ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Նյու Դելիում՝ Համաշխարհային հարցերով հնդկական խորհրդում (ICWA) ունեցած ելույթում, նշել է, որ Հայաստանը մեծ հետաքրքրվածություն է դրսևորում Հյուսիս-Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքի և Չաբահարի նավահանգստի զարգացման ծրագրերի նկատմամբ՝ ընդգծելով համագործակցության խթանման կարևորությունը։
«Ապրանքների և ծառայությունների ազատ տեղաշարժի խոչընդոտների վերացումը կարևոր պայման է դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների կառուցվածքային սահմանափակումների հասցեագրման և համաշխարհային շուկայի ինտեգրման խթանման համար: Փոխկապակցվածության ընդլայնումը առանցքային նշանակություն ունի այս նպատակին հասնելու համար: Հայաստանը խորապես շահագրգռված է Հյուսիս-Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքի նախագծի և Չաբահար նավահանգստի զարգացման նախաձեռնության շրջանակներում երկխոսության և համագործակցության խթանմամբ: Այս առումով, Հայաստան-Հնդկաստան-Իրան եռակողմ համագործակցության ձևաչափը մեծ նշանակություն ունի, և ուրախ եմ, որ մենք արդեն նախաձեռնել ենք այս մեխանիզմը և գործնական քննարկումներ ենք սկսել այս հարցի շուրջ»,–ասել է Միրզոյանը, հայտնում է ԱԳՆ–ն։
Միրզոյանը նշել է, որ թեև տնտեսական ակտիվությունն աճում է, այն դեռևս չի հասել ցանկալի մակարդակներին:
«Մենք նպատակ ունենք առաջիկա տարիներին էապես մեծացնել երկկողմ առևտրի ծավալները՝ կենտրոնացնելով մեր ջանքերը հայկական ընկերություններին Հնդկաստանի հետ գործարար կապեր հաստատելու հնարավորություններ ընձեռելու վրա: Այս ձգտումը դարձավ Երևանում կայացած Միջկառավարական հանձնաժողովի վերջին նիստի քննարկումների առանցքը, և որպես հայկական կողմի համանախագահող՝ ես հանձնառու եմ առաջնահերթություն տալ այս գործունեությանը՝ խթանելով ինստիտուցիոնալ ներգրավվածությունը և ուժեղացնելով բիզնեսից-կառավարություն (B2G) և բիզնեսից-բիզնես (B2B) փոխգործակցությունները:
Կարծում եմ, որ մեր փորձագիտական համայնքները կարող են նպաստել այս ջանքերին՝ ավելի խորաթափանց վերլուծություններով և առաջարկություններով, որոնք կարող են ավելի մոտեցնել մեր գործարար շրջանակներին»,–ասել է նախարարը։
Նա հավելել է, որ ՀՀ–ն և Հնդկաստանը կարող են հաստատել փոխշահավետ համագործակցություն բոլոր ոլորտներում: Բարձր տեխնոլոգիաները, ՏՏ-ն, կրթությունը, գիտությունը, զբոսաշրջությունը, ավիացիան, լոգիստիկան և դեղագործությունն առանձնանում են որպես համագործակցության հատկապես խոստումնալից ուղղություններ։
«Զբոսաշրջությունը համագործակցության կարևոր ոլորտ է, որը ոչ միայն տնտեսական օգուտներ է բերում, այլև նպաստում է շարժունակությանը և մարդկանց միջև շփումներին՝ խթանելով փոխըմբռնումը: Մենք ակտիվորեն աշխատում ենք Երևանի և Դելիի միջև ուղիղ չվերթներ հաստատելու ուղղությամբ:
Կանաչ էներգետիկայի ոլորտում համագործակցությունը նոր հեռանկարներ է բացում՝ համատեղելով հայկական ներուժն ու հնդկական փորձը։ 2024 թվականին Հայաստանը միացավ Հնդկաստանի և Ֆրանսիայի համատեղ նախաձեռնած Միջազգային արևային դաշինքին, ինչը նոր հեռանկարներ է բացում մեր համագործակցության համար։
Թվային փոխակերպման ոլորտում 2023 թվականին Հայաստանը և Հնդկաստանը փոխըմբռնման հուշագիր ստորագրեցին՝ բնակչության մասշտաբով թվային լուծումների փոխանակման վերաբերյալ։ Այս այցի ընթացքում նախատեսում ենք ստորագրել փաստաթուղթ բժշկական արտադրանքի կարգավորման ոլորտում համագործակցության մասին»,–ասել է Միրզոյանը։
