2025 թվականի փետրվարին գնաճը, 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, կազմել է 2.5%, հայտնում է Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեն։
Գնաճի այս մակարդակը մոտեցել է Կենտրոնական բանկի կողմից սահմանված առավելագույն թույլատրելի շեմին, որն անհրաժեշտ է տնտեսական կայունությունը պահպանելու համար։ Ներկայումս այդ շեմը սահմանված է 3% ± 1% շրջանակում, մինչդեռ 2025 թվականից առաջ այն եղել է 4% ± 1.5%, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Փետրվարին, ինչպես և հունվարին, գնաճի հիմնական աղբյուրը եղել է պարենային ապրանքների 4.5%-ով թանկացումը, մասնավորապես՝ բուսական և կարագի (13%-ով), բանջարեղենի (20.4%-ով) և մրգերի (6.1%-ով) գների բարձրացումը։
Վիճակագրական կոմիտեի տվյալների համաձայն՝ թանկացել են նաև ձկնամթերքը (16.2%-ով), ինչպես նաև թեյը, սուրճը և կակաոն (15.6%-ով)։ Միևնույն ժամանակ, մսի գները նվազել են 0.6%-ով, կաթնամթերքի և ձվի գները՝ 3.6%-ով, իսկ շաքարավազի գները՝ 3.7%-ով։
Ալկոհոլի և ծխախոտի գներն աճել են 3.4%-ով, ինչը հիմնականում պայմանավորված է ակցիզային հարկի բարձրացմամբ, որը ՀՀ իշխանությունները կատարել են ԵԱՏՄ-ի միասնական քաղաքականության շրջանակում։
Հագուստի և կոշիկի գները փետրվարին նվազել են 2.9%-ով, մինչդեռ տրանսպորտի սակագները աճել են 2.6%-ով։ Դեղորայքի գներն աճել են 3.6%-ով։
Հայաստանում բենզինի գներն ավելացել են 0.6%-ով, մինչդեռ դիզելային վառելիքի գները նվազել են 5%-ով։ Գազի գները ևս կրճատվել են՝ 29%-ով, ընդ որում՝ միայն փետրվարին արձանագրվել է 32.1% անկում։
2025 թվականի փետրվարին հեղուկ ածխաջրածինների (բութան, պրոպան և այլն) միջին ամսական գինը կազմել է 143.1 դրամ։

Годовая инфляция в Армении в феврале 2025 года по сравнению с тем же месяцем 2024 года составила 2,5%, сообщает Статистический комитет Армении.
Этот уровень инфляции приблизился к максимальному допустимому порогу, установленному Центральным банком Армении (ЦБА) для поддержания экономической стабильности. В настоящее время этот порог определен как 3% ± 1%, тогда как до 2025 года он составлял 4% ± 1,5%.
В феврале, как и в январе, основным фактором инфляции стало повышение цен на продукты питания на 4,5%, в частности:
- Растительное масло и сливочное масло: рост на 13%
- Овощи: рост на 20,4%
- Фрукты: рост на 6,1%
Кроме того, по данным Статистического комитета:
- Рыбная продукция подорожала на 16,2%
- Чай, кофе и какао выросли на 15,6%
- Цены на мясо снизились на 0,6%
- Молочные продукты и яйца подешевели на 3,6%
- Цены на сахар упали на 3,7%
Цены на алкоголь и табак выросли на 3,4%, главным образом из-за повышения акцизного налога, осуществленного властями Армении в рамках единой политики Евразийского экономического союза.
Цены на одежду и обувь снизились на 2,9% в феврале, тогда как тарифы на транспорт выросли на 2,6%. Цены на медикаменты увеличились на 3,6%.
В Армении цены на бензин выросли на 0,6%, тогда как цены на дизельное топливо снизились на 5%. Цены на газ также упали на 29%, причем в феврале было зафиксировано снижение на 32,1%.
В феврале 2025 года средняя месячная цена на сжиженные углеводороды (бутан, пропан и т.д.) составила 143,1 драма.