Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ֆրանսիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում հանդիպել է Ֆրանսիայի էկոնոմիկայի, ֆինանսների, արդյունաբերական և թվային ինքնավարության նախարար Էրիկ Լոմբարդին։ Քննարկվել են ՀՀ և Ֆրանսիայի տնտեսական համագործակցության հեռանկարները:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև տնտեսական համագործակցության զարգացման հնարավորություններին՝ ներառյալ փոխադարձ առևտրի և ներդրումների նոր ուղղությունների ուսումնասիրումը, ինչպես նաև մասնավոր հատվածի միջև գործարար կապերի ընդլայնման հնարավորությունները։
Տիգրան Խաչատրյանը, կարևորելով ֆրանսիական ձեռնարկությունների հետ արդեն ձևավորված հաջող համագործակցությունը, ընդգծել է Հայաստանում ֆրանսիական ընկերությունների ներկայության ընդլայնման անհրաժեշտությունը՝ նոր գիտելիքի ներգրավման և գործարար մշակույթի զարգացման տեսանկյունից։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև նոր համագործակցության հնարավոր ուղղություններ։ Մասնավորապես, խոսվել է Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագրի շրջանակում Բարգուշատի թունելի կառուցման աշխատանքներում Ֆրանսիայի կառավարության ֆինանսավորման ներգրավման, ինչպես նաև ֆրանսիական առաջատար շինարարական և ինժեներական ընկերությունների մասնակցության հնարավորության մասին։
Էրիկ Լոմբարդը, ընդգծելով Հայաստանի հետ տնտեսական կապերի խորացման կարևորությունը, վստահեցրել է, որ քննարկված ծրագրերը շարունակելու են մնալ Ֆրանսիայի կառավարության ուշադրության կենտրոնում, և դրանց իրագործման համար կձեռնարկվեն անհրաժեշտ քայլեր։

A delegation led by Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan met with France’s Minister of Economy, Finance, Industrial, and Digital Sovereignty Eric Lombard during an official visit to France. The discussions focused on economic cooperation between Armenia and France.
The meeting addressed opportunities to strengthen Armenia-France economic ties, exploring new areas for trade and investment, as well as expanding business relations between private sector entities.
Khachatryan emphasized the successful partnerships already established with French enterprises and highlighted the importance of expanding their presence in Armenia to foster knowledge transfer and business development.
Discussions also covered new cooperation avenues, particularly France’s potential financial participation in the construction of the Bargushat tunnel as part of the North-South Road Corridor investment project. The involvement of leading French construction and engineering firms was also considered.
Lombard reaffirmed France’s commitment to strengthening economic ties with Armenia, assuring that the discussed projects would remain a priority for the French government, with necessary steps taken to ensure their implementation.