Չաբահարի նավահանգիստը, որը գտնվում է Իրանի հարավում, կարևոր առևտրային հանգույց է, որի արդիականացման գործում մեծ ներդրումներ է կատարել Հնդկաստանը՝ նպատակ ունենալով զարգացնել առևտրային կապերն Ասիայի և Կովկասի երկրների հետ։

Выступая в Индийском совете по международным делам (ICWA) в Нью-Дели, министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил, что Армения проявляет большой интерес к международному транспортному коридору «Север-Юг» и проекту развития порта Чабахар, подчеркнув важность активизации сотрудничества.
«Устранение препятствий для свободного перемещения товаров и услуг является ключевым фактором в преодолении структурных ограничений развивающихся стран, не имеющих выхода к морю, и в их интеграции в глобальный рынок. Расширение взаимосвязанности играет решающую роль в достижении этой цели. Армения глубоко заинтересована в развитии диалога и сотрудничества в рамках проектов международного транспортного коридора «Север-Юг» и порта Чабахар. В этом контексте трехсторонний формат сотрудничества Армения-Индия-Иран имеет особое значение, и я рад, что мы уже запустили этот механизм и начали практические обсуждения», — заявил Мирзоян, передает МИД Армении.
Министр отметил, что, несмотря на рост экономической активности, текущий уровень торговли пока не достиг желаемых показателей.
«Наша цель — в ближайшие годы существенно увеличить объемы двусторонней торговли, сосредоточив усилия на создании возможностей для армянских компаний наладить деловые связи с Индией. Этот вопрос стал центральной темой обсуждений на последнем заседании Межправительственной комиссии в Ереване. Как сопредседатель армянской стороны, я намерен уделять приоритетное внимание этой деятельности, способствуя институциональному взаимодействию и укрепляя связи форматов бизнес-правительство (B2G) и бизнес-бизнес (B2B).
Я считаю, что наши экспертные сообщества могут внести свой вклад в эти усилия, предоставляя глубокий анализ и рекомендации, которые помогут сблизить наши деловые круги», — добавил министр.
Мирзоян также подчеркнул потенциал взаимовыгодного сотрудничества во всех сферах, особо выделив высокие технологии, IT, образование, науку, а также туризм, авиацию, логистику и фармацевтику как наиболее перспективные направления.
«Туризм — это важная сфера сотрудничества, приносящая не только экономическую выгоду, но и способствующая мобильности и межличностным контактам, укрепляя взаимопонимание. Мы активно работаем над запуском прямых авиарейсов между Ереваном и Дели.
Сотрудничество в сфере зеленой энергетики открывает новые перспективы, объединяя потенциал Армении с опытом Индии. В 2024 году Армения присоединилась к Международному солнечному альянсу, совместной инициативе Индии и Франции, что открывает новые возможности для партнерства.
В области цифровой трансформации в 2023 году Армения и Индия подписали меморандум о взаимопонимании, касающийся обмена цифровыми решениями для масштабных государственных проектов. В ходе этого визита мы планируем подписать соглашение о сотрудничестве в области регулирования медицинской продукции», — заключил Мирзоян.
Порт Чабахар, расположенный на юге Ирана, является важным торговым узлом. Индия инвестировала значительные средства в его модернизацию, стремясь усилить торговые связи между Азией и Кавказом.