Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի առևտրի հարցերով կոլեգիայից հայտնել են, որ 2024 թվականին ԵԱՏՄ անդամ երկրների միջև փոխադարձ առևտրի ծավալը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 6.3%-ով, հայտնում է Արմենպրեսը։
Փոխադարձ առևտրի բաշխվածությունն ըստ երկրների հետևյալն է.
- Ռուսաստան – 55%,
- Բելառուս – 28.5%,
- Ղազախստան – 11.4%,
- Հայաստան – 3.6%,
- Ղրղզստան – 1.6%։
«2024 թվականի արդյունքներով ԵԱՏՄ-ի ընդհանուր առևտրի մեջ անդամ երկրների միջև փոխադարձ առևտրի մասնաբաժինը կազմել է 17%։Հայաստանի Հանրապետության մասով, փոխադարձ առևտրի մասնաբաժինը 2024 թվականին կազմել է երկրի արտաքին առևտրի ընդհանուր ծավալի 25.6%»,- նշվում է հանձնաժողովի պատասխանում։
Հայաստանի առևտրային համագործակցության շրջանակում ԵԱՏՄ երկրների հետ արտահանման բաշխվածությունը հետևյալն է.
- Ռուսաստան – 94.6%,
- Բելառուս – 3.4%,
- Ղազախստան – 1.6%,
- Ղրղզստան – 0.4%։
Հայաստանի ներմուծման կառուցվածքը ԵԱՏՄ երկրներից ևս ցույց է տալիս, որ հիմնական ներմուծումը կատարվել է Ռուսաստանից՝ 98.5%, իսկ մնացած 1.5%-ը բաժին է ընկել Բելառուսին (1%), Ղազախստանին (0.5%) և Ղրղզստանին (0.01%)։
Հայաստանի արտահանման ապրանքային կառուցվածքում ԵԱՏՄ ուղղությամբ 44%-ը կազմել են մեքենաները, սարքավորումները և տրանսպորտային միջոցները, իսկ 23.7%-ը՝ պարենային և գյուղատնտեսական ապրանքները։

The Eurasian Economic Commission’s Trade Board reported that trade volume among EAEU member states grew by 6.3% in 2024 compared to the previous year, according to Armenpress.
The distribution of intra-EAEU trade was as follows:
- Russia – 55%
- Belarus – 28.5%
- Kazakhstan – 11.4%
- Armenia – 3.6%
- Kyrgyzstan – 1.6%
"In 2024, intra-EAEU trade accounted for 17% of the bloc’s total trade volume. For Armenia, trade within the EAEU made up 25.6% of its overall foreign trade," the commission's report stated.
Armenia’s export distribution within the EAEU was as follows:
- Russia – 94.6%
- Belarus – 3.4%
- Kazakhstan – 1.6%
- Kyrgyzstan – 0.4%
Armenia’s imports from EAEU countries were also dominated by Russia, which accounted for 98.5% of total imports. The remaining 1.5% was distributed among Belarus (1%), Kazakhstan (0.5%), and Kyrgyzstan (0.01%).
In terms of exported goods, 44% of Armenia’s exports to EAEU countries consisted of machinery, equipment, and transport vehicles, while 23.7% were food and agricultural products.