving financial intermediation, supporting small and medium-sized enterprises (SMEs), assisting refugees and host communities, and promoting trade diversification.
The second key priority is developing sustainable infrastructure to facilitate Armenia’s green transition. This includes financing energy efficiency projects, expanding the Green Cities initiative, and strengthening renewable energy and energy security.
Additional efforts will support Armenia’s Nationally Determined Contributions (NDCs) and low-carbon development strategies.
EBRD’s Head of Armenia, George Akhalqatsi, stated: “Building on our significant achievements, the EBRD envisions a future for Armenia where inclusivity and sustainability pave the way for a strong private sector. The bank will direct investments with a special focus on diversification, international market access, private sector and capital market development, and renewable energy, while continuing policy dialogue to drive key reforms.”
To date, the EBRD has implemented 224 projects in Armenia, investing €2.6 billion, with 84% directed toward the private sector.