Համաշխարհային բանկը 2025-2029 թթ․ Հայաստանին տրամադրելու է երկրի տնտեսության զարգացմանը և կառավարման որակի բարելավմանը միտված բազմակողմանի աջակցություն, որը նախատեսված է համագործակցության նոր՝ հնգամյա ծրագրով։ Այն տարեսկզբին հաստատել է Համաշխարհային բանկի խմբի գործադիր տնօրենների խորհուրդը: Այդ մասին հայտնել է Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի տնօրեն Կարոլին Գեգինատը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա հավելել է, որ Համաշխարհային բանկի խումբն առաջիկա հինգ տարիներին 1.7 մլրդ դոլարի նպատակային վարկավորում է հատկացնելու Հայաստանին
Այս նոր ռազմավարությունը, որը հաստատվել է Համաշխարհային բանկի խմբի գործադիր տնօրենների խորհրդի կողմից տարեսկզբին, ներկայացված է «Երկրի գործընկերության շրջանակ» փաստաթղթում։
Համաշխարհային բանկի աջակցության հիմնական նպատակներն են աղքատության նվազեցումը, տնտեսական աճի խթանումը և Հայաստանի տնտեսության կայունության ամրապնդումը։ Ծրագրի առանցքում կլինի ավելի որակյալ աշխատատեղերի ստեղծումը, մարդկային կապիտալի զարգացման խթանումը և երկրի տնտեսական դիմակայունության բարձրացումը։
Ներդրումային ծրագրերը կիրականացվեն Համաշխարհային բանկի խմբի երեք հիմնական կառույցների միջոցով՝ Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի (ՎԶՄԲ), Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (ՄՖԿ) և Բազմակողմ ներդրումների երաշխավորման գործակալության (ԲՆԵԳ) մասնակցությամբ։ Հնգամյա համագործակցության շրջանակում Հայաստանին հատկացվելիք վարկավորման ընդհանուր գումարը կկազմի 1.7 մլրդ ԱՄՆ դոլար։
Գեգինատը նշել է, որ ծրագիրն ուղղված է հիմնականում աշխատանքային շուկայում խոցելի խմբերին, այդ թվում՝ կանանց և երիտասարդներին, որոնք չեն ներգրավված կրթական կամ վերապատրաստման գործընթացներում։ Ընդգծված ուշադրություն կդարձվի նաև սոցիալական պաշտպանության համակարգի կատարելագործմանը՝ ճգնաժամային իրավիճակներում բնակչության կարիքավոր խմբերին ավելի արդյունավետ աջակցություն տրամադրելու համար։
Բացի այդ, միջոցներ կուղղվեն կլիմայական կայունության ապահովմանը, պետական կառավարման բարելավմանը և ինստիտուցիոնալ համակարգերի զարգացմանը, ինչը Հայաստանի բնակչությանը երկարաժամկետ կտրվածքով կբերի կայուն օգուտներ։
Նշվել է նաև, որ Համաշխարհային բանկն աշխատում է Հայաստանի կառավարության հետ՝ հանրային հաստատությունների կարողությունները ամրապնդելու նպատակով։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվում պետական ֆինանսների կառավարման բարելավմանը, ռազմավարական պլանավորմանը, մարդկային ռեսուրսների կառավարմանը և կառավարման բարեփոխումների մշակմանը։
Արդարադատության համակարգի բարելավման նպատակով մշակվում է աջակցության հատուկ փաթեթ, որը միտված կլինի ծառայությունների մատչելիության և արդյունավետության բարձրացմանը։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե իչպե՞ս է վերահսկվելու ծրագրի ֆինանսական միջոցների արդյունավետ օգտագործումը՝ Գեգինատն ասել է, որ ծրագրի հաջող իրականացման համար կձեռնարկվեն մի շարք միջոցներ՝ ներառյալ հանրային ներդրումների կառավարման բարելավումը, կոռուպցիայի կանխարգելման մեխանիզմների կատարելագործումը, ինչպես նաև տվյալների վերլուծության և հրապարակայնության բարձրացումը։
Այս քայլերը կոչված են ապահովելու ֆինանսական միջոցների թափանցիկ և արդյունավետ կառավարում՝ նպաստելով Հայաստանի հետ Համաշխարհային բանկի գործընկերության արդյունավետության բարձրացմանը։

The World Bank will provide Armenia with comprehensive financial support aimed at economic development and governance improvements as part of a new five-year partnership program for 2025-2029. The program was approved earlier this year by the World Bank Group’s Board of Executive Directors, according to Carolyn Geginat, the World Bank’s Country Manager for Armenia, reports Armenpress.
Geginat stated that over the next five years, the World Bank Group will allocate $1.7 billion in targeted financing to Armenia.
This new strategy is outlined in the "Country Partnership Framework" document and focuses on poverty reduction, economic growth stimulation, and strengthening Armenia's economic resilience. Key priorities include job creation, human capital development, and enhancing the country's economic adaptability.
The investment projects will be carried out through three key institutions within the World Bank Group: the International Bank for Reconstruction and Development (IBRD), the International Finance Corporation (IFC), and the Multilateral Investment Guarantee Agency (MIGA).
According to Geginat, the program will prioritize vulnerable groups in the labor market, particularly women and youth not engaged in education or training. It will also emphasize improving the social protection system to provide more effective assistance to vulnerable populations in crisis situations.
Additionally, funds will be directed toward climate resilience, public administration improvements, and institutional development, ensuring long-term benefits for Armenia’s population.
The World Bank is working closely with the Armenian government to strengthen public institutions, focusing on public financial management, strategic planning, human resource management, and governance reforms.
A special support package is also being developed to improve Armenia’s justice system, aiming to enhance the accessibility and efficiency of public services.
Addressing concerns about financial oversight, Geginat emphasized that several measures will be implemented to ensure the program’s successful execution. These include improving public investment management, enhancing anti-corruption mechanisms, and increasing data transparency and accountability.
These steps are designed to ensure transparent and effective financial resource management, reinforcing the effectiveness of the World Bank’s partnership with Armenia.