2025 թվականի փետրվարին գնաճը, 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, կազմել է 2.5%, հայտնում է Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեն։
Գնաճի այս մակարդակը մոտեցել է Կենտրոնական բանկի կողմից սահմանված առավելագույն թույլատրելի շեմին, որն անհրաժեշտ է տնտեսական կայունությունը պահպանելու համար։ Ներկայումս այդ շեմը սահմանված է 3% ± 1% շրջանակում, մինչդեռ 2025 թվականից առաջ այն եղել է 4% ± 1.5%, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Փետրվարին, ինչպես և հունվարին, գնաճի հիմնական աղբյուրը եղել է պարենային ապրանքների 4.5%-ով թանկացումը, մասնավորապես՝ բուսական և կարագի (13%-ով), բանջարեղենի (20.4%-ով) և մրգերի (6.1%-ով) գների բարձրացումը։
Վիճակագրական կոմիտեի տվյալների համաձայն՝ թանկացել են նաև ձկնամթերքը (16.2%-ով), ինչպես նաև թեյը, սուրճը և կակաոն (15.6%-ով)։ Միևնույն ժամանակ, մսի գները նվազել են 0.6%-ով, կաթնամթերքի և ձվի գները՝ 3.6%-ով, իսկ շաքարավազի գները՝ 3.7%-ով։
Ալկոհոլի և ծխախոտի գներն աճել են 3.4%-ով, ինչը հիմնականում պայմանավորված է ակցիզային հարկի բարձրացմամբ, որը ՀՀ իշխանությունները կատարել են ԵԱՏՄ-ի միասնական քաղաքականության շրջանակում։
Հագուստի և կոշիկի գները փետրվարին նվազել են 2.9%-ով, մինչդեռ տրանսպորտի սակագները աճել են 2.6%-ով։ Դեղորայքի գներն աճել են 3.6%-ով։
Հայաստանում բենզինի գներն ավելացել են 0.6%-ով, մինչդեռ դիզելային վառելիքի գները նվազել են 5%-ով։ Գազի գները ևս կրճատվել են՝ 29%-ով, ընդ որում՝ միայն փետրվարին արձանագրվել է 32.1% անկում։
2025 թվականի փետրվարին հեղուկ ածխաջրածինների (բութան, պրոպան և այլն) միջին ամսական գինը կազմել է 143.1 դրամ։

Armenia's annual inflation rate reached 2.5% in February 2025 compared to the same month in 2024, according to the Statistical Committee of Armenia.
This inflation level approaches the maximum allowable threshold set by the Central Bank of Armenia (CBA) to maintain economic stability. Currently, this threshold is defined as 3% ± 1%, whereas before 2025, it was 4% ± 1.5%.
In February, as in January, the primary driver of inflation was a 4.5% increase in food prices, notably:
- Vegetable oil and butter: up by 13%
- Vegetables: up by 20.4%
- Fruits: up by 6.1%
Additionally, according to the Statistical Committee:
- Fish products increased by 16.2%
- Tea, coffee, and cocoa rose by 15.6%
- Meat prices decreased by 0.6%
- Dairy products and eggs dropped by 3.6%
- Sugar prices fell by 3.7%
Alcohol and tobacco prices grew by 3.4%, mainly due to an increase in excise tax implemented by Armenian authorities as part of the Eurasian Economic Union's unified policy.
Clothing and footwear prices decreased by 2.9% in February, while transportation tariffs rose by 2.6%. Medication prices saw a 3.6% increase.
In Armenia, gasoline prices increased by 0.6%, whereas diesel fuel prices decreased by 5%. Gas prices also dropped by 29%, with a notable 32.1% decline recorded in February alone.
In February 2025, the average monthly price of liquefied hydrocarbons (butane, propane, etc.) was 143.1 drams.