Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ֆրանսիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում հանդիպել է Ֆրանսիայի էկոնոմիկայի, ֆինանսների, արդյունաբերական և թվային ինքնավարության նախարար Էրիկ Լոմբարդին։ Քննարկվել են ՀՀ և Ֆրանսիայի տնտեսական համագործակցության հեռանկարները:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև տնտեսական համագործակցության զարգացման հնարավորություններին՝ ներառյալ փոխադարձ առևտրի և ներդրումների նոր ուղղությունների ուսումնասիրումը, ինչպես նաև մասնավոր հատվածի միջև գործարար կապերի ընդլայնման հնարավորությունները։
Տիգրան Խաչատրյանը, կարևորելով ֆրանսիական ձեռնարկությունների հետ արդեն ձևավորված հաջող համագործակցությունը, ընդգծել է Հայաստանում ֆրանսիական ընկերությունների ներկայության ընդլայնման անհրաժեշտությունը՝ նոր գիտելիքի ներգրավման և գործարար մշակույթի զարգացման տեսանկյունից։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև նոր համագործակցության հնարավոր ուղղություններ։ Մասնավորապես, խոսվել է Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագրի շրջանակում Բարգուշատի թունելի կառուցման աշխատանքներում Ֆրանսիայի կառավարության ֆինանսավորման ներգրավման, ինչպես նաև ֆրանսիական առաջատար շինարարական և ինժեներական ընկերությունների մասնակցության հնարավորության մասին։
Էրիկ Լոմբարդը, ընդգծելով Հայաստանի հետ տնտեսական կապերի խորացման կարևորությունը, վստահեցրել է, որ քննարկված ծրագրերը շարունակելու են մնալ Ֆրանսիայի կառավարության ուշադրության կենտրոնում, և դրանց իրագործման համար կձեռնարկվեն անհրաժեշտ քայլեր։

Делегация во главе с вице-премьером Тиграном Хачатряном в ходе рабочего визита во Францию встретилась с министром экономики, финансов, промышленной и цифровой независимости Эриком Ломбаром. В центре обсуждений было экономическое сотрудничество между Арменией и Францией.
Стороны рассмотрели возможности укрепления экономических связей, в том числе развитие взаимной торговли и инвестиций, а также расширение деловых контактов между частными компаниями.
Тигран Хачатрян отметил успешное сотрудничество с французскими предприятиями и подчеркнул необходимость расширения их присутствия в Армении для привлечения новых знаний и развития бизнес-культуры.
Обсуждались также новые направления сотрудничества, в частности возможное финансирование Францией строительства Баргушатского тоннеля в рамках инвестиционного проекта «Север-Юг». Рассматривалось и участие ведущих французских строительных и инженерных компаний.
Эрик Ломбар подтвердил заинтересованность Франции в углублении экономических связей с Арменией и заверил, что обсуждаемые проекты останутся в центре внимания французского правительства, которое предпримет необходимые шаги для их реализации.