Հայաստանի կողմից առաջադրված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը ռազմավարական նշանակություն ունի։ Այդ մասին հայտնել են Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի առևտրի հարցերով կոլեգիայից, գրում է Արմենպրեսը։
«Մենք ակնկալում ենք, որ «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի իրականացումը զգալիորեն կամրապնդի Հայաստանի դերը Մեծ Եվրասիական տարածքում՝ հատկապես տրանսպորտային միջանցքների ընդլայնման և տարանցիկ ներուժի ավելացման շնորհիվ։ Հարավային Կովկասում տրանսպորտային երթուղիների դիվերսիֆիկացումը դրական ազդեցություն կունենա ոչ միայն տարածաշրջանի տրանսպորտային համակարգի, այլև ԵԱՏՄ-ի և երրորդ երկրների, այդ թվում՝ Իրանի հետ առևտրային կապերի զարգացման վրա»,- ասված է պաշտոնական մեկնաբանության մեջ։
Գերատեսչությունում կարևորել են այն հանգամանքը, որ Իրանի կառավարությունը նույնպես պաշտոնապես հայտնել է իր աջակցությունը նախագծին՝ ընդգծելով, որ ԵԱՏՄ անդամ երկրների և Իրանի միջև համագործակցությունը դինամիկ կերպով զարգանում է։
«Արդեն մոտենում ենք ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև լիարժեք ազատ առևտրի համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու վերջնագծին։ Այն ստորագրվել է 2023թ. դեկտեմբերին, և ակնկալվում է, որ ուժի մեջ կմտնի սույն թվականի մայիսին։ Մենք համոզված ենք, որ այս համաձայնագրի իրականացումն էականորեն կխթանի առևտրի զարգացումը, քանի որ այն թույլ կտա առավել արդյունավետ կերպով օգտագործել առկա առևտրային ներուժը։ Իրանի հետ համաձայնագրի շրջանակում մենք հասել ենք զգալի արդյունքների՝ ազատ առևտրի ռեժիմի մաքսատուրքերի ազատականացման հարցում, և ապրանքների ավելի քան 90%-ը կլինի առանց մաքսատուրքերի»,- նշվում է պատասխանի մեջ։
ԵՏՀ առևտրի հարցերով կոլեգիայի գնահատմամբ՝ հայկական ապրանքների արտահանումն Իրան այս համաձայնագրից զգալի օգուտներ կստանա, և արտահանվող ապրանքների մեծ մասը կներառվի մաքսատուրքային արտոնությունների շրջանակում։ Բացի շուկայի հասանելիության հարցից, համաձայնագրում հատուկ ուշադրություն է դարձվել տնտեսական ճյուղային համագործակցության վրա, մասնավորապես՝ տրանսպորտի և տարանցիկ բեռնափոխադրումների զարգացման ուղղությամբ։
«ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև առևտրաշրջանառության զգալի աճի պայմաններում օրակարգային է դառնում լոգիստիկ ենթակառուցվածքների արդիականացումը, տրանսպորտային շղթաների արդյունավետության բարձրացումը, թվայնացումը, ինչպես նաև նոր լոգիստիկ կենտրոնների զարգացումը։ Այդ համատեքստում «Խաղաղության խաչմերուկ» տրանսպորտային նախաձեռնությունը ռազմավարական նշանակություն ունի»,- ասված է ԵՏՀ առևտրի հարցերով կոլեգիայի կողմից տրամադրված մեկնաբանության մեջ։

11 Март 2025 - 08:26 AMT
Инициатива Армении «Перекрёсток мира» имеет стратегическое значение, заявили в Коллегии по торговле Евразийской экономической комиссии (ЕЭК), сообщает «Арменпресс».
«Мы ожидаем, что реализация проекта «Перекрёсток мира» укрепит роль Армении в Большой Евразии, особенно за счёт расширения транспортных коридоров и увеличения транзитного потенциала. Диверсификация транспортных маршрутов в Южном Кавказе окажет положительное влияние не только на транспортную систему региона, но и на развитие торговых связей между ЕАЭС и третьими странами, включая Иран», — говорится в официальном заявлении.
В ведомстве отметили, что правительство Ирана официально выразило поддержку проекту, подчеркнув динамичное развитие сотрудничества между Тегераном и странами ЕАЭС.
«Мы приближаемся к финальному этапу вступления в силу соглашения о полной зоне свободной торговли между ЕАЭС и Ираном. Документ был подписан в декабре 2023 года, а его вступление в силу ожидается в мае этого года. Мы уверены, что реализация соглашения существенно активизирует торговлю, позволяя более эффективно использовать имеющийся потенциал. В рамках договора с Ираном достигнуты значительные результаты в либерализации таможенных пошлин — более 90% товаров будут освобождены от пошлин», — отмечается в заявлении.
По оценке Коллегии по торговле ЕЭК, армянский экспорт в Иран получит значительные выгоды от данного соглашения, поскольку большая часть экспортируемых товаров будет подпадать под таможенные льготы. Помимо вопросов доступа на рынок, в соглашении особое внимание уделено отраслевому экономическому сотрудничеству, в частности развитию транспорта и транзитных грузоперевозок.
«На фоне значительного роста товарооборота между ЕАЭС и Ираном на первый план выходит модернизация логистической инфраструктуры, повышение эффективности транспортных цепочек, цифровизация, а также развитие новых логистических центров. В этом контексте транспортная инициатива «Перекрёсток мира» приобретает стратегическое значение», — заявили в Коллегии по торговле ЕЭК.