Հայաստանից Վրաստան արտահանվող էլեկտրաէներգիայի ծավալը 2024-ին զգալիորեն նվազել է։ ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի տվյալներով՝ այս տարվա ընթացքում արտահանվել է մոտ 73 մլն կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա, մինչդեռ 2022-ին այդ ցուցանիշը կազմել էր ռեկորդային 365 մլն, իսկ 2023-ին՝ մոտ 145 մլն կՎտ/ժ։ Միևնույն ժամանակ, Հայաստանը տարեկան մինչև 100 մլն կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա է ներկրում Վրաստանից։
2022 թվականից ի վեր, երբ Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի շուկան սկսեց անցնել լիբերալ մոդելի, Վրաստանի ուղղությամբ արտահանումը ակտիվացել է, սակայն ներկայում էլեկտրաէներգիայի առևտրի ծավալները (երկու ուղղություններով) մնում են տարեկան 200 մլն կՎտ/ժ սահմանում՝ բացառությամբ 2022-ի, գրում է Sputnik Արմենիան։
2024-ին էլեկտրաէներգիայի ընդհանուր արտադրությունը Հայաստանում կազմել է 9․2 մլրդ կՎտ/ժ, իսկ Վրաստանում՝ 14․2 մլրդ, ինչը նշանակում է, որ երկու երկրները միմյանց վաճառում են իրենց արտադրած էլեկտրաէներգիայի ընդամենը 1%-ը։
Այս սահմանափակ առևտրի հիմնական խոչընդոտը ենթակառուցվածքների բացակայությունն է։ Հայաստանի և Վրաստանի էներգահամակարգերը գործում են մեկուսացված ռեժիմով. հայկական ցանցը սինխրոնացված է իրանականի, իսկ վրացականը՝ ռուսականի հետ։ Այս պատճառով, եթե Վրաստանը ցանկանում է էլեկտրաէներգիա գնել Հայաստանից, ստիպված է նախ անջատել իր ցանցի մի հատվածը և հարմարեցնել դրա հաճախականությունը, ապա նորից միացնել այն ընդհանուր համակարգին։
Խնդրի լուծման համար անհրաժեշտ է կառուցել սահմանային ենթակայան, որը կկարողանա երկու համակարգերի միջև կամրջի դեր կատարել։ Այն պետք է պարունակի հաստատուն հոսանքի ներդիր, որը թույլ կտա իրական ժամանակում փոխանակել էլեկտրաէներգիան՝ առանց լրացուցիչ գործողությունների։ Ենթակայանի կառուցման ֆինանսավորումը պետք է ապահովի գերմանական KfW բանկը, սակայն մինչ այժմ անցկացված մրցույթները արդյունք չեն տվել, իսկ նոր մրցույթի ժամկետների վերաբերյալ հստակ տեղեկություն դեռևս չկա։
Վրաստանն արդեն նմանատիպ ենթակառուցվածքներ ունի Թուրքիայի հետ, ինչը զգալիորեն մեծացնում է երկու երկրների միջև էլեկտրաէներգիայի փոխանակման հնարավորությունները։ Սա նշանակում է, որ Վրաստանը տեսականորեն կարող է նաև վերարտահանել Հայաստանից գնված էլեկտրաէներգիան Թուրքիա՝ կախված այդ երկրի շուկայական գներից։
Հայաստանի և Վրաստանի համապատասխան մարմինները քննարկում են էլեկտրաէներգիայի ազատ առևտրի հնարավորությունը, ինչը կնվազեցնի վարչարարական խոչընդոտները։ Դրա իրագործման համար անհրաժեշտ կլինի ոչ միայն ենթակայանի կառուցումը, այլև նոր բարձրավոլտ լարման գծի տեղադրում։

The volume of electricity exports from Armenia to Georgia has dropped significantly in 2024.
According to Armenia’s Public Services Regulatory Commission, approximately 73 million kWh of electricity has been exported this year. In contrast, exports reached a record 365 million kWh in 2022 and about 145 million kWh in 2023. Meanwhile, Armenia imports up to 100 million kWh of electricity from Georgia annually.
Since 2022, when Armenia’s electricity market began transitioning to a liberal model, exports to Georgia have increased. However, total electricity trade in both directions remains around 200 million kWh per year, except for the record-breaking 2022, reports Sputnik Armenia.
In 2024, Armenia’s total electricity production reached 9.2 billion kWh, while Georgia generated 14.2 billion kWh. This means the two countries exchange only 1% of their total production.
The primary obstacle to increasing trade is infrastructure limitations. Armenia’s and Georgia’s power systems operate in isolation—Armenia’s grid is synchronized with Iran, while Georgia’s is linked to Russia. As a result, when Georgia wants to buy electricity from Armenia, it must temporarily disconnect part of its grid, adjust the frequency, and then reconnect it to the main system.
A border substation is needed to bridge the two systems. It would include a direct current (DC) interconnector, allowing real-time electricity exchange without extra adjustments. The German KfW Bank was expected to finance this project, but previous tenders were unsuccessful, and there is no clear timeline for a new bidding process.
Georgia already has similar infrastructure with Turkey, significantly increasing their electricity exchange capacity. This means Georgia could, in theory, re-export Armenian electricity to Turkey, depending on market prices.
Armenian and Georgian authorities are discussing free electricity trade to remove bureaucratic barriers. However, this would require not only the substation's construction but also the installation of a new high-voltage transmission line.